Ja. Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober i Cezary...

  Ja. Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Kiedyś przewidział upadek muru berlińskiego i wyprowadzenie wojsk sowieckich z Polski. Teraz prorokuje samobójstwo Jarosława Kaczyńskiego. I nadal zaczyna wypowiedzi od „ja”. Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz rozmawiali z Lechem Wałęsą.
  Andrzej Bober. Chciał być dziennikarzem. Został nim. A potem? Pił wino z Marszałkiem Broz Tito. W „Życiu Warszawy” opisywał wielkie budowy socjalizmu.

  Andrzej Bober. Chciał być dziennikarzem. Został nim. A potem? Pił wino z Marszałkiem Broz Tito. W „Życiu Warszawy” opisywał wielkie budowy socjalizmu. Był z wizytą u geniusza Karpat Nikolae Caucescu i widział jak Edward Gierek pieli grządki. Balangował z „warszawką” w latach 60. Demaskował gigantomanię następnej dekady w programie „Listy o gospodarce”. W stanie wojennym handlował sztuczną biżuterią. Na maszynie produkującej nalepki na tanie wino, wydrukował 200 tys. egzemplarzy „Archipelagu Gułag”. Pomagał Wałęsie w jego debacie z Miodowiczem. ©Wydawnictwo W.A.B.

  Andrzej Bober doradził Lechowi Wałęsie jak pokonać w telewizyjnej debacie w roku 1988 Alfreda Miodowicza, ówczesnego szefa reżimowych związków zawodowych. Cezary Łazarewicz napisał niezwykle dociekliwy reportaż o śmierci Grzegorza Przemyka, którego zakatowała milicja podczas stanu wojennego. Dziennikarze o 30-letniej różnicy wieku wspólnie wymaglowali prezydenta i laureata Pokojowej Nagrody Nobla – Lecha Wałęsę.

  Obydwaj mocno dociskają swojego rozmówcę, łapią go na nieścisłościach. A prezydent jak to on, zmienia zdanie, kluczy, po swojemu widzi przeszłość. Nie zostawia suchej nitki na współpracownikach, ale i źle nie mówi o zmarłych. Ciągle wynosi pod niebiosa talenty Bronisława Geremka i Jacka Kuronia, ciepło wspomina Annę Walentynowicz. Osoby znające historię ostatniego półwiecza,wiedzą o kogo chodzi, młodsi czytelnicy dostają stosowne przypisy.

  Lech Wałęsa przyznaje, że od czasu publikacji książki Danuty Wałęsy, jego stosunki rodzinne znacznie się ochłodziły. Nie kryje, że kiedy walczył o wolność Polski, o wolne związki zawodowe rodzina cierpiała. Pięć lat prezydentury ostatecznie przypieczętować miały rozpad więzów rodzinnych. Dziś czuje, że nie ma już czego zbierać. Dziennikarze podsuwają mu pomysły na zbliżenie, ale Lech Wałęsa zdaje sobie sprawę, że jego dzieci dawno dorosły i nie chce odgrywać komedii rodzinnej miłości.

  W ostatnich rozdziałach dziennikarze proszą Lecha Wałęsę o przewidywanie, co wydarzy się w polskiej polityce. Rozmawiają z nim w 2017 roku, zatem zakładają, że przez następne pięć lat, nic się nie zmieni i pytają prezydenta, co będzie po kolejnych pięciu latach. Lech Wałęsa twierdzi, że koniec Kaczyńskiego przewidział dawno. „Skończy samobójstwem albo w domu wariatów. Taki będzie koniec Jarosława” mówi dobitnie Wałęsa.

  Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz nie stronili od pytań o teczki, o agenta „Bolka”, o fałszowane dokumenty i proponowanie podania Aleksandrowi Kwaśniewskiemu po debacie wiodącej go do prezydentury nogi. Przypominają role Mieczysława Wachowskiego i słynne picie zdrowia „waszego w gardło nasze”. Solidna dziennikarska robota.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka