Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inicjatywa Społeczna Roku 2018. Wojewoda wręczył nagrody społecznikom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Na integrację społeczności lokalnej postawiło i Stowarzyszenie Przyjaciół Brończan „Razem”, i Stowarzyszenie Moszczonka”. Obie organizacje zostały wyróżnione w kategorii: budowanie wspólnoty lokalnej.
Na integrację społeczności lokalnej postawiło i Stowarzyszenie Przyjaciół Brończan „Razem”, i Stowarzyszenie Moszczonka”. Obie organizacje zostały wyróżnione w kategorii: budowanie wspólnoty lokalnej. Wojciech Wojtkielewicz
Kurs przewodniczek, festyny, spotkania filmowe z dyskusją o ojczyźnie, działalność spółdzielni socjalnej i kurs przewodniczek. Białostoczanie – i Podlasianie – chcą działać społecznie. A Podlaski Urząd Wojewódzki przyznał nagrody „Inicjatywa Społeczna Roku”. Już po raz trzeci.

– To okazja do wyróżnienia organizacji pozarządowych, szczególnie tych, które działają w małych środowiskach. Które zajmują się tym, co nazywamy budowaniem wspólnoty lokalnej. Mamy laureatów z wielu małych miejscowości – tłumaczy Tomasz Madras, przewodniczący kapituły konkursu.

Jak mówi, wręczenie nagród to okazja, by raz do roku się spotkać, wymienić doświadczeniami, poopowiadać o swoich pomysłach i działaniach. – I za pośrednictwem mediów pokazać te ciekawie, dobrze działające organizacje pozarządowe z naszego województwa. Bo to ważne, by pokazywać te organizacje, które robią coś wartościowego i ciekawego. Mam nadzieję, że to jest inspiracja dla innych. Bo to, co się sprawdza w Brończanach czy Moszczonce, sprawdzi się również w wielu innych gminach, wielu miasteczkach naszego województwa – dodaje Madras.

Zobacz też: Budynek dla pozarządowek zajmują urzędnicy. Rada pożytku publicznego poskarżyła się wojewodzie

To już trzecia edycja konkursu – trzecia po długiej przerwie. Bo taki konkurs PUW organizował już wiele lat temu. Jednak później nastąpiła długa przerwa.

W tym roku wpłynęło około 40 zgłoszeń. Spośród nich nagrodzono 12. Wyłoniono laureatów i po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii: edukacja i sport (laureatem zostało Północno-Wschodnie Namiestnictwo Harcerek ZHR za kurs przewodniczek Kalejdoskop), polityka społeczna (Augustowskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Ason” za inicjatywę „Trampolina”), kultura i dziedzictwo kulturowe (Fundacja Smoleńsk 2011 a DKF „W dobrym TONie”) i budowanie wspólnoty lokalnej (Stowarzyszenie Moszczonka za inicjatywę „Moszczonka – składa, lepi, piecze”).

– Jesteśmy bardzo rozproszoną wsią. Mieszkamy daleko siebie. A chciałyśmy, żeby mieszkańcy się integrowali – opowiada o powodach zorganizowania pierwszego spotkania mieszkańców Helena Kalinowska. Jak mówi, to był strzał w dziesiątkę. Dlatego teraz takich spotkań jest coraz więcej.

Przyznano też – zgodnie z tradycją konkursu – wyróżnienie specjalne. Otrzymała je Halina Dębkowska, prezes Białostockiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Zobacz także: Społecznicy chcą zmian w zarządzaniu zielenią w Białymstoku. Zielony Białystok? To przeszłość. Nawet Śląsk jest bardziej zielony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny