Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowatorzy Dziesięciolecia

Maryla Pawlak-Żalikowska
Maryla Pawlak-Żalikowska
Wojciech Wojtkielewicz
Innowacyjność bardzo dobrze widać dzięki rankingom i konkursom. I choć zdobywanie nagród nie jest celem zmian wprowadzanych w firmach, jest to ważny element z punktu widzenia przedsiębiorców.

- Taka ocena jest ogromną korzyścią dla firmy - mówił Bogusław Łącki, prezes białostockiej firmy Automatyka Pomiary Sterowanie przy okazji jednej z dziesięciu edycji rankingu Innowacje, organizowanego przez „Kurier Poranny” i NOT Białystok. - Po takiej kontroli analizujemy nasze silne i słabe strony tak, by wnioski służyły dalszej poprawie naszej pracy. Jest to także wydarzenie medialne. Nasi klienci dowiadują się, że dla nich się rozwijamy. To korzyść nie do przecenienia.

Dla organizatorów rankingów nie do przecenienia jest oczywiście aktywność firm - zarówno tych dojrzałych, jak i start-upów. Swoim przykładem zachęcają innych do podejmowania ryzyka innowacyjności.

W województwie podlaskim jest pod tym względem jeszcze dużo do zrobienia: zgodnie z najnowszym raportem pn. Indeks Millenium woj. podlaskie zajmuje pod względem potencjału innowacyjności 11. miejsce w kraju. Za nami są województwa kujawsko-pomorskie, opolskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Jak widać z makroregionu Polski Wschodniej można się wspiąć wyżej w tej hierarchii. Lubelskie jest na 5. miejscu w kraju, a rzeszowskie na 7.

Dodajmy, że składowe „Indeksu Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” to wydajność pracy (mln zł/liczba zatrudnionych), stopa wartości dodanej (%), wydatki na badania i rozwój (B+R w relacji do PKB), edukacja policealna (liczba studentów na 10 tys. mieszkańców), pracujący w B+R (na 1 tys. aktywnych zawodowo) oraz liczba wydanych patentów (na 1 mln mieszkańców).

Bezapelacyjnie ogromny wkład w poprawę obrazu Podlaskiego na mapie innowacyjnych terenów Polski mają firmy, które organizatorzy rankingu Innowacje wyróżnili w tym roku tytułami Innowatorów Dziesięciolecia.

Jeszcze raz dziękujemy laureatom. (peż)

ChM

- Certyfikat Teraz Polska niesie ze sobą przede wszystkim prestiż - oceniał Mikołaj Charkiewicz, założyciel firmy ChM, zlokalizowanej w Lewickich k. Białegostoku, odbierając tę nagrodę. - Zwłaszcza że dostaliśmy go w kategorii Przedsięwzięcie Innowacyjne. To podkreślenie i uznanie faktu, że jesteśmy firmą tworzącą naukę i z nią współpracującą.

Przedsiębiorstwo istnieje od 1981 r. Produkuje implanty ortopedyczne. Są to systemy cenione nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Wspomniany certyfikat ChM otrzymał za małoinwazyjny system implantów ortopedycznych do zespoleń urazów układu kostnego człowieka. Jego zastosowanie skutkowało zmniejszeniem dostępu operacyjnego, łatwiejszym i bezpieczniejszym wprowadzeniem (bez ryzyka uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych przebiegających w miejscu dotychczasowego wprowadzania), mniejszą raną, szybszym gojeniem, a więc krótszym czasem hospitalizacji pacjenta i szybszym powrotem do sprawności.

W ChM nowe produkty nie powstają z dnia na dzień. Potrzebne są liczne badania, testy, próby projektowe, które kończą się np. tak spektakularnymi osiągnięciami, jak rekonstrukcja kości żuchwy czy zdeformowanego przedramienia przy użyciu tytanowych implantów. Powstały one w ChM - na potrzeby pacjenta - w drukarce 3D.

Automatyka Pomiary Sterowanie

Motorem naszej innowacyjności są klienci. To oni mają nowatorskie pomysły, chcą zmienić technologię, wprowadzać nowe maszyny. My proponujemy im rozwiązanie na miarę ich potrzeb, ale jednocześnie najlepsze z możliwych. Ta synergia to klucz do postępu - mówił Bogusław Łącki, prezes białostockiej firmy Automatyka Pomiary Sterowanie przy okazji jej 20-lecia w 2013 roku. Do stałych klientów i partnerów firmy należy już nie tylko Elektrociepłownia Białystok (skąd wywodzą się pierwsi pracownicy APS), ale także PGNiG Termika, COWIK, Honeywell, SIEMENS, ABB, PEPEES S.A., a także nowe znaczące podmioty, takie jak SWEDSPAN Polska, Metso Automation Polska, BMH Technology , Łódzka Spółka Infrastrukturalna czy Stora Enso Poland S.A. Wraz z kolejnymi inwestycjami rosły możliwości projektowe, montażowe i handlowe spółki.

Systemy automatyki procesowej, oferowane przez APS S.A. (firma notowana jest na NewConnect) nie tylko sterują pracą instalacji technologicznej, czy całym przedsiębiorstwem zgodnie z założonymi parametrami, ale mają również możliwość symulacji różnych strategii produkcji. Unikalną cechą takich systemów jest zdolność „uczenia się” i przewidywania trendów, co umożliwia szybką reakcję systemu na zmieniające się warunki i optymalne prowadzenie procesu.

AC S.A.

Gdy przyznawane były nagrody w rankingu Innowacje 2014, nagroda Wynalazca Roku przypadła Tomaszowi Cybulko, dyrektorowi Centrum Badań i Rozwoju białostockiej firmy AC S.A. wraz z całym zespołem CBiR. A sama firma zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Produkcja. Laury spływające na wielu kolejnych rankingach na szczeblu lokalnym czy krajowym do AC S.A. (spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) już nie zaskakują.

Firma istnieje ponad 30 lat. Pod koniec lat 90. na nowe tory wprowadził ją Anatol Timoszuk, a od ośmiu lat funkcję prezesa pełni w niej Katarzyna Rutkowska.

Przez lata sztandarowy produkt AC, jakim jest sterownik STAG, nie był sprzedawany za granicą pod logo AC. Na zaufanie klientów darzących największą estymą wytwory ich rodzimego przemysłu (Niemcy, Włosi) AC pracowała wytrwale modernizując kolejne swoje patenty. Ale od roku 2004 produkuje sprzęt pod własnym logiem.

Dziś AC to już nie tylko producent supernowoczesnych instalacji gazowych do samochodów na benzynę, ale także do silników diesla. Te ostatnie pozwalają na ok. 20-procentowe oszczędności kosztów paliwa, co jest szczególnie istotne dla właścicieli dużych flot samochodów ciężarowych jeżdżących na oleju napędowym.

Plum

To jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w Polsce, które swój dynamiczny rozwój zawdzięcza, poza kompetencjami pracowników, takżę dotacjom unijnym. Firma korzystała jeszcze z przedakcesyjnych konkursów skutecznie i bez pomocy konsultantów ubiegając się o dofinansowanie. - Bo wniosek o dotacje musi mieć duszę, czyli spójną wewnętrznie myśl, której podporządkowana jest cała reszta. A najlepiej tę myśl wyrazi ten, kto firmę zna, a nie konsultant z zewnątrz - tłumaczy zawsze Maciej Szumski, współwłaściciel i prezes Plum. Od 15 kwietnia dr Szumski wchodzi w skład Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk skupiającej najwybitniejszych polskich i zagranicznych uczonych.

W Plum wszystkie wynalazki od projektu do realizacji powstają z ciężkiej pracy ludzi tworzących firmę, ich kwalifikacji, doświadczenia i ponadprzeciętnego zaangażowania wspieranego współpracą Plum z zapleczem naukowym oraz działalność niezależnych laboratoriów badawczych przedsiębiorstwa. Firma jest znana nie tylko z niekonwencjonalnych, autorskich rozwiązań z branży automatyki przemysłowej dla gazownictwa, ogrzewnictwa i wentylacji. Może także poszczycić się certyfikatem Powiadomienia o Zapewnieniu Jakości dla produkcji urządzeń iskrobezpiecznych przeznaczonych do pracy w atmosferach potencjalnie wybuchowych.

Centrum Informatyki ZETO

Nie ma chyba Polaka prowadzącego działalność gospodarczą, który nie znałby systemu Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. A jest to jeden z flagowych projektów zrealizowanych przez białostockie Centrum Informatyki ZETO, które obchodziło w ub. roku półwiecze istnienia. Można do tego dołączyć jeszcze szereg systemów teletechnicznych związanych z inteligentnymi budynkami i bezpieczeństwem danych. Należy do nich choćby budowa Sądu Rejonowego w Białymstoku, instalacji na Stadionie Miejskim, bloku operacyjnym w szpitalu zespolonym czy instalacje i oprogramowanie w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach albo Podlaska Platforma Edukacyjna. Nie sposób też pominąć systemów dedykowanych dla branży mleczarskiej, z których korzysta 80 proc. firm w Polsce.

Ponieważ w branży teleinformatycznej liczy się już nie tyle sprawność przesyłu, co bezpieczeństwo danych obsługiwanych przez te systemy, w ZETO wdrożony został m.in. System Bezpieczeństwa ISO 27001 i firma ma koncesję na wykonywanie działalności w zakresie ochrony osób, mienia, zabezpieczenia technicznego.

A żeby móc robić instalacje w obiektach o znaczeniu obronnym, przedsiębiorstwo zdobyło koncesje na wykonywanie działalności w zakresie wytwarzania i obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym.

Malow

90 sekund - tyle wystarczy suwalskiej firmie Malow, żeby powstał korpus nowoczesnej, funkcjonalnej i estetycznej, metalowej szafy. Wykonują te korpusy roboty- począwszy od cięcia i wykrawania blach, po zagięcie i zgrzewanie z dokładnością do 0,25 mm. Do ich nadzoru wystarczą tylko dwie osoby.

Malow to firma, która w ciągu ponad 20 lat istnienia całkowicie zmieniła definicję mebli metalowych. Henryk Owsiejew, jej założyciel i dzisiejszy przewodniczący rady nadzorczej, żartobliwie mówi, że kiedyś to był produkt uznawany za... obciach. Dziś meble metalowe z Malowa to majstersztyk pod wieloma względami, a firma jest jedną z największych w swojej branży w Europie. To już nie są proste szafki schowane na zapleczu zakładów pracy. To szereg mebli metalowych o wyszukanym designie do firm, ale i do mieszkań. A nawet specjalnie dla alergików - meble ze specjalnych stali stopowych, które są antystatyczne, antywirusowe, itd.

Obecnie 30 procent mebli z firmy Malow to meble powiązane z komputerami, do linii automatycznych, sterowni. Powstają tu też totemy reklamowe, których podstawą działania jest elektronika.

Henryk Owsiejew podkreśla, że nowe technologie to szansa na rozwój, ale do ich obsługi potrzeba ludzi: programistów, automatyków, serwismenów, operatorów.

Grupa Mlekovita

Od 2O lat Mlekovita jest najcenniejszą marką polskiego sektora produkcyjnego. Dzięki specjalistycznym pracom naukowo-badawczym prowadzonym w Centrum Badań i Rozwoju Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem, firma potrafi wykorzystać najcenniejsze dla zdrowia składniki mleka. Dlatego ma na koncie m.in. takie tytuły, jak Ambasador Polskiej Gospodarki w kategorii Kreator Rozwiązań XXI wieku czy przyznany na początku 2017 roku tytuł EKOinwestora w przemyśle spożywczym. Mlekovita została nim wyróżniona za produkcję własnej energii z kogeneracji, opartej na gazie ziemnym i biogazie. Żadna polska firma - poza Mlekovitą - nie zdobyła tego tytułu dwukrotnie. To potwierdzenie dbałości przedsiębiorstwa o środowisko, w którym prowadzi działalność i za które czuje się odpowiedzialna w równej mierze, jak za zdrowie klientów.

Firma ma w asortymencie ponad 800 produktów pod marką Mlekovita, a w sumie w swoich hurtowniach i sklepach firmowych Mlekovitka dysponuje ponad 1000 produktami spożywczymi. A rok w rok pod marką Mlekovita trafiają na rynek kolejne artykuły, udowadniające, że w branży spożywczej innowacje są równie istotne, jak w przemysłach wysokiej technologii.

Multi Ice

Zakładając sieć lodziarni pod marką Lody Bonano, Radosław Charubin zapowiadał, że zbuduje silną ogólnopolską markę. I zbudował. Podczas gali Innowacji 2011 zapewniał, że będzie to największa sieć sprzedająca lody w Polsce. I jest. Jeszcze w roku 2010 - w woj. podlaskim i mazowieckim działało 10 lodziarni z zielono-żółtym logo marki Lody Bonano. Sześć lat potem było ich 27 razy więcej w całej Polsce, a także za jej granicami.

Firma Multi Ice Radosław Charubin to jedyny franczyzodawca w branży lodowej, który swoim partnerom biznesowym dostarcza kompleksowe rozwiązanie - wyposaża w maszyny do produkcji lodów , które sama produkuje. Z kolei własne centrum dystrybucyjno-logistyczne Lodziarz.pl gwarantuje ciągłość dostaw i możliwość prowadzenia lodziarni w każdym miejscu.

Kolejny rozwijany przez nich koncept to Wytwórnia Lodów Prawdziwych „u Lodziarzy” z lodami rzemieślniczymi. A na ten rok zapowiedzieli kolejną nowość: hurtownia Lodziarz.pl we współpracy z naukowcami z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania stworzyła aplikację, która analizując historię zamówień klienta i zestawiając ją z prognozą pogody sugeruje ilość towaru, jaki jest niezbędny do zamówienia. System bazuje na matematycznej sieci neuronowej. To pierwsze tego typu narzędzie pomocne w zarządzaniu biznesem sezonowym.

Promotech

Ta białostocka firma świętuje w tym roku 30-lecie istnienia. Obecnie eksportuje 90 proc. swojej produkcji do ponad 80 krajów świata. Rozbudowa sieci dystrybucji zawsze szła tu w parze z poszerzaniem oferty handlowej i stawianiem na innowacyjne produkty, którymi Promotech potrafił zaskoczyć rynek. Dział Badań i Rozwoju firmy angażuje się nie tylko w projektowanie nowych urządzeń, ale prowadzi też prace nad ciągłym udoskonalaniem istniejących produktów. W efekcie firma jest w stanie dostarczyć swoim partnerom biznesowym ponad 300 unikalnych produktów. Są to m.in. profesjonalne elektronarzędzia, wiertarki na podstawie elektromagnetycznej, ukosowarki do blach i rur, wózki do automatyzacji spawania i cięcia oraz spawalnicze systemy portalowe i wiele innych. - O tym, że naszej firmie chodzi o promocję innowacyjnych rozwiązań technologicznych świadczy już sama nazwa spółki - Promotech. Jesteśmy firmą bardziej inżynierską, niż produkcyjną, a naszym atutem jest mieszanka młodości i doświadczenia - ma zwyczaj podkreślać Zbigniew Gołąbiewski, współwłaściciel i wiceprezes firmy.

W lutym 2017 zarejestrowała ona Promotech Fabrication Machines Private Limitedw Delhi (Indie) oraz Promotech Middle East w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Już działają na tych rynkach.

SaMASZ

- Aby coraz trafniej spełniać oczekiwania i potrzeby klientów, trzeba inwestować w badania, technologie i kompetencje pracowników. To podstawa rozwoju naszej firmy - mówi Antoni Stolarski, prezes i właściciel firmy SaMASZ. Przez 30 lat istnienia firma przeszła długą drogę od produkcji w wynajętym garażu do dużego producenta maszyn i urządzeń rolniczych, mogącego konkurować z największymi przedsiębiorstwami z branży w kraju, ale też np. w UE, Japonii, Kazachstanie, Algierii, Kanadzie czy USA. To skutek wielotorowych działań: automatyzacji procesów produkcyjnych, pracy działu wspomagania jakości, usprawnienia relacji z klientami oraz wprowadzenia nowego systemu zarządzania opartego na filozofii Lean Manufacturing. System ten podbija wszystkie branże na świecie, bo dzięki niemu wzrost produktywności idzie w parze ze wzrostem jakości przy coraz niższych kosztach.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat firma wdrożyła do produkcji seryjnej ponad 30 typów zgrabiarek 2-karuzelowych pod logo SaMASZ-u, przetrząsaczy, ramion wysięgnikowych i kosiarek bijakowych.

- Dzięki kontaktom z klientami i dilerami z całego świata możemy poszerzać swoją ofertę dla małych i dużych przedsiębiorstw, spełniając oczekiwania klienta - podkreśla często Antoni Stolarski.

Pronar

- O konkurencyjności firmy decydują przede wszystkim innowacje - mówi Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru. Tylko w ubiegłym roku przedsiębiorstwo oddało do użytku nowe hale produkcyjne: w Hajnówce, Narewce i Siemiatyczach. Produkowane są tu m.in. przyczepy o dużych rozmiarach, maszyny komunalne, gigantyczne przesiewacze i rozdrabniacze. W budowanych halach produkcyjnych firma prawie wszystko robi we własnym zakresie: konstrukcję, elektrykę, media.

Ciągły rozwój innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwie nie stoi w sprzeczności ze wzrostem zatrudnienia - wspomniane hale dały miejsca pracy dla 600 osób!

Każdego roku firma wprowadza na rynek około 30-40 nowych wyrobów. Jest to możliwe m.in. dlatego, że w Narwi funkcjonuje Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie kontrolowane jest 100 proc. wyrobów przed wdrożeniem na rynek, a także stabilność procesów produkcyjnych, np. spawanie i lakierowanie. Badane są też powłoki galwaniczne i lakiernicze.

Do produkcji Pronar wykorzystuje unikatowe maszyny - przykładowo do cięcia profili używana jest wycinarka laserowej 3D o wielkości cięcia, niewystępującej w Polsce. Równie unikalne są linie do profilowania na wydziale kół tarczowych - Pronar zajmuje pod względem ich produkcji trzecie miejsce na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny