Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne Dworce Systemowe powstaną na Podlasiu. Dostaną je Wasilków, Nowe Racibory i Zdrody Nowe (wizualizacje)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Innowacyjne dworce systemowe to niewielkie budynki o powierzchni użytkowej około 29 m kw., na których pasażerowie będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz  toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Pod wiatą znajdą się również siedziska dla podróżnych oraz stojaki na rowery.
Innowacyjne dworce systemowe to niewielkie budynki o powierzchni użytkowej około 29 m kw., na których pasażerowie będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pod wiatą znajdą się również siedziska dla podróżnych oraz stojaki na rowery. PKP
W Wasilkowie, Nowych Raciborach i Zdrodach Nowych powstaną Innowacyjne Dworce Systemowe. To niewielkie dworce, na których znajdą się ogrzewana wiata, siedzenia dla podróżnych i toalety. Spółka PKP właśnie podpisała umowę na ich projekt i budowę. Obiekty mają gotowe na przełomie 2020 i 2021 roku.

Nasza stacja jest w opłakanym stanie. To, że powstanie nowa i estetyczna bardzo nas cieszy - mówi Dominika Jocz, wiceburmistrz Wasilkowa.

Wasilków to jedna z dziewięciu miejscowości na terenie kraju, gdzie zostanie zbudowany Innowacyjny Dworzec Systemowy. Ma to być niewielki obiekt o powierzchni około 29 m kw. Będą się tutaj mieściły: ogrzewana wiata, a w środku - siedzenie dla podróżnych oraz stojaki na rowery.

Zobacz też: Tak będzie wyglądał dworzec PKP w Białymstoku po modernizacji

Ważna informacja dla niepełnosprawnych osób. Budynek będzie dostosowany do ich potrzeb. Powstaną specjalne toalety. Z myślą o niewidomych i niedowidzących pasażerach pojawią się ścieżki prowadzące, tablice dotykowe oraz nie będzie barier architektonicznych.

- Zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej, bezpieczeństwa (CCTV, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia - wylicza Michał Stilger, rzecznik PKP S.A.

W budynkach zostaną też zastosowane proekologiczne rozwiązania.

- Zamontujemy systemy do odzysku wody opadowej oraz wody szarej, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Oświetlenie będzie oparte o oprawy LED, przy czym energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie - tłumaczy przedstawiciel PKP S.A.

Zobacz także: Dworzec PKP Czeremcha już zburzony. Dworzec PKP Bielsk Podlaski czeka w kolejce

Innowacyjne Dworce Systemowe

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A. zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb. W całym kraju ma ich powstać 9. Oprócz Wasilkowa, na Podlasiu zostaną zbudowane również w Nowych Raciborach (pow. wysokomazowiecki) i Zdrodach Nowych (pow. białostocki).

Spółka PKP podpisała już umowę z wykonawcą na realizację tej inwestycji. W pierwszej kolejności firma będzie musiała zająć się projektem, a potem wybudować.

Planowany termin otwarcia IDS-ów to przełom 2020 i 2021 roku. Łączny koszt inwestycji to 39,6 miliona zł. Będzie ona możliwa dzięki unijnemu wsparciu.

Zobacz też:

Trwa kapitalny remont dworca kolejowego w Białymstoku

Remont dworca PKP w Białymstoku. Szykują się wielkie zmiany....

Białystok. Spacerkiem po dworcu. Czyli zwiedzanie PKS z proj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny