MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile ważna jest recepta? 7, 14 czy może 30 dni? Niektóre mogą upoważniać do kupna leku nawet przez rok! Jak długo można korzystać z e-recepty

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Termin realizacji recepty jest uzależniony od kilku czynników, o których warto pamiętać, aby uniknąć problemów.
Termin realizacji recepty jest uzależniony od kilku czynników, o których warto pamiętać, aby uniknąć problemów. william87/123RF
Od stycznia 2020 r. w Polsce obowiązuje obowiązek wystawiania elektronicznych recept, nazywanych w skrócie e-receptami. Tradycyjne, papierowe recepty są wystawiane w wyjątkowych sytuacjach. Mimo, że od wprowadzenia zmian minęły już ponad 3 lata, wiele osób nadal nie wie, ile ważna jest recepta. Odpowiadamy na to pytanie i rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z wykupieniem leków.

Spis treści

Jak długo ważna jest recepta elektroniczna?

Zazwyczaj e-recepta jest ważna przez okres 30 dni, ale lekarz może wystawić także recepty, które da się zrealizować w terminie 7, 120 lub 365 dni. Od czego zależy?

 1. E-recepta ważna 30 dni – większość recept należy zrealizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia, chyba, że lekarz wpisał na niej datę realizacji („data realizacji od …”). Taka adnotacja oznacza, że od tego dnia, przez kolejnych 30 dni, można wykupić lek.
 2. E-recepta ważna 7 dni – taka recepta wystawiana jest na antybiotyki stosowane wewnętrznie lub pozajelitowo; należy zrealizować ją w ciągu tygodnia od wystawienia.
 3. E-recepta 120 dni – recepta ważna przez cztery miesiące wystawiana jest na preparaty immunologiczne.
 4. E-recepta ważna 365 dni – recepta ważna przez rok może zostać wystawiona osobie przewlekle chorej. Zasady obowiązujące przy jej realizacji nie są oczywiste, dlatego opisujemy je dokładniej poniżej.

Ważność recepty przez rok? Tak, ale pod pewnymi warunkami

E-receptę ważną przez 365 dni mogą otrzymać m.in. pacjenci, którzy są przewlekle chorzy i na stałe przyjmują określone leki. Jednak aby móc korzystać z recepty przez rok, należy wykupić pierwsze opakowanie zanim minie 30 dni od daty jej wystawienia.

Zobacz także: Nie będzie już recepty rocznej, bo „leki lądują w koszu”. Zamiast niej kilka recept na pół roku. Kolejki do lekarzy mogą być jeszcze dłuższe

Jak podaje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”.

Należy pamiętać także o tym, że jednorazowo możliwe jest wykupienie zapasu leku na 180 dni. Ważne jest również to, aby lekarz uwzględnił na recepcie dawkowanie leku, ponieważ w przeciwnym razie e-receptę wystawioną na 365 dni należy zrealizować w ciągu 30 dni.

Czytaj: Recepty przez internet z ograniczeniami już w ciągu miesiąca. Konieczne zamiany w e-receptach online zapowiada Minister Zdrowia

Pacjent musi mieć także świadomość, że jeśli „rozpocznie” receptę w konkretnym punkcie aptecznym, to kolejne zakupy tego leku muszą odbywać się w tej samej aptece. W razie wątpliwości związanych z realizacją recepty elektronicznej należy dopytać o szczegóły lekarza lub farmaceutę.

Sprawdź też:

Ile ważna jest recepta papierowa? Kiedy może zostać wystawiona?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami lekarz może wystawić receptę w formie papierowej w przypadku:

 • braku dostępu do systemu teleinformatycznego,
 • recept transgranicznych,
 • recept na środki lecznicze niedopuszczone do obrotu na terenie RP, sprowadzane na szczególnych warunkach w trybie prawnie określonym,
 • recept „pro auctore” (dla osoby wystawiającej) i „pro familiae” (dla rodziny wystawiającego),
 • recept dla osób, których tożsamość nie została ustalona,
 • recept weterynaryjnych,
 • recept wystawianych przez osoby uprawnione, będące obywatelami krajów UE, wykonujące swój zawód czasowo na terenie RP.

Termin realizacji recept papierowych jest adekwatny do ich elektronicznych odpowiedników. Zwyczajowo na wykupienie leków mamy 30 dni od daty wystawienia albo zgodnie z datą realizacji „od dnia”. Antybiotyki stosowane wewnętrznie lub pozajelitowo należy wykupić w ciągu 7 dni, a leki importowane docelowo lub immunologiczne wytwarzane indywidualnie – w ciągu 120 dni.

Źródło: Jak długo ważna jest e-recepta? Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile ważna jest recepta? 7, 14 czy może 30 dni? Niektóre mogą upoważniać do kupna leku nawet przez rok! Jak długo można korzystać z e-recepty - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny