Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku ostrzega fałszywymi mailami

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Tak wygląda fałszywy e-mail - zawiadomienie o kontroli skarbowej.
Tak wygląda fałszywy e-mail - zawiadomienie o kontroli skarbowej. IAS Białystok
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku ostrzega przed e-mailami informującymi o „zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej". Krajowa Administracja Skarbowa nie jest ich autoremi. To kolejne oszustwo, w którym najprawdopodobniej chodzi o wyłudzenie danych osobowych lub zawirusowanie komputerów nieostrożnych osób.

Informacje o niepokojących e-mailach otrzymaliśmy od kilku podatników, którzy otrzymali je w minioną środę - 15 stycznia - na swoje adresy poczty elektronicznej. Wszystkie mają podobną treść, ale są podpisane innymi nazwiskami rzekomego „inspektora kontroli”.
Oszuści informują w swoim mailu, iż urząd skarbowy planuje wszcząć wobec adresata kontrolę, którą wyznaczył na konkretnie wskazany dzień - w związku z brakiem możliwości skontaktowania się z podatnikiem.

Jednocześnie autorzy fałszywego e-maila, powołując się na szereg przepisów, informują o konieczności stawienia się w firmie i uczestniczenia w kontroli oraz nakazują „przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością”. Dalej wskazany jest link, w którym ma się znajdować lista „niezbędnych dokumentów”. Co ciekawe, cały e-mail napisany jest bez użycia polskich znaków!

UWAGA! Cały mail jest fałszywy. Białostocka IAS przestrzega przez klikaniem w jakiekolwiek wskazane w nim linki. Podatnicy nie są zawiadamiani o wszczęciu kontroli skarbowej drogą e-mailową. W sytuacji otrzymania podobnych wiadomości e-mailowych należy mieć się na baczności.

Należy również zwrócić uwagę na adres poczty elektronicznej nadawcy takiego maila. Adresy mailowe Krajowej Administracji Skarbowej mają rozszerzenia @mf.gov.pl

- Jest to już kolejna próba podszywania się pod organy skarbowe. Dlatego ostrzegamy, nie tylko w odniesieniu do opisanych wyżej fałszywych e-maili, ale prosimy o ostrożność w każdym przypadku. W sytuacji otrzymania podejrzanej wiadomości należy powstrzymać się od jakichkolwiek czynności (przede wszystkim nie klikać w linki i nie otwierać załączników), aż do potwierdzenia autentyczności nadawcy - przypomina Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Adminitracji Skarbowej w Białymstoku.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie