MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile przeciętnie płacą kierowcy za obowiązkową polisę OC kierowcy w miastach wojewódzkich?

opr. (AM)
Pod koniec 2019 roku zmieniła się klasyfikacja dużych miast, które są „tanie” i „drogie” pod względem kosztów obowiązkowego OC. W którym mieście kierowcy mogą liczyć na najtańsze OC? Na pewno nie w Białymstoku, który "ze swoimi" cenami polis plasuje się w "górnej strefie stanów średnich".

Ostatni kwartał 2019 roku upłynął pod znakiem dość dużych wahań cenowych na rynku ubezpieczeń OC dla kierowców.Na zdjęciach prezentujemy, jak wyglądał średni kwartalny koszt obowiązkowych polis OC z poszczególnych miast wojewódzkich. Wyniki te bazują na tysiącach anonimowych kalkulacji internautów i pokazują ile - w końcu 2019 roku - wynosiła przeciętna cena polisy OC w Polsce.

Kwoty składek znajdziesz w naszym zestawieniu:

Kliknij w przycisk galeria (poniżej) by zobaczyć ile płaci się za OC w poszczególnych miastach

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, co kwartał sprawdzają średni poziom składek OC w osiemnastu miastach wojewódzkich. Dane te wyraźnie pokazują, że w ujęciu kwartalnym dominowały wzrosty średniej składki OC. Przeciętna składka ubezpieczenia OC staniała znacząco tylko w czterech miastach: w Katowicach, Lublinie, Rzeszowie i Opolu. I właśnie w tym ostatnim mieście kierowcy mogli wykupić najtańsze OC.

Wzrost składek OC w Białymstoku najwyższy nie był, ale są miasta, w których polisy zdrożały znacznie mniej, np. w Olsztynie, Zielonej Górze czy Kielcach. Nie mówiąc o tym, że są tańsze; o kilkadziesiąt złotych, ale zawsze.

Warto zwrócić także uwagę na duże podwyżki ubezpieczenia OC w miastach już wcześniej znanych z wysokich cen obowiązkowej polisy. Mowa o Poznaniu (+26 proc.) i o Wrocławiu (+24 proc.).

- Na skutek dużego wzrostu średniej składki OC stolica Dolnego Śląska przejęła od Warszawy tytuł miasta „najdroższego” dla kierowców. „W świetle wcześniejszych danych można stwierdzić, że sytuacja wróciła do normy. Wrocław znacznie częściej niż Warszawa lokuje się bowiem na pierwszym miejscu pod względem wysokiego kosztu OC - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wysokie kwartalne wzrosty średnich składek OC są w dużej mierze skutkiem podwyżek notowanych w październiku minionego roku. Później można już było zauważyć spadki.

- Statystyki wyglądałyby bardziej optymistycznie dla kierowców, gdyby uwzględnić tylko składki z grudnia 2019 roku. To daje nadzieję, że na początku 2020 roku ceny polis OC nie będą bardzo wysokie - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny