Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje 2013. Szukajcie nisz rynkowych.

Wojciech Jarmołowicz [email protected] tel. 85 748 96 13
Innowacje 2013. Szukajcie nisz rynkowych.Prof. Andrzej Pawlak w czasie wystąpienia w Podlaskim Klubie Biznesu. Na zakończenie spotkania naukowiec otrzymał od Lecha Pileckiego m.in. książkę autorstwa prof. Adama Dobrońskiego o historii Białegostoku.
Innowacje 2013. Szukajcie nisz rynkowych.Prof. Andrzej Pawlak w czasie wystąpienia w Podlaskim Klubie Biznesu. Na zakończenie spotkania naukowiec otrzymał od Lecha Pileckiego m.in. książkę autorstwa prof. Adama Dobrońskiego o historii Białegostoku. Anatol Chomicz
Małe i średnie firmy nie mają szans w bezpośrednim starciu z wielkimi korporacjami. Ale mogą z nimi wygrać na wybranych rynkach stosując innowacje – przekonywał podlaskich przedsiębiorców prof. Andrzej Pawlak, wykładowca m.in. Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu w Berkeley.

Spotkanie miało miejsce w Podlaskim Klubie Biznesu w czwartkowy wieczór. Kilkadziesiąt osób – przeważnie przedsiębiorcy, choć byli też ludzie nauki oraz przedstawiciele władz samorządowych – mogli zapoznać się z metodą, która może pomóc rozwijać się firmom, regionom czy nawet całemu krajowi.

Prof. Andrzej Pawlak to znany i ceniony, pracujący w Stanach Zjednoczonych naukowiec i praktyk biznesu. Pracował dla General Motors i Delphi, ma na koncie liczne wdrożenia i patenty.

– Nie kocham korporacji, gdyż uważam, że robią wiele szkody dla gospodarki

– mówił profesor. – Choć wiele lat pracowałem dla nich, nawet na eksponowanych stanowiskach. Trzy, cztery lata temu doszedłem do wniosku, że jest metoda, by mniejsze firmy skutecznie rywalizowały z nimi, mało tego – także wygrywały. Bo korporacje są mocne tylko w tzw. innowacjach otwartych, bo po prostu kupują dobre pomysły i implementują je do różnych zastosowań – np. od samochodów po wózki inwalidzkie. A pomysłodawcy zrzekają się praw do tych rozwiązań. Tylko nieliczni dostają np. 2 mln dolarów, a korporacja na wynalazku zarabia np. 2 mld dolarów.

Można jednak inaczej. Metoda innowacji celowanej (inaczej inteligentnej, smart innovation), to – zdaniem profesora – wyłowienie luk w nauce i patentach. – Należy znaleźć obszary, w których jest mało lub nie  ma rozwiązań, ale musi być to wsparte  istniejącymi obszarami wiedzy i rozwiązań. Narzędzia do tego to mapy kompetencji, zasobów, i technologii oraz matryce rozwiązań wraz z kryteriami oceny.

– Rozpoznanie niszy to pierwsza rzecz, ale jej zamknięcie to druga

– przekonywał Andrzej Pawlak.

– Oznacza to patentowanie swoich pomysłów i rozwiązań, bo wtedy mamy mocną rynkową pozycję.

Prof. Andrzej Pawlak zadeklarował także, że chciałby pomóc w rozwoju Polski Wschodniej.

– Pierwszy raz jestem w Białymstoku. Jestem zauroczony przyjęciem, za co dziękuję. Jestem przekonany, że przedstawiona metoda pozwoliłaby przyspieszyć rozwój regionów zapóźnionych gospodarczo. Ale potrzebna jest współpraca m.in. z urzędem marszałkowskim, na co liczę

– powiedział naukowiec. 

c

Wojciech Jarmołowicz

Potrzeba odwagi
Z dużym zainteresowaniem słuchałem wystąpienia prof. Andrzeja Pawlaka. To, co proponuje jest trudne, ale jest logiczne i – wydaje się – skuteczne. Teraz wiele zależy od naszych włodarzy, czy zechcą skorzystać z wiedzy i energii człowieka, który nie musi, a chce nam pomóc. Ale do tego trzeba odwagi i próby zbudowania koalicji wykraczającej poza mury urzędu. Tu łatwo na pewno nie będzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny