Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zlekceważyć pozwoleń zintegrowanych

WR
- Bez uzyskania tzw. pozwoleń zintegrowanych wiele zakładów prowadzących produkcję mającą wpływ na środowisko, w tym zajmujących się składowaniem i unieszkodliwianiem odpadów, może przestać istnieć. W powiecie wielickim jest co najmniej kilka takich zakładów przemysłowych - przestrzegał podczas spotkania w Wieliczce Janusz Mikuła z Ministerstwa Ochrony Środowiska i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska RM Wieliczka.

   Spotkanie dotyczyło, o czym już pisaliśmy, konsultacji z przedstawicielami gmin i starostwa wielickiego na temat Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Ale czekające nasz kraj zmiany, dostosowujące prawo do unijnych wymogów ochrony środowiska, również wiązały się z tematem. A zdaniem Janusza Mikuły zbyt mało mówi się o konieczności uzyskania pozwoleń zintegrowanych. Tymczasem to być albo nie być dla wielu firm. W skali kraju koszty dostosowania do tych unijnych wymogów mogą wynieść około 3,1 mld zł.
   Pozwolenia zintegrowane będą licencją dla zakładów prowadzących produkcję mającą wpływ na środowisko. Bez wprowadzenia odpowiedniego typu "instalacji" do procesu technologicznego, zostaną zamknięte, gdyż przepisy nie zawierają żadnych procesów odwoławczych. Uzyskanie tych pozwoleń będzie koniecznością po wejściu w życie Ustawy prawo ochrony środowiska, gdzie wprowadzone zostały przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej "zapobiegania, ograniczania i minimalizowania zanieczyszczeń" - tzw. dyrektywa IPPC. Terminy wprowadzenia w życie tych przepisów poda w czerwcowym rozporządzeniu minister ochrony środowiska. Jak mówił Janusz Mikuła, już wstępnie wiadomo, że do 1 stycznia 2006 roku będą je musiały uzyskać składowiska przyjmujące do 20 t odpadów na dobę, a mniejsze do 30 października 2007 roku. Przestrzegał, że czasu na to jest mało, gdyż samo złożenie wniosku o pozwolenia zintegrowane może potrwać pół roku. - Na stronach internetowych ministerstwa można znaleźć taki wzór wniosku. Liczy on ok. 100 stron. Wypełniony może zawierać nawet od czterech do pięciu tysięcy stron, zaś do roku może potrwać jego rozpatrzenie - przestrzegał Janusz Mikuła. Również przy uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego czekają bardzo kosztowne opłaty rejestracyjne sięgające od 500 do 3 tys. euro, w zależności od typu instalacji. Stwierdził, że wprowadzenie żadnej z unijnych dyrektyw nie pociąga za sobą tak dużych skutków finansowych jak tej. Pozwolenia zintegrowane będą wydawali wojewodowie i starostowie.
(WR)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski