Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Implant magnetyczny przywróci słuch. Pierwsza taka operacja

(luk)
Implant magnetyczny przywróci słuch. Pierwsza taka operacja
Implant magnetyczny przywróci słuch. Pierwsza taka operacja sxc.hu
Białostoccy laryngolodzy wstawili w środę niesłyszącemu na jedno ucho mężczyźnie nowy rodzaj implantu. Jest umieszczony całkowicie pod skórą. Niewidoczne z zewnątrz urządzenie przywróci słuch, jest też dużo wygodniejsze dla pacjenta i nie ogranicza jego aktywności.

Pierwszym pacjentem białostockich lekarzy był 50-letni mężczyzna, który od urodzenia ma zarośnięty przewód słuchowy w jednym uchu.

- Nie chciał poddać się żadnemu innemu zabiegowi, który mógłby pomóc w przywróceniu słuchu - mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Można było rozważyć w jego przypadku operację odtworzenia słuchu albo inny rodzaj implantu. Pacjent nalegał, aby wykonać mu zabieg z wszczepieniem implantu magnetycznego.

Takie implanty to jeszcze rzadkość. Są wstawiane na świecie od kilku lat - w sumie ma je ok. 1000 osób. W Polsce pierwszą operację implantacji usznej przy wykorzystaniu urządzenia Alfa1 wykonano w lipcu ubiegłego roku w Centrum Zdrowia Dziecka. Pacjentem był 15-letni chłopiec. Nowe urządzenia sprawdzają się właśnie przede wszystkim u dzieci, ale też osób, które nie chcą wyróżniać się po zabiegu wstawienia tradycyjnego implantu wystającą z głowy metalową częścią.

- To taka tytanowa śruba, do której potem przymocowywany jest procesor mowy - tłumaczy prof. Marek Rogowski. - Przy implancie magnetycznym nic z głowy nie wystaje. Całe urządzenie mieści się pod skórą. Natomiast procesor mowy umieszczany jest na zewnątrz na specjalnym magnesie.

Wszczepienie implantu pod skórę eliminuje też ewentualne powikłania będące wynikiem implantowania otwartego, szczególnie wtedy gdy są do tego przeciwwskazania. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia powikłania w otoczeniu implantu uniemożliwiające założenie procesora dźwięku i poprawę słuchu.
- Implant magnetyczny nie stygmatyzuje pacjenta i może być zastosowany w przypadkach, gdzie istnieją przeciwwskazania psychologiczne do innego rodzaju postępowania - zaznacza profesor Rogowski. - Nowy rodzaj implantu ma istotne zalety, także umożliwia uprawianie sportów kontaktowych i nie daje żadnych ograniczeń przy pływaniu.

Implanty magnetyczne będą wstawiane pacjentom, którzy zakwalifikują się do tej metody przywracania słuchu (trzeba spełniać określone kryteria). W Klinice Otolaryngologii UMB wszczepiane są prawie wszystkie rodzaje dostępnych na rynku implantów słuchowych. Dzięki temu możliwy jest powrót do świata dźwięków pacjentom, u których inne metody leczenia niedosłuchu zawiodły.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny