MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestuj mądrze

Swoich oszczędności nie musisz trzymać w banku. Zarządzaj nimi w sposób przemyślany, by przyniosły Ci jak największy dochód.

Możliwości lokowania pieniędzy w dzisiejszych czasach jest naprawdę wiele. Mimo tego, w dalszym ciągu najwięcej osób decyduje się na lokaty bankowe, choć są one najmniej opłacalne.

W połowie tego roku oszczędności Polaków osiągnęły rekordowy poziom - 512 mld zł i były one wyższe o blisko 19 proc. niż rok wcześniej. Depozyty i lokaty bankowe stanowiły 228,7 mld zł, czyli 44,6 proc. tych oszczędności. Jak podkreśla Paweł Majtkowski, doradca finansowy z Expandera, w bankach bieżące oszczędności przechowują zazwyczaj ludzie starsi. Najczęściej nie potrafią lub boją się oni oszczędzać w inny sposób. A że obecnie oprocentowanie lokat bankowych kształtuje się na poziomie 3-4 proc., osoby bardziej przedsiębiorcze szukają innych form inwestowania swoich pieniędzy.

Obligacje dla ostrożnych

Jeśli obawiasz się ryzyka, możesz zainwestować w obligacje. Najpewniejsze są obligacje skarbowe, czyli emitowane przez państwo.

- Naprawdę nie trzeba się martwić. Jeśli zabraknie nam pieniędzy na wypłatę odsetek lub wykup obligacji, państwo zawsze może wyemitować nową serię, by nas spłacić - podkreśla Paweł Majtkowski.

Choć lokując pieniądze w obligacje zyskasz więcej niż na lokacie bankowej, nie
spodziewaj się, że zarobisz dużo. Niskie ryzyko musi się bowiem przekładać na mniejsze zyski. Rentowność obligacji kształtuje się na poziomie 5 proc.

Giełda dla odważnych

Jeśli się zastanawiasz, czy nie zainwestować w akcje, musisz pamiętać o tym, że giełda jest miejscem, w którym możesz zarobić krocie (nawet potroić zainwestowane pieniądze w kilka miesięcy), ale możesz też wszystko stracić.

- Rozpoczynając przygodę z giełda, trzeba pamiętać, że nie jest to maszynka do robienia pieniędzy - podkreśla doradca z Expandera. - Dziś rozsądne inwestowanie wymaga ogromnego nakładu pracy analitycznej i pomimo tego nie można mieć pewności, że oszacowany kierunek trendu będzie właściwy.
Na rynek kapitałowy, stanowiący część wielkiego światowego rynku, ma wpływ tak wiele czynników trudnych do przewidzenia, że można przyjąć, iż wynik tej gry jest zmienną losową. Co możesz zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty zainwestowanego kapitału wskutek podjęcia błędnej decyzji? Możesz różnicować dokonywane zakupy. Jak podkreślają fachowcy, zgodnie z mądrością ludową, że nie należy kłaść wszystkich jajek do jednego kosza, dobrze jest nabywać akcje wielu spółek z różnych sektorów gospodarki. Przy czym należy wybierać te akcje, których historyczne kursy nie są ze sobą powiązane. Badania dowodzą, że aby zminimalizować ryzyko, najlepiej wybrać portfel składający się z 10-15 różnych rodzajów akcji. Dodawanie kolejnych spółek nie wnosi już nic pozytywnego. Nie ma więc sensu nabywać również akcji zbyt dużej ilości spółek, gdyż to spowoduje podwyższenie kosztów transakcji.

Fundusze - sam wybierasz

Coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się w Polsce fundusze inwestycyjne. Są to instytucje, które gromadzą środki wielu inwestorów, a później je lokują. Jeśli się na nie zdecydujesz, trudne i pracochłonne czynności, związane z prowadzeniem analiz trendów giełdowych, powierzysz fachowcom z rynku kapitałowego. Ty w tym czasie możesz zająć się tym, co umiesz robić najlepiej lub mieć więcej czasu na hobby. Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych: papierów dłużnych (obligacji, rynku pieniężnego), mieszanych, akcji. Sam dobierasz optymalny skład portfela, czyli decydujesz, czy wolisz mniejsze ryzyko, czy większe (ale i większe zyski). Wybór konkretnych funduszy i określenie ich proporcji nie jest rzeczą łatwą. Musisz uwzględnić również to, na jaki czas chcesz ulokować pieniądze (warto pamiętać, że są to inwestycje średnio- i długoterminowe). Możesz skorzystać z podpowiedzi doświadczonego pracownika banku, biura maklerskiego lub jednej z niezależnych firm doradczych specjalizujących się w inwestycjach.

Lokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych ma jeszcze jeden plus.
- Zaletą zdecydowanej większości funduszy jest możliwość wyciągnięcia swoich pieniędzy w dowolnym momencie - podkreśla Paweł Majtkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny