Nasza Loteria

Innowacje 2018 - zobacz, jakie rozwiązania zostały zgłoszone w kategorii Innowacja społeczna

peż
6 czerwca podczas uroczystej gali po raz 12. zostanie rozstrzygnięty ranking Innowacje promujący nowoczesne, nietuzinkowe rozwiązania wdrożone w woj. podlaskim. Statuetki laureatów przyznane zostaną w dwóch głównych kategoriach: dla firm i społeczne - dla uczelni, szkól, organizacji czy instytucji promujących innowacyjne myślenie i rozwiązania.

Decyzję, które inicjatywy zasłużyły na tytuł Innowacji społecznej roku 2018, podejmie w tym tygodniu kapituła rankingu organizowanego przez Kurier Poranny przy współpracy z NOT w Białymstoku po raz 12.

Czytaj też: Innowacje 2018. Zobacz, które firmy wystartowały w tegorocznym rankingu

W tym roku do rankingu wpłynęło osiem zgłoszeń. Przypomnijmy, że Innowacja społeczna służy promocji inicjatyw służących upowszechnianiu innowacyjnego myślenia i współpracy biznesu.
Do tegorocznej edycji rankingu Innowacje wpłynęły następujące zgłoszenia:

Centrum Ortopedyczno-Protetyczne

Firma produkująca protezy kończyn dolnych, od 25 lat współpracuje z Katowickimi Zakładami Sprzętu Ortopedycznego, a obecnie z zachodnimi firmami (Otto Bock, Ossur, Bletchford, medi, Noychof). Uczestnicząc w szkoleniach w/w firm zdobywając najnowsze doświadczenia technologiczne, które wykorzystuje w zaopatrzeniu pacjentów. Firma upowszechnia także informacje-porady dla osób po amputacji kończyn.

Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Naukowcy z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzą pionierskie badania nad wykorzystaniem korzeniowca sosnowego w medycynie. Heterobasidion annosum jest uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych grzybów. Powoduje chorobę zwaną hubą korzeni, prowadzącą do zamierania całych drzewostanów.

Efektem współpracy Zamiejscowego Wydziału Leśnego PB w Hajnówce i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB jest zgłoszenie patentowe i trwające szerokie badania nad wykorzystaniem ekstraktu z korzeniowca sosnowego w leczeniu nowotworów, szczególnie raka jelita grubego. Na podstawie przeprowadzonych badań in vitro oraz in vivo potwierdzono, iż taki potencjalny lek przeciwnowotworowy o naturalnym pochodzeniu wykazuje skuteczne działanie wobec komórek nowotworowych raka jelita grubego i jednocześnie nie jest toksyczny wobec zdrowych komórek. Jego ewentualne zastosowanie przyczyniłoby się do stworzenia nowych możliwości współdziałania z obecnie stosowanymi chemioterapeutykami, zmniejszając w ten sposób koszty terapii przeciwnowotworowej oraz jej skutki niepożądane.

Stowarzyszenie 100 - lecie Kobiet

Inicjatywa skierowana do kobiet bez względu na wiek, czy też sferę zawodową.Różnorodność oraz innowacyjne formy proponowanych przez nas działań, z udziałem gości z całego kraju, takich jak: sieciowanie kobiet, spotkania networkigowe, warsztaty, debaty publiczne, spacery historyczne, konkurs literacki, spotkania autorskie, pokaz mody, akcje publiczne są dowodem, że istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne działania w województwie podlaskim promujące nowoczesny wizerunek kobiet w naszym regionie, łączących biznes z działalnością społeczna, kobiet świadomie realizujących się zawodowo i w życiu prywatnym co bezpośrednio przekłada się na ich poziom i jakość życia oraz kreowanie mniej stereotypowego wizerunku regionu.

Stowarzyszenie prowadzi działania z udziałem gości z całego kraju, takich jak: sieciowanie kobiet, spotkania networkigowe, warsztaty, debaty publiczne, spacery historyczne, konkursy literackie, spotkania autorskie, pokazy mody, akcje publiczne, które są dowodem, że istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne działania w województwie podlaskim promujące nowoczesny wizerunek kobiet w naszym regionie, łączących biznes z działalnością społeczna; kobiet świadomie realizujących się zawodowo i w życiu prywatnym co bezpośrednio przekłada się na ich poziom i jakość życia oraz kreowanie mniej stereotypowego wizerunku regionu.

Uniwersytet w Białymstoku

Projekt NO AUTism! obejmuje kształcenie i rozwój personalny doktoranta z autyzmem. Toprojekt o charakterze społecznym i zarazem naukowym, wspierający edukację i rozwój osobisty Macieja Oksztulskiego – doktoranta na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Interdyscyplinarny zespół kierowany przez prof. Macieja Perkowskiego postanowił z jednej strony umożliwić Maciejowi Oksztulskiemu dalszy rozwój osobisty, dotyczący w szczególności nowych metod i technik komunikowania się z otoczeniem, zdobywania i prezentowania zdobytej wiedzy. Z drugiej strony celem projektu jest upowszechnienie wypracowanych metod pracy z niemówiącym studentem autystycznym, jej rezultatów, ale też ukazanie sytuacji takiego studenta w szerszym kontekście – zwłaszcza w odniesieniu do prawa polskiego i międzynarodowego dotyczącego osób z niepełnosprawnościami i ich kształcenia. Projekt docelowo ukierunkowany jest na pomoc nie tylko Maciejowi Oksztulskiemu, ale na polepszenie sytuacji życiowej każdej osoby, która została dotknięta autyzmem. Pierwszy etap Projektu NO AUTism! zakończył się w 2018 r. Maciej Oksztulski przygotował rozprawę doktorską – a jej obrona nastąpi w tym roku.

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku

Projekt Akademia Kompetencji Przyszłości WSFiZ narodził się w trakcie realizacji III Kongresu Liderów Zmian, jako całoroczne, cykliczne wydarzenia promujące idee rozwoju kompetencji przyszłości skierowane do studentów. W ramach cyklu wykładów z praktykami biznesu w zakresie kompetencji przyszłości – Akademii Kompetencji Przyszłości, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku zaprasza ekspertów, którzy na podstawie swoich doświadczeń zawodowych dzielą się praktyczną wiedzą ze studentami – omawiając jedną z wybranych kompetencji przyszłości. Interaktywny wykład, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Projekt inaugurowany został w 2018 roku, został wpisany do programu studiów. Zgodnie ze strategią od października 2019, Akademia Kompetencji Przyszłości ma mieć charakter otwarty i na zajęcia zapraszani będą mieszkańcy miasta Białegostoku. Sztandarowym celem Akademii Kompetencji Przyszłości jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej niezbędnych kompetencji w gospodarce 4.0.

Czytaj też: Photon, endoproteza, piwo... Znamy laureatów 11. edycji rankingu Innowacje (zdjęcia i film)

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania

Konkurs "Twoja ścieżka kariery – rozmowy rekrutacyjne pod kontrolą" skierowany jest do studentów stacjonarnych WSFIZ. Celem projektu jest umożliwienie studentom pierwszego roku studiów, przygotowanie narzędzi (cv i list motywacyjny) i doświadczenie dwóch rozmów kwalifikacyjnych. Aby kolejne były łatwiejszym wyzwaniem, dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu. Unikalność projektu polega na tym, iż uczestnicy w ramach jego trwania przechodzą badanie predyspozycji profesjonalnym narzędziem skutecznie diagnozującym mocne strony i obszary do pracy tzw. Testem FRIS, który pomaga dopasować kompetencje do wyboru konkretnego zawodu.

Zespól Szkół Społecznych nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego

Program „Młodzi naukowcy” został stworzony z myślą o małych poszukiwaczach naukowych przygód. Jest przeznaczony już dla najmłodszych uczniów od klasy zerowej do piątej . Celem zajęć jest urealnienie samodzielnego eksperymentowania przez uczniów jako pełnowartościowej metody uczenia się. Uczeń samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela przeprowadzał krótkie doświadczenia, a także długoterminowe badania i obserwacje. Program zawiera zróżnicowane eksperymenty i doświadczenia o różnym stopniu trudności i złożoności. Uczeń poprzez realizację programu uczy się stawiać pytania badawcze, formuje hipotezy, projektuje doświadczenia i eksperymenty, prowadzi obserwację, dokonuje prostych pomiarów, prezentuje wyniki prac, prowadzi dyskusje czy wyciąga wnioski. Jednocześnie uczniowie poznają nazwy podstawowych pojęć chemicznych, biologicznych i fizycznych w języku angielskim. Poznaną terminologię utrwalają poprzez rozwiązywanie zadań interaktywnych umieszczanych na platformie e-learningowej.

Czytaj też: Innowacje społeczne służą nawet najmłodszym

Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Inicjatywa „Uczeń w zawodzie potrzebny od zaraz” – to realizacja kształcenia zawodowego w kierunkach „zamówionych” przez przedsiębiorców skierowana do absolwentów szkół podstawowych miasta Białegostoku oraz gmin ościennych. Działanie realizowane jest przy czynnym udziale uczniów czterech branż zawodowych ZST (drzewnej, kolejowej, mechaniczno-samochodowej oraz gastronomicznej) i nauczycieli ZST oraz pracodawców skupionych w Sieci współpracy z ZST .
Wśród wspólnych działań znalazły się m.in.: fundusz stypendialny dla najlepszych w zawodzie uczniów ZST (pozyskane w 2018 roku środki to 40 tys. zł), utworzenie tzw. klas patronackich. Patron w liście intencyjnym, porozumieniu lub umowie zawartej ze szkołą deklaruje wsparcie procesu kształcenia (poprzez przyjęcie uczniów na praktyki zawodowe, wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne, dodatkowe szkolenia, ufundowanie stypendiów dla najzdolniejszych). Ponadto patron uczestniczy w opracowaniu programu nauczania, dopasowanego do profilu i zapotrzebowania jego firmy. Najlepsi absolwenci mają zapewnione zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny