Indywidualne Mistrzostwa LZS Województwa Podlaskiego w Szachach Szybkich

Martyna Tochwin
Przy szachownicach spotkało się 80 zawodników z województwa podlaskiego, w wieku od 5 do 70 lat Martyna Tochwin
Kilkudziesięciu zawodników z regionu rywalizowało w Sokółce. W Lirze zostały rozegrane Indywidualne Mistrzostwa LZS Województwa Podlaskiego w Szachach Szybkich.

Organizatorem Indywidualnych Mistrzostw LZS Województwa Podlaskiego w Szachach Szybkich był Klub Szachowy LUKS Orient Sokółka.

Przy szachownicach spotkało się 80 zawodników z województwa podlaskiego, w wieku od 5 do 70 lat.
Reprezentantów Sokółki było 21. Oprócz nich przy szachach zasiedli zawodnicy z Łomży, Moniek, Siemiatycz, Grajewa oraz Radul.

Mistrzostwa zostały rozegrane zgodnie z regulaminem w dwóch grupach A i B. W grupie A startowali zawodnicy z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i seniorzy. W grupie B grali szachiści ze szkół podstawowych i przedszkoli.
Turnieje rozegrano na dystansie 9 rund tempem gry 10 min. plus 5 sekund na partię dla zawodnika. W ciągu 5-godzinnych zmagań przy szachownicach wyłoniono czołowych szachistów w kategorii Open.
Mistrzem szachowym LZS Województwa Podlaskiego na 2012 rok w grupie A został Wojciech Walewski z Ksz. Maraton Łomża z wynikiem 7,5 pkt., drugie miejsce zajął Andrzej Olszewski z LZS Sokółka z 7,0 pkt., trzeci był Przemysław Filewicz z UKS Olimpik Mońki z 6,5 pkt.

Zwycięzcą w grupie B został Bartosz Kotarski, zawodnik KSz Maraton Łomża z 8,5 pkt. Srebrny medal wywalczył Radosław Filewicz z 8,0 pkt. z UKS Olimpik Mońki, brąz zdobyła Martyna Ziziuk z 7,5 pkt. z LUKS Orient Sokółka.

- Z satysfakcją możemy stwierdzić, że zawodniczki LUKS Orient Sokółka Martyna Ziziuk i Aleksandra Chmielecka wśród kobiet sklasyfikowane zostały na I miejscach w obu grupach - podkreśla Barbara Chmielecka z KS Luks Orient Sokółka.

Łącznie zawodnicy LUKS Orient Sokółka wywalczyli 6 medali, w tym trzy złote: Norbert Kopeć w kat C10, Martyna Ziziuk w kat D13 i Aleksandra Chmielecka w kat. D17. Srebrne medale zdobyli: Andrzej Olszewski w kat. seniorów i Karol Zielenkiewicz w kat. przedszkolaków. Brązowy medal przypadł w udziale Marcinowi Kułak w kat. przedszkolaków.

- Bardzo nas cieszy, że szachy stają się sportem rodzinnym. Pan Sławomir Kopeć w turnieju grał z synami Adrianem, Gracjanem i Norbertem, a pan Wojciech Zajkowski z synem Szymonem - mówi Barbara Chmielecka.
Puchary, medale i dyplomy zwycięzcom wręczyła współorganizatorka turnieju Elżbieta Skalimowska w imieniu Rady Wojewódzkiej LZS.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali sędziowie: Jarosław Raczkowski i Józef Bochenko oraz Iwona Ziziuk.