Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet. Młodociani przestępcy nie są bezkarni. Policja przestrzega młodzież.

Adrian Kuźmiuk
Młodszy aspirant Robert Ćwikowski z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku opowiada gimnazjalistom z Wasilkowa o niebezpieczeństwach internetu
Młodszy aspirant Robert Ćwikowski z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku opowiada gimnazjalistom z Wasilkowa o niebezpieczeństwach internetu Wojciech Oksztol
Portal społecznościowy, czat, forum - wszędzie internauta zostawia ślady. A policja może je potraktować jak przestępstwo.

- Młodzież popełnia przestępstwa w świecie wirtualnym, nawet o tym nie wiedząc - mówi młodszy asp. Robert Ćwikowski z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Funkcjonariusz opowiadał uczniom Gimnazjum w Wasilkowie o rodzajach zagrożeń czyhających w internecie i sposobach walki z nimi. Przestrzegał też przed umieszczaniem zdjęć na portalach społecznościowych.

- Z internetu możemy niechcący ściągnąć różne wirusy, które zainfekują nasz system - mówi Paulina Zajko. - Poza tym ludzie na czacie często podszywają pod kogoś innego.

- Mimo to w internecie nigdy nie jesteśmy anonimowi - dodaje Jakub Sieprawski. - Każdy wpis zostawia ślad.

Uczniowie Gimnazjum w Wasilkowie dowiedzieli się, że wszystko co dzieje się w sieci, jest monitorowane, a namierzenie konkretnego użytkownika nie stanowi problemu.

- Młodzież przeważnie zna zagrożenia związane z pedofilią, czy udostępnianiem swoich danych - mówi młodszy asp. Robert Ćwikowski z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. - Teraz staramy się ich uświadomić, że wiele rzeczy, które robią w świecie wirtualnym, jest przestępstwem.

Obrażanie, zastraszanie, ubliżanie innym ludziom jest karalne. Wielu robi to w sieci, ponieważ uważa, że internet zapewnia anonimowość. Możemy podpisać się dowolnym nickiem, lecz nasz niezmienny nr IP może zostać w każdej chwili namierzony przez policję. W rzeczywistości każdy internauta może odpowiedzieć za swoje czyny.

Przed policją nie ukryjesz się w sieci

- Nie ma możliwości ukrycia się przed policją w sieci - zapewnia Robert Ćwikowski. - Nawet prowadzone rozmowy przez komunikatory takie jak Gadu Gadu czy Tlen można odtworzyć.

Uczniowie dowiedzieli się też jakie niebezpieczeństwa kryją się za portalami społecznościowymi.

- Niedawno mieliśmy przypadek dziewczyn, które wstawiły dla żartu zdjęcie, na którym były prawie nagie - mówi Robert Ćwikowski. - Myślały, że obejrzą je tylko znajomi i po godzinie usunęły fotografię z serwera. W tym czasie zdjęcie została skopiowana kilkaset razy i znalazło się nawet na hiszpańskich serwerach.

Gimnazjum w Wasilkowie to jedna z nielicznych szkół w naszym regionie, która jest tak bardzo skomputeryzowana. Nauczyciele prowadzą elektroniczne dzienniki, a uczniowie korzystają z platformy e-learningowej.

- Cały czas uczymy młodzież odpowiedzialnego i świadomego korzystania z internetu - mówi Barbara Borkowska, dyrektorka gimnazjum. - Organizujemy też warsztaty dla rodziców, którzy często nie wiedzą co czyha na ich dzieci w domowym komputerze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny