Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje 2018 - zobacz, jakie rozwiązania zostały zgłoszone w kategorii Innowacja społeczna

peż
6 czerwca podczas uroczystej gali po raz 12. zostanie rozstrzygnięty ranking Innowacje promujący nowoczesne, nietuzinkowe rozwiązania wdrożone w woj. podlaskim. Statuetki laureatów przyznane zostaną w dwóch głównych kategoriach: dla firm i społeczne - dla uczelni, szkól, organizacji czy instytucji promujących innowacyjne myślenie i rozwiązania.

Decyzję, które inicjatywy zasłużyły na tytuł Innowacji społecznej roku 2018, podejmie w tym tygodniu kapituła rankingu organizowanego przez Kurier Poranny przy współpracy z NOT w Białymstoku po raz 12.

Czytaj też: Innowacje 2018. Zobacz, które firmy wystartowały w tegorocznym rankingu

W tym roku do rankingu wpłynęło osiem zgłoszeń. Przypomnijmy, że Innowacja społeczna służy promocji inicjatyw służących upowszechnianiu innowacyjnego myślenia i współpracy biznesu.
Do tegorocznej edycji rankingu Innowacje wpłynęły następujące zgłoszenia:

Centrum Ortopedyczno-Protetyczne

Firma produkująca protezy kończyn dolnych, od 25 lat współpracuje z Katowickimi Zakładami Sprzętu Ortopedycznego, a obecnie z zachodnimi firmami (Otto Bock, Ossur, Bletchford, medi, Noychof). Uczestnicząc w szkoleniach w/w firm zdobywając najnowsze doświadczenia technologiczne, które wykorzystuje w zaopatrzeniu pacjentów. Firma upowszechnia także informacje-porady dla osób po amputacji kończyn.

Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Naukowcy z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzą pionierskie badania nad wykorzystaniem korzeniowca sosnowego w medycynie. Heterobasidion annosum jest uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych grzybów. Powoduje chorobę zwaną hubą korzeni, prowadzącą do zamierania całych drzewostanów.

Efektem współpracy Zamiejscowego Wydziału Leśnego PB w Hajnówce i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB jest zgłoszenie patentowe i trwające szerokie badania nad wykorzystaniem ekstraktu z korzeniowca sosnowego w leczeniu nowotworów, szczególnie raka jelita grubego. Na podstawie przeprowadzonych badań in vitro oraz in vivo potwierdzono, iż taki potencjalny lek przeciwnowotworowy o naturalnym pochodzeniu wykazuje skuteczne działanie wobec komórek nowotworowych raka jelita grubego i jednocześnie nie jest toksyczny wobec zdrowych komórek. Jego ewentualne zastosowanie przyczyniłoby się do stworzenia nowych możliwości współdziałania z obecnie stosowanymi chemioterapeutykami, zmniejszając w ten sposób koszty terapii przeciwnowotworowej oraz jej skutki niepożądane.

Stowarzyszenie 100 - lecie Kobiet

Inicjatywa skierowana do kobiet bez względu na wiek, czy też sferę zawodową.Różnorodność oraz innowacyjne formy proponowanych przez nas działań, z udziałem gości z całego kraju, takich jak: sieciowanie kobiet, spotkania networkigowe, warsztaty, debaty publiczne, spacery historyczne, konkurs literacki, spotkania autorskie, pokaz mody, akcje publiczne są dowodem, że istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne działania w województwie podlaskim promujące nowoczesny wizerunek kobiet w naszym regionie, łączących biznes z działalnością społeczna, kobiet świadomie realizujących się zawodowo i w życiu prywatnym co bezpośrednio przekłada się na ich poziom i jakość życia oraz kreowanie mniej stereotypowego wizerunku regionu.

Stowarzyszenie prowadzi działania z udziałem gości z całego kraju, takich jak: sieciowanie kobiet, spotkania networkigowe, warsztaty, debaty publiczne, spacery historyczne, konkursy literackie, spotkania autorskie, pokazy mody, akcje publiczne, które są dowodem, że istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne działania w województwie podlaskim promujące nowoczesny wizerunek kobiet w naszym regionie, łączących biznes z działalnością społeczna; kobiet świadomie realizujących się zawodowo i w życiu prywatnym co bezpośrednio przekłada się na ich poziom i jakość życia oraz kreowanie mniej stereotypowego wizerunku regionu.

Uniwersytet w Białymstoku

Projekt NO AUTism! obejmuje kształcenie i rozwój personalny doktoranta z autyzmem. Toprojekt o charakterze społecznym i zarazem naukowym, wspierający edukację i rozwój osobisty Macieja Oksztulskiego – doktoranta na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Interdyscyplinarny zespół kierowany przez prof. Macieja Perkowskiego postanowił z jednej strony umożliwić Maciejowi Oksztulskiemu dalszy rozwój osobisty, dotyczący w szczególności nowych metod i technik komunikowania się z otoczeniem, zdobywania i prezentowania zdobytej wiedzy. Z drugiej strony celem projektu jest upowszechnienie wypracowanych metod pracy z niemówiącym studentem autystycznym, jej rezultatów, ale też ukazanie sytuacji takiego studenta w szerszym kontekście – zwłaszcza w odniesieniu do prawa polskiego i międzynarodowego dotyczącego osób z niepełnosprawnościami i ich kształcenia. Projekt docelowo ukierunkowany jest na pomoc nie tylko Maciejowi Oksztulskiemu, ale na polepszenie sytuacji życiowej każdej osoby, która została dotknięta autyzmem. Pierwszy etap Projektu NO AUTism! zakończył się w 2018 r. Maciej Oksztulski przygotował rozprawę doktorską – a jej obrona nastąpi w tym roku.

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku

Projekt Akademia Kompetencji Przyszłości WSFiZ narodził się w trakcie realizacji III Kongresu Liderów Zmian, jako całoroczne, cykliczne wydarzenia promujące idee rozwoju kompetencji przyszłości skierowane do studentów. W ramach cyklu wykładów z praktykami biznesu w zakresie kompetencji przyszłości – Akademii Kompetencji Przyszłości, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku zaprasza ekspertów, którzy na podstawie swoich doświadczeń zawodowych dzielą się praktyczną wiedzą ze studentami – omawiając jedną z wybranych kompetencji przyszłości. Interaktywny wykład, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Projekt inaugurowany został w 2018 roku, został wpisany do programu studiów. Zgodnie ze strategią od października 2019, Akademia Kompetencji Przyszłości ma mieć charakter otwarty i na zajęcia zapraszani będą mieszkańcy miasta Białegostoku. Sztandarowym celem Akademii Kompetencji Przyszłości jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej niezbędnych kompetencji w gospodarce 4.0.

Czytaj też: Photon, endoproteza, piwo... Znamy laureatów 11. edycji rankingu Innowacje (zdjęcia i film)

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania

Konkurs "Twoja ścieżka kariery – rozmowy rekrutacyjne pod kontrolą" skierowany jest do studentów stacjonarnych WSFIZ. Celem projektu jest umożliwienie studentom pierwszego roku studiów, przygotowanie narzędzi (cv i list motywacyjny) i doświadczenie dwóch rozmów kwalifikacyjnych. Aby kolejne były łatwiejszym wyzwaniem, dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu. Unikalność projektu polega na tym, iż uczestnicy w ramach jego trwania przechodzą badanie predyspozycji profesjonalnym narzędziem skutecznie diagnozującym mocne strony i obszary do pracy tzw. Testem FRIS, który pomaga dopasować kompetencje do wyboru konkretnego zawodu.

Zespól Szkół Społecznych nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego

Program „Młodzi naukowcy” został stworzony z myślą o małych poszukiwaczach naukowych przygód. Jest przeznaczony już dla najmłodszych uczniów od klasy zerowej do piątej . Celem zajęć jest urealnienie samodzielnego eksperymentowania przez uczniów jako pełnowartościowej metody uczenia się. Uczeń samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela przeprowadzał krótkie doświadczenia, a także długoterminowe badania i obserwacje. Program zawiera zróżnicowane eksperymenty i doświadczenia o różnym stopniu trudności i złożoności. Uczeń poprzez realizację programu uczy się stawiać pytania badawcze, formuje hipotezy, projektuje doświadczenia i eksperymenty, prowadzi obserwację, dokonuje prostych pomiarów, prezentuje wyniki prac, prowadzi dyskusje czy wyciąga wnioski. Jednocześnie uczniowie poznają nazwy podstawowych pojęć chemicznych, biologicznych i fizycznych w języku angielskim. Poznaną terminologię utrwalają poprzez rozwiązywanie zadań interaktywnych umieszczanych na platformie e-learningowej.

Czytaj też: Innowacje społeczne służą nawet najmłodszym

Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Inicjatywa „Uczeń w zawodzie potrzebny od zaraz” – to realizacja kształcenia zawodowego w kierunkach „zamówionych” przez przedsiębiorców skierowana do absolwentów szkół podstawowych miasta Białegostoku oraz gmin ościennych. Działanie realizowane jest przy czynnym udziale uczniów czterech branż zawodowych ZST (drzewnej, kolejowej, mechaniczno-samochodowej oraz gastronomicznej) i nauczycieli ZST oraz pracodawców skupionych w Sieci współpracy z ZST .
Wśród wspólnych działań znalazły się m.in.: fundusz stypendialny dla najlepszych w zawodzie uczniów ZST (pozyskane w 2018 roku środki to 40 tys. zł), utworzenie tzw. klas patronackich. Patron w liście intencyjnym, porozumieniu lub umowie zawartej ze szkołą deklaruje wsparcie procesu kształcenia (poprzez przyjęcie uczniów na praktyki zawodowe, wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne, dodatkowe szkolenia, ufundowanie stypendiów dla najzdolniejszych). Ponadto patron uczestniczy w opracowaniu programu nauczania, dopasowanego do profilu i zapotrzebowania jego firmy. Najlepsi absolwenci mają zapewnione zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny