Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w akcje - ryzykowne, ale mogą też przynieść duży zysk

Barbara Kociakowska
Ulokowanie oszczędności na rok lub dwa powinno się wiązać z wyborem odpowiedniej lokaty bankowej.Inwestujący na pięć-sześć lat powinni wybrać fundusz inwestycyjny z udziałem akcji.
Ulokowanie oszczędności na rok lub dwa powinno się wiązać z wyborem odpowiedniej lokaty bankowej.Inwestujący na pięć-sześć lat powinni wybrać fundusz inwestycyjny z udziałem akcji. Rys. Archiwum
Inwestycje w akcje, choć pozwalają osiągnąć nieprzeciętne zyski, wiążą się z dużym ryzykiem.

Możemy jednak je zminimalizować, jeśli ulokujemy pieniądze przynajmniej na pięć-sześć lat.

Wówczas, jeśli na giełdzie przytrafi się dołek, zdążymy odrobić straty.W ubiegłym roku fundusze z udziałem akcji znowu dały zarobić. I to dobrze - około 30-40 proc.

Ten rok zapewne nie będzie już taki dobry. Specjaliści oceniają, że fundusze inwestycyjne z udziałem akcji mogą przynieść zyski na poziomie 10 proc, przy założeniu, że indeksy giełdowe wzrosną o 15 proc. Niby niewiele, ale jeśli porównamy to z lokatami bankowymi, będzie i tak prawie dwa razy więcej.

Najlepiej oprocentowane lokaty wynoszą teraz około sześciu proc.

Komu fundusz, a komu lokata

- Jeśli możemy zainwestować pieniądze przynajmniej na pięć-sześć lat, lepszym rozwiązaniem będą fundusze inwestycyjne z udziałem akcji - radzi Paweł Majtkowski - główny analityk Expandera. - A jeśli chcemy ulokować oszczędności na rok lub dwa, wówczas nie ryzykujmy i załóżmy lokatę bankową. Bo możemy je stracić.

Analitycy nie mają wątpliwości co do tego, że warto inwestować na giełdzie. Pozostaje pytanie, jak inwestować? Samodzielnie czy za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, które pobierają opłaty za zarządzanie naszymi pieniędzmi.

Zaufajmy specjalistom

- Uważam, że dla przeciętnego Kowalskiego najlepsze będą fundusze inwestycyjne, mimo tego, że poniesie dodatkowe koszty - mówi Paweł Majtkowski. - Bo trzeba mieć na ten temat wiedzę i czas, żeby na bieżąco śledzić, co się dzieje na rynkach akcji.

Podstawowe opłaty, które ponosimy, lokując pieniądze w funduszach inwestycyjnych, to za wejście (maksymalnie do 5 proc. kwoty, którą wpłacamy) oraz za zarządzanie. Ta opłata też najczęściej jest pobierana procentowo.

Jeśli chcemy kupić jednostki uczestnictwa w funduszach, warto poszukać w różnych miejscach: w banku, Internecie, na specjalnej platformie internetowej, może gdzieś uda się nabyć je bez prowizji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny