Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje 2013. Innowatorzy mogą liczyć na pomoc

Wojciech Jarmołowicz
Innowacje 2013. Innowatorzy mogą liczyć na pomoc
Innowacje 2013. Innowatorzy mogą liczyć na pomoc
Z Bartoszem Sokołem, dyrektorem działu projektów Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku, rozmawia Wojciech Jarmołowicz

Firmy innowacyjne mają  przeważnie wyższą rentowność. Z czego to wynika?
Bartosz Sokół: Firmy innowacyjne, korzystające z nowoczesnych technologii, stale doskonalące swoje procesy, czy to produkcyjne, czy systemowe i dlatego działają efektywniej. Firmy takie stawiają wprowadzanie innowacji jako fundament wszystkich działań. Cały czas poszukują nowych, doskonalszych rozwiązań. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania pozwala na opracowanie zrewolucjonizowanych, lepszych, efektywniejszych produktów, poprawia procesy działające w firmach, które w znacznym stopniu podnoszą wydajność i rentowność przedsiębiorstwa. Innowacje to szeroko pojęte zmiany w istotnych obszarach działalności przedsiębiorstwa, skierowanych na jego rozwój.

Firmy innowacyjne dość szybko zaczynają sprzedawać swoje usługi lub produkty poza swoim najbliższym otoczeniem. Wynika to m.in. z tego, że rynek podlaski jest dość płytki. Jak mądrze przygotować się do ekspansji na nowe rynki?
– Nie ma jednej receptury. Czasami wystarczy rewelacyjny pomysł, a nowe rynki same się otworzą, jednak takich przypadków jest niewiele. Ekspansja na nowe nieznane rynki wymaga zastanowienia, przeanalizowania wszystkich aspektów działalności eksportowej i współpracy z organizacjami, które są w stanie pomóc. Na początek należy zbadać, czy nasze produkty lub usługi są dostępne na danym rynku, czy jest na nie popyt. Zbyt szybkie i nieprzemyślane działanie może doprowadzić do porażki, z której czasami ciężko się podnieść, gdy zbyt dużo kapitału zainwestujemy w ekspansję. Oczywiście nie można czekać w nieskończoność, aż rynek sam się po nas zgłosi. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Eksport jest siłą napędową polskiej gospodarki. Wiele firm ma wielkie chęci, by zacząć eksportować. Jednocześnie są pełne obaw, czy poradzą sobie na nowych rynkach. Czy mogą liczyć na jakąś pomoc tutaj, w Polsce?
– Jak najbardziej. Od ponad 15 lat istnieją w Polsce sposoby i narzędzia, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Pomocy dostarczają eksperci i specjaliści  pracujący blisko przedsiębiorców, często na ich terenie działania, o których nie wszyscy jeszcze wiedzą. Wejście na nowe rynki czy też rozpoczęcie działalności eksportowej zawsze jest obarczone ryzykiem, które można zminimalizować, korzystając ze wsparcia, jakie oferuje działająca od 7 lat w Europie, ale także na świecie sieć Enterprise Europe Network. Ośrodki sieci są afiliowane przy rozmaitych organizacjach wspierających rozwój gospodarczy, takich jak izby przemysłowo-handlowe, agencje rozwoju regionalnego, centra wspierania przedsiębiorczości, parki naukowo-technologiczne. Na terenie województwa podlaskiego w chwili obecnej ośrodek EEN funkcjonuje przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Cała sieć to blisko 600 ośrodków w Europie, na Bliskim Wchodzie, w Azji, w Ameryce. W Polsce działa 30 ośrodków, które oferują przedsiębiorcom i osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą wsparcie w obszarze umiędzynarodowienia i innowacyjności. Wszystkie ośrodki stale współpracują ze sobą, a ich działania służą właśnie wsparciu współpracy międzynarodowej i poszukiwaniu partnerów gospodarczych. 

Co w ramach tej pomocy otrzymują przedsiębiorcy?
– Działalność ośrodków sieci opiera się na zasadzie – zawsze właściwych drzwi. Wszystkie zainteresowane współpracą firmy otrzymują informacje i dostęp do zindywidualizowanych usług, dostępnych do ich potrzeb. Pomoc oferowana przedsiębiorcom obejmuje zarówno działania informacyjne i doradcze z zakresu prawa, polityki Unii Europejskiej, prowadzenia działalności gospodarczej za granicą, dostępu do źródeł finansowania, transferu technologii oraz udziału w programach badawczych UE, jak też wsparcie przy poszukiwaniu partnerów do współpracy gospodarczej oraz transferu technologii. Ośrodki wspólnie organizują wyjazdy firm na imprezy kooperacyjne (targi, misje), mające na celu ożywienie współpracy pomiędzy regionami i krajami oraz różnego rodzaju szkolenia, warsztaty i seminaria. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się pomoc oferowana w obszarze transferu technologii, obejmująca między innymi audyty technologiczne, wymianę ofert technologicznych, pomoc w poszukiwaniu partnerów technologicznych oraz kojarzenie przedsiębiorców z jednostkami naukowymi.

Ile takie porady, konsultacje kosztują? 
– Usługi oferowane przez ośrodki działające w sieci (niezależnie od kraju działania) takie jak porady, konsultacje i wsparcie podczas poszukiwania partnerów czy to gospodarczych czy technologicznych są bezpłatne. Główna zasada to wspieranie przedsiębiorstw działających na terenie funkcjonowania ośrodka. Klienci zgłaszający się np. do ośrodka Enterprise Europe Network w Białymstoku, a pochodzący z innych obszarów Polski, spoza województwa podlaskiego, przekazywani są, bez szkody dla firmy, do ośrodka najbliższego obszarowi działania firmy, gdzie uzyskują pomoc specjalistów. W każdym regionie w Polsce funkcjonują ośrodki Enterprise Europe Network oferujące ten sam wachlarz usług.

Jaka jest skuteczność waszych porad?   
– Skuteczność udzielanego wsparcia i porad oceniana jest przez samych przedsiębiorców, ale też przez Komisję Europejską. Jeżeli przedsiębiorcy zdecydują się na współpracę z siecią Enterprise Europe Network, na pewno na tym nie stracą. Coraz więcej firm korzysta z usług i otrzymuje pomoc przy prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Liczba klientów, którzy skorzystali z usług sieci (zarówno informacyjnych, jak też doradczych i organizacyjnych) kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy. Dzięki współpracy z siecią powstało ponad 5000 ofert współpracy technologicznej i biznesowej. Polskie firmy podpisały ponad 500 porozumień o współpracy międzynarodowej zarówno z zakresu transferu technologii, jak też współpracy gospodarczej. Liczba firm biorących udział w międzynarodowych, ale też regionalnych imprezach organizowanych przez ośrodki w Polsce stale rośnie, a firmy dostrzegają możliwości sieci w zakresie wsparcia rozwoju własnej działalności. Firmy chętnie korzystają z doradztwa w zakresie np. ochrony własności intelektualnej, czy poszukiwania partnerów do współpracy, a dostarczający tej informacji specjaliści stale podnoszą swoje kwalifikacje.
Można powiedzieć, że sieć Enterprise Europe Network to już sprawdzony partner.

Ranking Innowacje 2013
Już tylko do 6 marca czekamy na ankiety od przedsiębiorstw, które chcą wziąć udział w 7. edycji rankingu na najbardziej innowacyjne firmy województwa podlaskiego. Ankiety są dostępne na stronie internetowej: www.podlaskie.strefabiznesu.pl (jako załączniki do tekstu o rankingu). Finał odbędzie się 26 marca w sali NOT w Białymstoku.

c

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny