Spis treści
Narodowy Bank Polski opublikował w piątek marcowy „Raport o inflacji”. Wskazano w nim, że „od publikacji poprzedniej edycji Raportu inflacja w gospodarce światowej obniżyła się, choć wciąż jest wysoka. Dynamika cen pozostaje pod silnym wpływem wysokich cen energii, wtórnych efektów wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynkach surowcowych, a także relatywnie szybkiej odbudowy aktywności po pandemii i rosnących kosztów pracy”.
Spadek inflacji - nowa prognoza
Według najnowszych prognoz NBP inflacja bazowa wyniesie 10,3 proc. w tym roku, 6 proc. w 2024 roku oraz 3,7 proc. w 2025 roku. W raporcie wskazano też, że „w całym 2022 r. zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa kształtowały się na wysokim poziomie. W warunkach wzrostu popytu następowało przenoszenie na ceny dóbr konsumpcyjnych istotnego wzrostu kosztów, związanego z silnym wzrostem cen surowców i zaburzeniami w globalnych łańcuchach dostaw”.
- Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 28 lutego 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5% w 2023 r. (wobec 11,1 – 15,3% w projekcji z listopada 2022 r.), 3,9 – 7,5% w 2024 r. (wobec 4,1 – 7,6%) oraz 2,0 – 5,0% w 2025 r (wobec 2,1 – 4,9%) - informuje NBP w najnowszym raporcie.
Inflacja CPI wyniesie natomiast 11,9 proc. w tym roku, 5,7 proc. w 2024 roku, a następnie spadnie do poziomu 3,5 proc. w 2025 roku. Według danych GUS w styczniu wskaźnik ten wyniósł 17.2 procent.
Jak dodaje Narodowy Bank Polski, „w horyzoncie projekcji, wraz z wygasaniem wpływu czynników podwyższających inflację CPI, jej poziom będzie się obniżać. Przy założeniu utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie (w tym przy stopie referencyjnej równej 6,75%) inflacja CPI jednak dopiero pod koniec horyzontu projekcji powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc”.
Niższe PKB w 2023 roku
- Po okresie silnej odbudowy aktywności gospodarczej w 2021 r., tempo wzrostu PKB w horyzoncie projekcji wyraźnie obniża się. Krajowa koniunktura wciąż pozostaje pod wpływem silnego negatywnego szoku podażowego odzwierciedlonego w szybkim wzroście cen wielu surowców oraz dóbr i usług. W 2023 r. zwiększa się niekorzystne oddziaływanie na krajową aktywność gospodarczą wyraźnego spowolnienia wzrostu PKB w głównych gospodarkach rozwiniętych, a także stopniowo materializują się skutki dotychczasowych podwyżek stóp procentowych NBP - informują autorzy raportu.
Wzrost PKB w poszczególnych kwartałach będzie prezentował się następująco:
- 2023 r. - I kwartał (-0,4 proc.), II kwartał (0,8proc.), III kwartał (1,3 proc.), IV kwartał (1,8 proc.),
- 2024 r. - I kwartał (2,1 proc.), II kwartał (2,1 proc.), III kwartał (2 proc.), IV kwartał (2,4 proc.),
- 2025 r. - I kwartał (2,4 proc.), II kwartał (3 proc.), III kwartał (3,4 proc.), IV kwartał (3,7 proc.).
- Poprawiły się prognozy aktywności gospodarczej. Nie ziściły się oczekiwania dotyczące głębokiego spadku aktywności gospodarczej w strefie euro czy USA. Na to wpłynęło m.in. opanowanie kryzysu gazowego. Ta głęboka recesja się nie pojawia, co pozytywnie wpływa na wzrost aktywności gospodarczej w Polsce - ocenił Piotr Szpunar z NBP.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?