Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Istebna upamiętniła kpt. Ignacego Gazurka, który zginął w Holandii

PAP
Kapitan Ignacy Gazurek
Kapitan Ignacy Gazurek ARC
Tablicę przypominającą o kpt. Ignacym Gazurku, oficerze wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny, który zginął w walce pod Arnhem, odsłonił w Istebnej tamtejszy samorząd - poinformował w poniedziałek Marek Michałek z służb prasowych gminy Istebna.

- Tablica została odsłonięta na budynku urzędu gminy, by godnie uczcić 78. rocznicę śmierci kpt. Ignacego Gazurka, która minęła 24 września, oraz uhonorować tego zasłużonego dla Polskich Sił Zbrojnych mieszkańca Istebnej. Kpt. Ignacy Gazurek poległ w czasie bitwy pod Arnhem – powiedział Michałek.

Inskrypcja na granitowej tablicy głosi: „Pamięci kpt. Ignacego Gazurka. 1907-1944. Bohaterski spadochroniarz z Istebnej, kapitan piechoty Wojska Polskiego, oficer wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny światowej, uczestnik operacji Market Garden”. Przypomina także, że zginął on w walce, 24 września 1944 r., gdy osłaniał wycofujących się brytyjskich spadochroniarzy w pobliżu Arnhem. Został trafiony przez strzelca wyborowego.

Ignacy Gazurek urodził się 16 marca 1907 r. w Istebnej. Ukończył pięcioletnie seminarium nauczycielskie w Cieszynie. Był aktywnym członkiem Związku Strzeleckiego. W 1930 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Krakowie. Służbę rozpoczął w 20. Pułku Piechoty, a 1 stycznia 1933 r. został mianowany na stopień podporucznika. Został zastępcą dowódcy Kompanii Obywatelskiej w Istebnej. Po ćwiczeniach w styczniu 1938 r. otrzymał awans na porucznika.

W kampanii wrześniowej dowodził plutonem 45. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. W styczniu 1940 r. dotarł do Francji. Wstąpił w szeregi Armii Polskiej. Objął stanowisko dowódcy kompanii w 10. Pułku Piechoty. Po upadku Francji w czerwcu 1940 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do 4. Kadrowej Brygady Strzelców dowodzonej przez płk. Stanisława Sosabowskiego. W 1941 r. została ona przeformowana w 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową (SBS). Ukończył kurs spadochronowy w Ośrodku Szkolenia w Ringway. Po powrocie do brygady otrzymał awans na kapitana i objął dowództwo 9. kompanii w 3. batalionie spadochronowym 1. SBS.

Kpt. Gazurek we wrześniu 1944 r. wziął udział w operacji Market-Garden w Holandii. 21 września został desantowany pod Driel. Z częścią swoich żołnierzy przeprawił się przez Ren, gdzie wsparli 1. Brytyjską Dywizję Powietrzno–Desantową. Kpt Ignacy Gazurek zginął 24 września 1944 r. podczas walki w Oosterbeek niedaleko Arnhem w Holandii.

Gazurek został wyróżniony wysokimi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi.Od 1991 r. imię kpt. Gazurka nosi 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy. (PAP)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Istebna upamiętniła kpt. Ignacego Gazurka, który zginął w Holandii - Dziennik Zachodni

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny