Nasza Loteria

Indeks ze wspomaganiem

ab
Już niedługo studenci zaczną interesować się możliwością zdobycia kredytu studenckiego. Preferencyjny kredyty dla studentów to takie, przy których większość odsetek od pożyczonego kapitału pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Jego spłata rozpoczyna się w rok po zakończeniu nauki.

Kredyt udzielany jest na sfinansowanie kosztów związanych z nauką na studiach: opłacenie czesnego, podręczników i niezbędnego sprzętu dydaktycznego (np. komputera lub instrumentów muzycznych). Za pieniądze z kredytu można też opłacić pokój w akademiku lub wynająć mieszkanie. Pieniądze wpłacane są co miesiąc na konto studenta.
Studentowi może być przyznany tylko jeden kredyt studencki w czasie studiów.

Jakie dokumenty

Osoba starająca się o kredyt studencki z dopłatami z Funduszu Pożyczek i Kredytów studenckich powinna do 15 listopada w jednym z dziewięciu wspomnianych banków złożyć:
l wniosek o udzielenie kredytu,
l dokumenty o swoich dochodach oraz dochodach członków rodziny niezbędne do ustalenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie
l dokument stwierdzający, że wnioskodawca jest studentem i uzyskał wpis na koleiny semestr (rok akademicki),
l dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu.
Jeśli osoba ubiegająca się o kredyt jest w związku małżeńskim, to musi przedstawić zgodę współmałżonka.

Bez zabezpieczenia - ani rusz

Dla kogo kredyt?

O kredyt ubiegać się mogą studenci uczelni publicznych i niepublicznych oraz studiujący w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Warunek: naukę trzeba rozpocząć przed końcem 25 roku życia. Nie mogą to być kolejne studia po zdaniu egzaminu magisterskiego, ani dyplomowego.
Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie, których wysokość określa Ministerstwo Edukacji Narodowej. W roku akademickim 2000/2001 próg ten wynosił 750 zł. Kwota obowiązująca w tym roku nie jest jeszcze znana.

Podstawową formą zabezpieczenia jest weksel in blanco kredytobiorcy poręczony przez jego rodziców. Jeśli zaś rodzice nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej wymagani są dodatkowi poręczyciele. Bank może zażądać także ustanowienia innego zabezpieczenia w postaci: poręczenia według prawa cywilnego lub wekslowego, blokady środków na rachunkach bankowych, zastawu na papierach wartościowych, ustanowienia hipoteki na nieruchomości.
Studenci o najniższym dochodzie na osobę w rodzinie, którzy mogą mieć problemy z uzyskaniem poręczenia, mogą ubiegać się o poręczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Poręczenie to w wysokości 70 proc. kwoty kredytu. Bank BGK udziela również 100 proc. poręczenia kredytu dla studentów będących sierotami lub wychowankami domów dziecka.
Formalności związane z uzyskaniem poręczenia kredytu przez BGK załatwiane są bezpośrednio w banku kredytującym, a wnioskodawca nie musi składać jakichkolwiek dokumentów w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przy kredytach z poręczeniem BGK wypłacane są niższe raty kredytowe, niż w przypadku kredytów z "normalnym" poręczeniem.

Przyznanie i wypłata kredytu

Kredyt przyznawany jest przez bank na okres trwania studiów, nie dłuższy jednak niż 6 lat i wypłacany jest przez 10 miesięcy w każdym roku nauki, od października do lipca. Wypłata rat kredytu rozpoczyna się po podpisaniu umowy kredytowej z uwzględnieniem okresu od 1 października. Umowa ta, w przypadku przyznania kredytu, musi zostać podpisana do dnia 28 lutego.
Miesięczne raty kredytu przekazywane są przelewem na rachunek bankowy wskazany przez studenta, w terminie wyznaczonym w umowie kredytowej, nie później niż do 10 dnia każdego miesiąca. Od każdej raty wypłacanego kredytu bank pobiera prowizję w wysokości 0,5-1,5 proc. Jeśli pieniądze wpływają na rachunek studenta w banku, który udziela mu kredytu, wtedy jest to operacja bezprowizyjna.
Po udzieleniu kredytu kredytobiorca powinien każdego roku do 31 marca i 31 października przedstawiać w banku zaświadczenie z uczelni, iż nadal jest studentem.
Jeśli student weźmie urlop ze względów zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych wypłacanie rat kredytu zostaje wstrzymane na okres trwania takiego urlopu.

Oprocentowanie kredytu

9 banków

Niskooprocentowane kredyty studenckie w ramach współpracy z BGK oferuje banki:
l Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Przemysłowo-Handlowy, Bank Zachodni WBK, Górnośląski Bank Gospodarczy, Kredyt Bank, Małopolski Bank Regionalny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski.

Oprocentowanie kredytu wynosi 1,18 stopy redyskontowej NBP, jednak kredytobiorca płaci tylko odsetki w wysokości oprocentowania połowy stopy redyskontowej NBP, a pozostała ich część jest pokrywana ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Spłata kredytu

W okresie studiów i przez rok po ich ukończeniu kredytobiorca nie spłaca odsetek od kredytu, a odsetki te pokrywa BGK z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Spłata odsetek wraz z kredytem rozpoczyna się dopiero po roku od ukończenia studiów.
Kredyt spłacany jest przez okres dwa razy dłuższy niż okres, w którym były wypłacane raty. Jeśli student przerwie studia, spłata kredytu następuje począwszy od następnego miesiąca po terminie, w którym kredytobiorca był zobowiązany złożyć zaświadczenie potwierdzające, że jest studentem. Odsetkami są wówczas podwyższane do 0,75 proc. stopy redyskontowej NBP. Kredytobiorca traci także prawo do rocznej karencji w spłacie kredytu.

Kiedy można nie spłacać

Dobrzy studenci mają szansę na darowanie spłaty kredytu. Jeśli bowiem osoba posiadająca kredyt studencki ukończyła studia w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów swojej uczelni to kredyt może zostać umorzony w wysokości 20 proc.
Kredyt może być także umorzony na wniosek kredytobiorcy w całości, jeśli udokumentuje on trwałą niezdolność do pracy.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny