Działacze opozycji antykomunistycznej odznaczeni
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP. Odznaczenie przyznano 16 osobom. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.
Zawsze z wielkim wzruszeniem wręczam w imieniu Prezydenta RP to wysokie odznaczenie państwowe jakim jest Krzyż Wolności i Solidarności. To wzruszenie wynika z bardzo prostego faktu. To dzięki państwu dzisiaj tu odznaczonym i waszym najbliższym, rodzinom, my dzisiaj możemy spotykać się tutaj w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. To dzięki wam możemy dzisiaj tutaj wręczyć wam odznaczenie, na które zasłużyliście, bo to wyście wolną Polskę dla nas wywalczyli - powiedział zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.
Cztery osoby zostały wyróżnione krzyżem pośmiertnie.
To, że nie ma ich już wśród nas nie zwalnia nas z obowiązku uhonorowania ich działalności. Wśród osób, które zostały uhonorowane w ten sposób jest ksiądz Suchowolec. Jedna z ostatnich ofiar reżimu komunistycznego - przekazał zastępca prezesa IPN.
Jednym z odznaczonych krzyżem został Tadeusz Borowski-Beszta.
Tej Polsce warto oddać swoje siły, wszystko to co możemy jej przekazać. Pochodzę z rodziny, gdzie obaj okupanci zamordowali ośmiu mężczyzn. Jestem sybirakiem. To do czegoś zobowiązuje. Sądzę, że ci wszyscy odznaczeni mają też w swojej rodzinnej historii podobne wydarzenia. Dzięki Instytutowi, ludziom, którzy wierni są ojczyźnie nasza Polska nie zginie - przekazał zgromadzonym wyróżniony.
Dodatkowo w czasie uroczystości przyznano cztery odznaczenia Reipublicae Memoriae Meritum. Tym medalem IPN honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
Kto został odznaczony?
Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:
Tadeusz Borowski-Beszta
Jerzy Janusz Gołoński
Zenon Juczewski
Marek Kaczmarek
Janusz Kowalewski
Marek Roch Kucerow
Henryk Łapiński
Zygmunt Sienicki
Wiesława Szaciłowska
Tadeusz Tyszkiewicz
Jan Zygmunt Zaniewski
Jacek Władysław Żyłka
Zdzisław Falicki
Alfred Jabłoński
Mieczysław Marcinowicz
Stanisław Suchowolec
Medale Reipublicae Memoriae Meritum wręczono:
złoty Danuta Kaszlej
złoty Zbigniew Kaszlej
złoty Józef Mozolewski
brązowy Ksiądz Rafał Arciszewski
Nie żyje Kris Kristofferson
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?