Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Kongres Liderów Zmian: Czwarta rewolucja przemysłowa musi się dokonać głównie w naszych umysłach

Donata Żmiejko
Celem IV Kongresu Liderów Zmian jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej źródeł zmian w gospodarce, mechanizmów ich adaptacji w organizacjach oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa lider
Celem IV Kongresu Liderów Zmian jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej źródeł zmian w gospodarce, mechanizmów ich adaptacji w organizacjach oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa lider Anatol Chomicz
Podczas pierwszego dnia IV Kongresu Liderów Zmian, organizowanego przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku, przez wszystkie przypadki odmieniano słowo „kompetencje przyszłości” w Gospodarce 4.0.

Prelegenci Kongresu Liderów Zmian podczas pierwszej sesji koncentrowali się na uwarunkowaniach, jakie tworzy „biznesowy ekosystem” dla podmiotów gospodarczych stojących wobec wyzwań Gospodarki 4.0.

Mówili o tym, że warunki funkcjonowania dzisiejszych organizacji, zmiany w otoczeniu, rewolucja cyfrowa oraz postęp technologiczny wymuszają inne niż dotychczas podejście do pracowników i zarządzania nimi.

Przejścia od gospodarki przemysłowej do Gospodarki 4.0 charakteryzują się m.in. powszechnym na świecie dostępie do internetu, obniżeniem kosztów przechowywania danych, mobilnością urządzeń oraz wykorzystywaniem sztucznej inteligencji.

Aby móc korzystać z tego, co niesie czwarta rewolucja przemysłowa, firmy powinny się właściwie przygotować. Ta rewolucja polega na przeniesieniu większości decyzji z gestii ludzi do kompetencji maszyn oraz zatarciu granic pomiędzy tym, co biologiczne, a tym, co cyfrowe - przemysł 4.0 stworzył sieć relacji między człowiekiem a technologią.

Kongres Liderów Zmian. Wejdziesz do fabryki 4.0 i zrozumiesz, jakich zmian kompetencji potrzebuje nowoczesna firm

Maszyna parowa, żarówka, komputer to symbole trzech rewolucji przemysłowych. Czwartą rewolucją jest sztuczna inteligencja, która już się rozpoczyna. To połączenie potencjału komputerów z potencjałem cyfrowym, tj. z oprogramowaniem, z potencjałem biologicznym - czyli chodzi wykorzystanie możliwości, które współcześnie we wszystkich dziedzinach życia są stwarzane przez dane, narzędzia analityczne i technologie mobilne.

Zmiany, które nastąpią będą miały ogromne znaczenie nie tylko dla istniejących gałęzi przemysłu oraz największych graczy rynkowych, ale i dla całej gospodarki światowej oraz dla lokalnych społeczności.

Prelegenci przekonywali, że już teraz należy zmienić spojrzenie na zachodzące właśnie zmiany i zmienić sposób myślenia. Przemiana w nas jest konieczna. Wówczas będzie łatwiej firmom osiągać lepsze wyniki finansowe. Nowe technologie pozwalają obniżać koszty.

IV Kongres Liderów Zmian w Białymstoku. Świetni prelegenci. Ogrom wiedzy do zdobycia.

Z czwartą rewolucją przemysłową wiąże się powstawanie innowacyjnych produktów i usług, podnoszenie jakości obsługi klientów, zmiany na rynku pracy, zmiana definicji modeli biznesowych.

– Technologie są też zagrożeniem – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – Wiadomo, że to, co nieznane, często wzbudza lęk. Musimy się liczyć zarówno z dobrymi, jak i złymi decyzjami. W każdej branży będzie „Uber”. Obecnie nie mamy jeszcze regulacji, które umożliwiłyby umiejętne połączenie nowych rodzajów działalności z tradycyjną gospodarką. Na razie mamy rozwiązania bardzo problematyczne, albo nie mamy ich wcale. Wygrają te podmioty, które szybciej zaakceptują sztuczną inteligencję. Brak reakcji na zachodzące zmiany może spowodować pozostanie w tyle.

Jacek Santorski, psycholog społeczny i psycholog biznesu podczas wystąpienia ph. „Radykalna merytokracja – kompetencja przyszłości” podkreślił, że lider zmian to lider przemiany. Mówił o tym, że warto, aby w zarządzaniu zespołem podejście angażujące było podparte forsującym – bo czasem potrzebujemy stanowczości, egzekwowania i struktury. Z kolei forsowanie bez angażowania jest po prostu mało ekonomiczne. W zarzadzaniu sobą przeciągnięcie forsującej perspektywy oznacza zbyt dużo samokontroli, która nas usztywnia, zaś nadmiar zaangażowania może oznaczać nadmierną koncentrację na sobie, egotyzm, który przeszkadza nam dostrzegać innych i budzi niechęć – bo inni też bywają egotyczni.

Gospodarka 4.0 w województwe podlaskim. Uczelnie, firmy, instytucje wsparcia biznesu zacieśniają współpracę.

Sesja druga dotyczyła miękkich kompetencji w gospodarce przyszłości. W tej części spotkania wystąpiła m.in. Anna Szczeblewska z PwC z wykładem ph. „Pracownik 4.0? Megatrendy na rynku pracy a codzienność”. Nawet najbardziej zaawansowanej technologii towarzyszą ludzie, z ich wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem i emocjami.

Przewagą jednostek względem wzorcowo zaprogramowanych maszyn jest zdolność do kształtujących relacje międzyludzkie spontanicznych interakcji. Odpowiednie przygotowanie do kierowania nimi pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału tych jednostek i tworzonych przez nie zespołów.

W tej sesji zaprezentowano zestaw kompetencji miękkich, których rozwijanie staje się kluczowe dla funkcjonowania w gospodarce cyfrowej. Szczególną uwagę zwrócono na kluczowe w ocenie organizatorów kompetencje: neuroprzywództwo oraz inteligencję emocjonalną.

Podczas sesji trzeciej były rozmowy o kompetencjach twardych, niezbędnych do funkcjonowania w świecie podlegającym transformacji cyfrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: IV Kongres Liderów Zmian: Czwarta rewolucja przemysłowa musi się dokonać głównie w naszych umysłach - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny