Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN wydał album Poczet Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1939-1990

Julita Januszkiewicz
Waldemar Wilczewski z Instytutu Pamięci Narodowej w Senacie zaprezentuje niezwykły album. Okazją jest 25. rocznica przekazania do kraju insygniów RP przez prezydenta Kaczorowskiego.
Waldemar Wilczewski z Instytutu Pamięci Narodowej w Senacie zaprezentuje niezwykły album. Okazją jest 25. rocznica przekazania do kraju insygniów RP przez prezydenta Kaczorowskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Poczet Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1939-1990 ze wstępem Andrzeja Dudy powstał w białostockim IPN.

Uroczysta prezentacja albumu odbędzie się we wtorek o godz. 13 w Senacie. Data jest nieprzypadkowa. 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, przekazał insygnia władzy właśnie zaprzysiężonemu prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Wałęsie. Dzisiaj mija 25 lat od tych ważnych w historii Polski wydarzeń.

- Tym samym zakończyła się misja polskich władz na emigracji. Warto też przypomnieć, że ostatnim premierem rządu RP na uchodźstwie był pochodzący z Suwałk Edward Szczepanik - mówi dr Waldemar Wilczewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.

Dzisiaj zaprezentuje w Senacie album „Poczet Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1939 - 1990”. Tę niezwykłą i elegancką książkę wydał Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku - rodzinnym mieście Ryszarda Kaczorowskiego. Ten polityk zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku.

Okładkę albumu zdobi wizerunek Chorągwi Rzeczypospolitej, która 25 lat temu została przekazana do kraju przez Kaczorowskiego.

Co ciekawe, publikacja zawiera słowo wstępne prezydenta RP Andrzeja Dudy. Album to biogramy sześciu głów państwa sprawujących swój urząd w Londynie w latach 1939-1990.

- To niezwykle cenne i ważne wydawnictwo. Ma ono przypomnieć osoby, które komunistyczny rząd po wojnie skazał na zapomnienie - podkreśla historyk.

Na 224 stronach zaprezentowano postaci: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego, Edwarda Raczyńskiego, Kazimierza Sabbata oraz Ryszarda Kaczorowskiego.

- Przez dwa lata album przygotowali specjaliści zajmujący się dziejami polskiej emigracji. Wykorzystano materiały z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie - mówi Wilczewski.

Książka będzie dostępna dla badaczy i miłośników dziejów w białostockim IPN. Niebawem trafi też do księgarń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny