MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszedł ulicami miasta (zdjęcia)

(mac), (azda)
IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 - 23 lutego
IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 - 23 lutego Wojciech Wojtkielewicz
W sobotę, 23 lutego, ruszył IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 13 jego uczestnicy wyruszyli sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Trasa marszu przebiega: ul. Stefana Batorego, ul. Księdza Antoniego Dziewiatowskiego i z miejscem zakończenia zgromadzenia na parkingu przed Hajnowskim Domem Kultury przy ul. Tamary Sołoniewicz. Celem zgromadzenia, zgodnie z zawiadomieniem, jest upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z okazji święta narodowego 1 marca.

Czytaj również: Sąd oddalił zażalenie burmistrza. Jest zgoda na organizację Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2019. Sąd uchylił decyzję burmistrza o zakazie marszu (zdjęcia, wideo)

Aktualizacja: Marsz w Hajnówce zakończył się około godz. 14. Jak poinformowała podlaska policja, wydarzeniu nie towarzyszyły żadne incydenty - przebiegło spokojnie. - W stosunku do grupy osób policjanci wykonują czynności w zwiazku z próbą zakłócenia przez nich legalnego zgromadzenia - poinformował Marcin Gawryluk, rzecznik prasowy KWP Białystok.

- Organizowanie marszu upamiętniającego Romualda Rajsa ps. Bury w Hajnówce jest oburzające - mówił w Hajnówce prof. UwB Oleg Łatyszonek, historyk i prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. - Gdyby uczestnicy marszu czcili Żołnierzy Wyklętych, ale nie Burego, nikt nie miałby do nich najmniejszej pretensji. Wśród Żołnierzy Wyklętych było mnóstwo osób, które bohatersko walczyły o niepodległość ojczyzny i nie mają na sumieniu krwi niewinnych cywilów.

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019. Policja zabezpieczała marsz. Czy były interwencje?

Jak poinformowała po marszu podlaska policja, mimo braku niebezpiecznych incydentów, mundurowi podejmowali interwencje w stosunku do 76 osób łamiących prawo poprzez zakłócanie niezakazanego zgromadzenia. Jedna osoba została ukarana mandatem karnym.

- Organizator reagował na wszelkie sugestie dotyczące przebiegu marszu przekazywane przez policję, a mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji próby zablokowania niezakazanego zgromadzenia przez grupę osób - dodaje rzecznik prasowy podlaskiej policji.

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019. Trasa i przebieg marszu

Wcześniej kontrwydarzenie do IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowało ugrupowanie przedstawiające się jako Antyfaszystowska Hajnówka. W sobotę, ok godz. 10, zorganizowano marsz upamiętniający ofiary pacyfikacji pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”. Zakończył się on przy soborze Św. Trójcy, czyli blisko miejsca, gdzie kilka godzin później rozpoczął się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz też: III Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 24 lutego. Po nim projekcja filmu o "Burym" (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszedł ulicami miasta (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny