Innowacje dla Twojego biznesu z dofinansowaniem na wyciągnięcie ręki

Materiał informacyjny Innovation Coach

W 2022 roku tylko 13,2% polskich firm prowadziło działalność innowacyjną, co oznacza, że aż 86,8% to przedsiębiorstwa nieinnowacyjne. Te dane pochodzą z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt.: „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Wskaźnik dojrzałości innowacyjnej. V edycja – 2023” i nie napawają optymizmem. Są jednak możliwości i narzędzia, aby to zmienić. Poznaj usługę Innovation Coach i korzyści, jakie niesie za sobą dla Twojej firmy.

Dlaczego wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań powinno być kluczowe dla polskich firm? Pozwalają one na lepsze konkurowanie na rynku globalnym, przyciągając uwagę klientów zarówno w kraju, jak i za granicą. Świat szybko się zmienia, a firmy, które nie nadążają za tymi zmianami, mogą zostać w tyle. Poprzez usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa, zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności można zwiększyć konkurencyjność biznesu oraz lepiej adaptować się do zmieniających się warunków rynkowych.

Wracając do danych pochodzących z raportu – istnieje wiele potencjalnych dróg do poprawy sytuacji innowacyjności w Polsce. Niezwykle ważnym elementem, który może zmienić tę sytuację, są fundusze unijne stanowiące istotne źródło finansowania dla innowacyjnych projektów.

Szczególną uwagę warto zwrócić na Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, który odgrywa kluczową rolę istotnego wsparcia dla polskich przedsiębiorców z różnych sektorów. Dzięki niemu firmy mogą uzyskać dofinansowanie na innowacje, rozwój technologiczny, zazielenienie przedsiębiorstw, podnoszenie kompetencji zespołów naukowych, komercjalizację badań oraz transfer technologii. Łączny budżet przeznaczony na realizację tych zadań to prawie 7,9 mld złotych, więc jest to potężny zastrzyk finansowy, po który mogą sięgnąć polskie firmy. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu programowi zdobyć niezbędne środki na realizację ambitnych projektów, co przełoży się na zwiększenie dynamiki polskiej gospodarki.

Zastanawiacie się na pewno, jak odnaleźć się w tym gąszczu programów, konkursów, zasad i regulaminów? Jak wybrać odpowiedni instrument dla Waszej firmy? Co w sytuacji, gdy nie macie pomysłu na wprowadzenie innowacji? Jak ją wykreować, a potem z sukcesem wdrożyć? W jakich konkursach brać udział, aby pozyskać środki na ten cel? Jak przygotować firmę na takie wyzwanie?

A co, gdybyśmy Wam powiedzieli, że istnieje narzędzie dla firm, które pomoże wypracować pomysł na innowację? Co więcej, wskaże konkretne źródła finansowania tego pomysłu w ramach środków unijnych i jest… bezpłatne.

Innovation Coach, bo o nim mowa, to jedyna tak kompleksowa, a zarazem nieodpłatna usługa doradcza na rynku.

Jej głównym celem jest umożliwienie przedsiębiorcom szybkiego przeprowadzenia procesu wykreowania ich pierwszej innowacji, począwszy od analizy i projektowania, aż po planowanie w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Dzięki temu firma może szybko dostosować działalność do zmieniających się warunków rynkowych i zwiększyć swoją konkurencyjność.

O tym, dlaczego warto aplikować do Innovation Coach, opowiada dr Izabela Senderacka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: „W projekcie Innovation Coach biorą udział firmy o różnym profilu działalności i poziomie doświadczenia biznesowego. Wsparcie merytoryczne ze strony doświadczonych coachów innowacji pozwala im zaprojektować pomysł na pierwszą innowację, poznać kierunki potencjalnych prac badawczo-rozwojowych związanych z rozwijaną czy też proponowaną innowacją ze wskazaniem jednostek naukowych posiadających doświadczenie w zakresie zainteresowań produktowych/procesowych czy usługowych firmy. To również możliwość nowego spojrzenia na własną ofertę w kontekście modelu biznesowego, własności intelektualnej i co bardzo ważne potencjalnych źródeł finansowania innowacyjnych pomysłów biznesowych. Tych źródeł finansowania firm z regionu Polski Wschodniej jest szczególnie dużo. Droga do innowacji jest często ryzykowna i bardzo kosztowna. Aby minimalizować ryzyko wdrażania innowacji, warto skorzystać z doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie i w sposób świadomy minimalizować potencjalne ryzyka”.

dr Izabela Senderacka

Sercem Innovation Coach jest indywidualna usługa szyta na miarę każdego zainteresowanego. Jest to tzw. coaching innowacji i polega na współpracy z wykwalifikowanym ekspertem lub ekspertką z danej branży. Podczas konsultacji 1:1 wspólnie z coachem firma wypracowuje pomysł na innowację, a po ich zakończeniu otrzymuje rekomendacje, czyli praktyczny plan, jak z sukcesem wdrożyć wykreowane rozwiązanie. Co więcej, rekomendacje zawierają również: zakres prac B+R+I oraz potencjalnych partnerów do współpracy, przegląd nowości w branży i analizę rynku docelowego, wymagane zasoby i analizę kosztów, model biznesowy i ścieżki realizacji projektu oraz sposoby finansowania i programy wsparcia. Wszystko jest zagregowane w jednym przejrzystym dokumencie, a to niezwykłe ułatwienie dla firmy i pozwala jej skupić się na tym, co ważne, czyli na realizacji wypracowanej innowacji i pozyskaniu na ten cel dofinansowania.

Oprócz indywidualnego wsparcia w postaci coachingu innowacji uczestnicy Innovation Coach biorą udział w serii warsztatów, które mają pomóc w budowaniu kompetencji niezbędnych do skutecznej realizacji tego typu przedsięwzięć oraz sięgania po fundusze europejskie. Obecna 3. edycja zakłada, że do końca 2027 roku wsparcie w ramach projektu otrzyma niemal 2200 polskich przedsiębiorstw.

Aby coaching innowacji został skutecznie zrealizowany, potrzeba wiedzy i doświadczenia, którymi dysponują coachowie innowacji. To wysokiej klasy eksperci i ekspertki z ogromnym doświadczeniem zarówno naukowym, jak i biznesowym. W naszej bazie jest niemal 200 osób, które reprezentują różne specjalizacje. Jedną z nich jest dr inż. Urszula Kużelewska z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, która tak mówi o potrzebie usługi coachingu innowacji: „Niestety polskie przedsiębiorstwa nie wypadają najlepiej na tle europejskich pod względem innowacyjności. Brakuje innowacyjnych wdrożeń, skomercjalizowanych projektów naukowych, m.in. z powodu niskiego poziomu współpracy środowisk uczelnianych i przemysłu. Innovation Coach jest dobrym rozwiązaniem, aby to zmienić. Pomoc coachów innowacji znacząco zwiększa skuteczność działań innowacyjnych firm i przyspiesza ich rozwój. Otrzymują one realne i długoterminowe korzyści. Przede wszystkim wsparcie ekspertów – firmy mogą korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Sam proces coachingu jest realizowany w sposób spersonalizowany – rekomendacje są dopasowane tylko i wyłącznie do konkretnych potrzeb i potencjału firmy. Przedsiębiorstwa otrzymują wyjaśnienia odnośnie do możliwości finansowania z różnych źródeł, w tym z funduszy unijnych. Następuje rozwój partnerskich relacji z instytucjami badawczymi i naukowcami, a w efekcie realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Ostatecznie w firmie następuje zwiększenie innowacyjności – jej konkurencyjności i atrakcyjności na rynku”.

dr inż. Urszula Kużelewska

Gdy myślimy o innowacyjności polskich przedsiębiorstw, musimy również wziąć pod uwagę uwarunkowania regionalne. Firmy z województwa podlaskiego dynamicznie się rozwijają, choć wciąż istnieją obszary do poprawy. Według „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce’’ z 2023 roku opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) województwo podlaskie zajmuje dopiero 12 miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Z pewnością aktywne firmy z regionu mogą wpłynąć na zmianę tej pozycji, i w tym Innovation Coach również ma za zadanie pomóc. Zapraszamy na wydarzenie, które – mamy nadzieję – rozbudzi pasję do innowacji w podlaskich przedsiębiorcach i zachęci ich do podejmowania aktywności w obszarze dotacji unijnych.

Jeśli chcielibyście na żywo dowiedzieć się, jak zaprojektować pomysł na innowację, to zapraszamy na spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców w ramach cyklu „Innovation Coach w Regionach: Białystok”.

Podczas wydarzenia przedstawicielka Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawi możliwości dofinansowania prac badawczo-rozwojowych i innowacyjnych ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Zaprezentujemy ofertę i zasady usługi doradczej Innovation Coach skierowanej do firm, które zamierzają rozpocząć działalność innowacyjną i sfinansować ją ze środków unijnych. Ekspertka branżowa doradzająca przedsiębiorcom omówi praktyczny przebieg coachingu innowacji, a jeden z absolwentów projektu zaprezentuje jego efekty w swojej działalności. Prelegent z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Białymstoku zapozna uczestników z ofertą dedykowaną podlaskim przedsiębiorcom. Dodatkowo uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w indywidualnych konsultacjach kwalifikujących do Innovation Coach. Poza ciekawymi prezentacjami spotkanie będzie również doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami z regionu.

Aplikuj do Innovation Coach i zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację.

Innovation Coach jest projektem systemowym wdrażanym w ramach II Priorytetu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) Środowisko sprzyjające innowacjom.

Realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN).

www.innovationcoach.pl/wydarzenie/121-innovation-coach-w-regionach-podlasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Innowacje dla Twojego biznesu z dofinansowaniem na wyciągnięcie ręki - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny