Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inny nie znaczy gorszy. Licealiści poznają polsko-żydowską historię Białegostoku. (wideo)

Marta Gawina
Historia konkretnego człowieka bardziej do nas przemawia niż liczby i statystyki podawane na lekcjach - mówi Michał Doroszyk, uczeń VIII LO (pierwszy z lewej) Obok Bartek Kochanowski i Denis Dawidziuk. Dziś ciąg dalszy konferencji. Młodzi ludzie poznają m.in. życie codzienne w białostockim getcie.
Historia konkretnego człowieka bardziej do nas przemawia niż liczby i statystyki podawane na lekcjach - mówi Michał Doroszyk, uczeń VIII LO (pierwszy z lewej) Obok Bartek Kochanowski i Denis Dawidziuk. Dziś ciąg dalszy konferencji. Młodzi ludzie poznają m.in. życie codzienne w białostockim getcie. Fot. Wojciech Oksztol
Jesteśmy miastem wielu kultur. Naszą historię tworzyli także Żydzi. Jeżeli są nieporozumienia, to przez bezsensowne stereotypy - uważa Denis Dawidziuk, uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Piastowskiej.

Od czwartku uczestniczy w dwudniowej konferencji pod hasłem "Historia-Dialog-Edukacja", której organizatorem jest jego szkoła, Biblioteka Uniwersytecka oraz IPN w Białymstoku. Licealiści mają okazję spotkać się z ludźmi, którzy są specjalistami od polsko-żydowskiej historii, przede wszystkim naszego miasta. Wśród nich prof. Adam Dobroński, prof. Daniel Grinberg.

- Pokazują nam te relacje przez historie konkretnych ludzi. To do nas bardziej przemawia, niż liczby i statystyki podawane na lekcjach - mówi Michał Doroszyk, uczeń VIII LO.

- Poznaliśmy Polaków, którzy, narażając swoje życie, ratowali Żydów przed nazistami. Kogo bali się najbardziej - innych Polaków, którzy mogliby donieść Niemcom - mówi Denis Dawidziuk. - Historia polsko-żydowska nie była łatwa. Wojna, Holocaust. Nie wolno nam jednak zapomnieć o tym, że na początku XX wieku to Żydzi stanowili intelektualną elitę Białegostoku - dodaje licealista.

- Bo wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Inna narodowość nie znaczy gorsza - dodaje Bartek Kochanowski, także uczeń VIII LO. Młodzi ludzie przypominają, że głównym przyczyną braku tolerancji, czy antysemityzmu jest niewiedza i głupota. - Właśnie przez naszą konferencję chcemy to zmienić. Tym bardziej, że żyjemy w mieście wielu kultur - przypomina Grażyna Dawidowicz, polonistka ze szkoły przy ul. Piastowskiej.

- Kiedy patrzę na was, młodych ludzi nie tracę nadziei, że będziecie potrafili odróżnić dobro od zła - mówił wczoraj do licealistów prof. Daniel Grinberg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny