Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet. Uwaga na oszustów.

Źródło: Strefa Biznesu Nowiny 24 Janusz Pawlak
Kupujemy w internecie, uważajmy na oszustów.
Kupujemy w internecie, uważajmy na oszustów.
Dobre ceny, atrakcyjne ofert oraz łatwość zakupów to powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na zakupy online.

Według badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w październiku tego roku, co drugi polski internauta dokonał zakupów w sieci w ciągu minionych 6 miesięcy.

Największym zainteresowaniem cieszyły się portale aukcyjne (37 proc.) oraz sklepy internetowe (28 proc.), a w dalszej kolejności zakupy grupowe (7 proc.).

Zobacz także. Coraz chętniej kupujemy przez Internet

Co zrobić, aby nie paść ofiarą

Jeżeli decydujemy się na zakupy online powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

* Po pierwsze omijajmy szerokim łukiem oferty, które są podejrzanie atrakcyjnie – bardzo często wiążą się one bowiem z oszustwem.
* Po drugie warto odwiedzać popularne, sprawdzone strony i serwisy aukcyjne. Aby łatwo do nich dotrzeć możemy je oznaczać jako zakładki w naszych przeglądarkach internetowych.
* Po trzecie unikajmy wyszukiwania ofert za pomocą wyszukiwarek internetowych – cyberprzestępcy mogą bowiem manipulować pojawiającymi się w nich wynikami, by skłonić nas do odwiedzenia niebezpiecznej strony - mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager International Markets North w firmie Trend Micro (dzięki technologiom zabezpieczającym treści internetowe i systemom zarządzającym zagrożeniami firma tworzy bezpieczny świat wymiany informacji cyfrowych).

Zobacz także. Internet. Świąteczne zakupy w sieci - dobre prognozy dla handlu internetowego

- Pamiętajmy także, by zachować czujność podczas dokonywania przelewów, szczególnie jeżeli korzystamy z urządzeń mobilnych. Hakerzy wykorzystują to, że ekrany smarfonów czy tabletów są mniejsze i mniej czytelne, niż ekrany tradycyjnych pecetów” – dodaje Demianiuk.

Hakerzy stale udoskonalają swoje metody, które prowadzą do kradzieży PIN-ów, loginów, haseł, numerów kart kredytowych i danych osobowych internautów:

- Ataki Blackhat SEO – cyberprzestępcy manipulują pozycjonowaniem stron www i wykorzystują popularność pewnych artykułów. W wyniku ich działań internauci wchodzą na niebezpieczne strony internetowe.

- Scam – hakerzy przekonują użytkowników sieci, że powinni skorzystać z atrakcyjnej oferty, która w rzeczywistości jest oszustwem. W wyniku tych działań internauci mogą stać się ofiarami złośliwego oprogramowania – a to może prowadzić do kradzieży danych i środków finansowych.

- Hijacking (przejęcie) sesji – internauci dokonujący zakupu po podłączeniu się do niezaufanej sieci narażają się na ryzyko ataku, który prowadzi do przechwycenia poufnych informacji, np. dokumentów uwierzytelniających. Następnie cyberprzestępcy dysponujący takimi informacjami mogą je wykorzystać do podszywania się pod użytkowników i do dokonywania nielegalnych transakcji.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny