Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ja inkwizytor. Głód i pragnienie, czyli chrześcijaństwo w krzywym zwierciadle Jacka Piekary

Adrian Kuźmiuk
Ja inkwizytor. Głód i pragnienie Jacka Piekary
Ja inkwizytor. Głód i pragnienie Jacka Piekary Fabryka Słów
Jacek Piekara po raz dziewiąty przenosi nas do alternatywnego dla chrześcijaństwa świata uniwersum, gdzie Chrystus zszedł z krzyża i wraz z apostołami wymordował swoich prześladowców. Jego wolę wypełniają inkwizytorzy - członkowie Świętego Officjum, którzy ogniem i mieczem wprowadzają ład w dalekiej od ideału rzeczywistości.

Mordimer Madderdin - boży człowiek z krwi i kości

"(…) i daj nam też siłę, abyśmy nie przebaczali naszym winowajcom. I pozwól nam odeprzeć pokusy, a zło niech pełza w prochu u stóp naszych" - to słowa modlitwy Mordimera Madderdina - inkwizytora głębokiej wiary, który skazał na śmierć dziesiątki istnień. Alternatywny świat Piekary poznajemy oczami członka Świętego Officjum. Mordimer jest inteligentnym człowiekiem sumiennie wykonującym swoje obowiązki. Nieraz folguje przyziemnym żądzom, nie stroni od uciech cielesnych i mocnych trunków. Nie przeszkadza mu to jednak w gorliwym wypełnianiu dzieła bożego. Z dużym powodzeniem tępi heretyków i czarownice, wypędza demony, a także (za drobną opłatą) wciela się w rolę lokalnego detektywa.

Pierwszoosobowa narracja

Choć "Ja inkwizytor. Głód i pragnienie" to dziewiąta książka o przygodach Mordimera Madderdina, a piąta według chronologii wydarzeń, to śmiało mogą po nią sięgnąć osoby, które nie znają istniejącego od dziesięciu lat na polskim rynku inkwizytora. Mordimer, choć skromny, nie stroni od opowiadania o sobie. Często przypomina o tym, że jest niedoceniany, a jego zdolności słabo opłacane. Powtarza jednak w duchu, że służba Bogu warta jest więcej niźli dobra doczesne. Jego wewnętrzne monologi nie tyczą się jedynie przeżywanych uczuć, czy poglądów filozoficznych. Tak plastycznie opisuje otaczający go świat, że momentami niemal czuć bijący fetor rozkładającego się ciała, czy aromat wijącej się w orgazmie ponętnej niewiasty.

Chrześcijaństwo w krzywym zwierciadle

Cykl inkwizytorski to przedstawienie średniowiecznego chrześcijaństwa w krzywym zwierciadle. Mogłoby się wydawać, że Jacek Piekara nie mogąc pogodzić się z historycznym istnieniem brutalnej inkwizycji (która de facto służyła miłującemu pokój i wybaczającemu grzechy Kościołowi), tworzy alternatywny świat z religią, dla której istnienie Świętego Officjum miałoby sens. Chrystus schodzący z krzyża i karzący niewiernych przypomina Tarantinowską wizję wymierzania sprawiedliwości dziejowej. I tak Sługa Boży Madderdin staje się Młotem na czarownice i Mieczem aniołów. W swej misji jest konsekwentny i nieugięty. Choć jego działania często wydają się przesadne i nie do końca zrozumiałe, to w tym odrealnionym świecie są konieczne. Mordimer nie kryje też swojej niechęci do księży. Niejednokrotnie przeciwstawia się ich rozpuście, korupcji i fałszywej wierze. Bezgranicznie pokłada ufność w jedynej i niepodważalnej drodze ku zbawieniu.

Powieść detektywistyczna

Pomijając wątek religijny "Ja inkwizytor. Głód i pragnienie" to powieść detektywistyczna składająca się z dwóch opowiadań. W "Wiewióreczce" - Mordimer Madderdin, znany ze skutecznych metod przesłuchiwania, otrzymuje zlecenie wydobycia informacji od oszusta bankowego, który sprzeniewierzył majątek swoich klientów. Choć fabuła jest sztampowa i dość przewidywalna, to wywołany przez nią niedosyt w pełni rekompensuje specyficzny czarny humor Piekary. Z magią i postaciami z nie-świata spotykamy się dopiero w drugim tytułowym opowiadaniu "Głód i pragnienie". Tym razem inkwizytor zostaje wynajęty do odnalezienia pięknej niewiasty, z której siostrą bliźniaczką dzieli w łożu niezapomniane chwile. Wydające się na początku trywialne zadanie szybko przeradza się w wymagającą sprytu i nieugiętej postawy walkę z siłami ciemności. Sposobu rozumowania średniowiecznego inkwizytora nie powstydziłby się niejeden współczesny detektyw.

Czytajcie, a znajdziecie

Znawców późniejszych losów Mordimera z pewnością ucieszy informacja, że w tej części Madderdin poznaje bliźniaków: Pierwszego i Drugiego, którzy w przyszłości ocalą mu nieraz skórę, a i Czytelnika zainteresują swoją bezwzględnością oraz nietuzinkowymi upodobaniami seksualnymi. Choć zabrakło naturalizmu, tak przesycającego poprzednie części, to specyficzny dowcip, jakim operuje Piekara, wciąż utrzymuje się na najwyższym poziomie. Najnowsza część przygód inkwizytora to obowiązkowa lektura dla fanów serii. A i nowicjuszy z pewnością zachęci do sięgnięcia po poprzednie książki.

Wydanie

Tytuł: Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie
Autor: Jacek Piekara
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Projekt okładki: Piotr Cieśliński
Ilustracje: Dominik Broniek
Data i miejsce wydania: Lublin 2014
Liczba stron: 352
ISBN:: 978-83-7574-973-1

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny