Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN i Arolsen Archives przekazali pamiątki z niemieckich obozów koncentracyjnych rodzinom więźniów. To część projektu #StolenMemory

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj otwarto wystawę #StolenMemory. Pamiątki po więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych trafiły do rodzin ofiar. Uroczystość odbyła się w OiFP.
Dzisiaj otwarto wystawę #StolenMemory. Pamiątki po więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych trafiły do rodzin ofiar. Uroczystość odbyła się w OiFP. Wojciech Wojtkielewicz
Zegarek, różaniec, obrączka, fotografia - takie pamiątki z niemieckich obozów koncentracyjnych odzyskały dzisiaj (4 listopada) rodziny dawnych więźniów. Eksponaty wręczyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Arolsen Archives. Uroczystość miała miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Eksponaty, które po wielu latach powróciły w ręce krewnych represjonowanych, zostały pozyskane dzięki projektowi #StolenMemory - Skradziona Pamięć". To efekt współpracy Arolsen Archives, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Stowarzyszenia Ocalić od Zapomnienia.

- Nasze archiwum jest największe jesli chodzi o pamiątki związane z prześladowaniem nazistowskim w czasie ii wojny światowej. Wśród naszych zbiorów są też przedmioty, które nie należą do nas, a są własnością rodzin zmarłych ofiar. Naszym celem jest odnaleźć tych ludzi i im je zwrócić - tłumaczyła Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives.

Archiwum w swoim posiadaniu ma blisko 900 pamiątek, które należą do rodzin ofiar zbrodni niemieckiej. Poszukiwaniem ich zajmują się wolontariusze. Jak zdradziła Azoulay, najwięcej ochotników pochodzi z Polski, wyróżniła szczególnie studentów z Uniwersytetu w Oświęcimiu.

- Ten projekt daje nadzieję na symboliczne przywracanie pamięci i sprawiedliwości przodkom ofiar II wojny światowej. Nazwa inicjatywy jest intelektualną manipulacją, ponieważ pamięci nie da się skraść i nie da się jej odebrać. O tym przekonują się codziennie pracownicy naszego instytutu na całym świecie, którego misją jest pielęgnowanie historii polskiego narodu - podkreślił szef IPN dr Karol Nawrocki, który dzisiaj odbył pierwszą wizytę w stolicy województwa podlaskiego.

Wystawa #StolenMemory jest ruchoma, podróżuje po różnych regionach Polski. Była już m.in. w Bydgoszczy i Warszawie. Otwarciu ekspozycji w Białymstoku towarzyszyła uroczystość przekazania pamiątek rodzinom ofiar zmarłych w II wojnie światowej. Złotą obrączkę, różaniec, fotografię i zegarek odebrali: Agnieszka Bocheńska i Krzysztof Kowalczyk (wnukowie Henryka Jana Kowalczyka), Zofia Zdancewicz-Stojak (bratanica Zofii Biniewskiej), Helena Szymańska (wnuczka Janiny Kacały).

- Jesteśmy bardzo wzruszeni. Dziękuję IPN za tak długą i ciężką pracę - mówiła Zofia Zdancewicz-Stojak.

Głos zabrała też dyrektorka Archiwum instytutu.

- W naszych zbiorach znajdują się blisko 4 km materiałów pochodzących z okresu II wojny światowej. Kilka lat temu uruchomiliśmy też Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. Ludzie z całego świata szukają informacji o swoich bliskich, chcą wiedzieć, co się z nimi stało. Dlatego też otworzyliśmy specjalny portal, który ułatwi im poznawanie historii swoich rodzin - mówiła Marzena Kruk dyrektor Archiwum IPN.

Po głównej części uroczystości nastąpiło wręczenie medalu Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. To odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa i Sportu. Nagrodę odebrała Dorota Bartoszewicz, prezes stowarzyszenia "Ocalić Od zapomnienia" z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny