Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Im sie udało. Mateusz Stefańczuk i Marcin Szekalski wykonują wydruki w 3D

Agata Sawczenko [email protected] tel. 85 748 96 59
Zlecenia, które dostajemy teraz, to przede wszystkim prototypy urządzeń różnych firm. Ale staramy się rozwijać firmę równolegle z rozwojem druku 3D. I dlatego myślę, że uda nam się wytrwać na rynku – mówi Mateusz Stefańczuk, współwłaściciel firmy Trójwymiarowi.pl
Zlecenia, które dostajemy teraz, to przede wszystkim prototypy urządzeń różnych firm. Ale staramy się rozwijać firmę równolegle z rozwojem druku 3D. I dlatego myślę, że uda nam się wytrwać na rynku – mówi Mateusz Stefańczuk, współwłaściciel firmy Trójwymiarowi.pl Anatol Chomicz
Mateusz Stefańczuk i Marcin Szekalski wykonują wydruki 3D.

Mateusz Stefańczuk i Marcin Szekalski własną firmę postanowili założyć, gdy byli jeszcze studentami. Skorzystali z oferty Inkubatorów Przedsiębiorczości. Ich pomysł na biznes opierał się na handlu.
– Handlowaliśmy sprzętem sportowym – mówi Mateusz Stefańczuk.
Jednak po jakimś czasie obaj uznali, że czas zmienić branżę. Wtedy usłyszeli o druku 3D. Postanowili spróbować.

– Podczas ostatnich wakacji zrobiliśmy biznesplan, założyliśmy, co trzeba kupić, w którym kierunku pójdziemy

– opowiada Mateusz Stefańczuk.

Ze swoim pomysłem poszli do Łukasza Siemieniuka z białostockich inkubatorów. Znowu zaproponował im  współpracę. Swoją firmę Trójwymiarowi.pl założyli jako start-up w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

– Uznaliśmy, że to o wiele lepsze rozwiązanie niż rejestracja firmy w urzędzie –

mówi Mateusz Stefańczuk.

Bo AIP to naprawdę duża pomoc dla początkujących biznesmenów: – Opłaty są o wiele mniejsze, poza tym pracownicy AIP pomagają w księgowości, z przelewami, z autoryzacjami wszystkich rzeczy. Jest tam również dział prawny, który konstruuje nam umowy, które zawieramy z klientami

– wymienia Mateusz Stefańczuk.
I wraca do tego, jak to się stało, że zainteresował się drukiem 3D.
– Szukałem czegoś niszowego, czegoś, czego jeszcze nie ma w Białymstoku. Czegoś, co nie jest dostępne na rynku, a ma potencjał. Uznaliśmy, że taki właśnie jest druk 3D: ciekawy kierunek, który będzie się rozwijał. I tak jest w rzeczywistości.

Klienci znajdują ich głównie przez internet.
– Udało nam się dość wysoko wypozycjonować naszą stronę. Dzięki temu klient szukając usługi druku 3D znajduje nas jako jednych z pierwszych – mówi pan Mateusz.
Trójwymiarowi.pl biuro mają w domu. To dobre rozwiązanie, bo nieczęsto muszą spotykać się z klientami osobiście. Zamówienia składają przede wszystkim firmy z całej Polski, dopiero ostatnio zaczęły odzywać się przedsiębiorstwa z regionu.

– Robimy przede wszystkim prototypy dla firm, ale też pojedyncze rzeczy dla fanów druku trójwymiarowego

– mówi pan Mateusz. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że drukarki 3D będą coraz powszechniejsze.
– Jednak zwykłe drukarki atramentowe teraz są ogólnie dostępne. A i tak firmy zlecają drukowanie równych rzeczy podwykonawcom. Tak jest taniej i wygodniej. Tak samo mam nadzieję, że będzie z drukiem 3D.
Jednak przyznaje, że często zastanawia się nad przyszłością firmy.
– Czy w tej branży można długo działać? To pytanie pojawia się w mojej głowie bardzo często. Ale ostatnio dochodzę do wniosku i utwierdzam się w tym, że jeżeli będziemy iść do przodu razem z tym drukiem 3D, to damy radę. Bo wokół druku 3D już teraz jest mnóstwo rzeczy, na przykład skanowanie 3D. A my mamy już skaner. Nowości staramy się wdrażać na bieżąco. I mam nadzieję, że dzięki temu firma za pięć czy dziesięć lat nie umrze śmiercią naturalną i nie będziemy musieli znów się zastanawiać, w którym kierunku iść – mówi pan Mateusz.

Rady dla początkujących:

  • Dobrze przemyśl pomysły na swoją firmę. Zawsze sprawdź, czy będziesz miał rynek zbytu na swoje produkty czy usługi. 
  • Pamiętaj, że dobry pomysł jest najważniejszy, ale to, jak później podejdziesz do jego realizacji, dopiero gwarantuje sukces.
  • Jeśli nie masz doświadczenia w biznesie, spróbuj znaleźć kogoś, kto ci w tym na początku pomoże. Oczywiście – można uczyć się na błędach. Ale niekoniecznie trzeba na swoich, gdy można wykorzystać doświadczenie innych.

Komu się udało?
Im się udało – to cykl, w którym prezentujemy ciekawych ludzi, którzy zdecydowali się na własną działalność i osiągnęli sukces. Kontakt: tel. 85 748 96 59, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny