Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje nas religia w szkołach?

(Kaf)
Poseł Maciej Wydrzyński z Ruchu Palikota twierdzi, że w polskich szkołach nauka religii jest za droga. Na ten cel wydaje się rocznie ok. 1,3 miliarda złotych.
Poseł Maciej Wydrzyński z Ruchu Palikota twierdzi, że w polskich szkołach nauka religii jest za droga. Na ten cel wydaje się rocznie ok. 1,3 miliarda złotych. sxc.hu
W skali kraju z pieniędzy podatnika wydaje się na ten cel ok. 1,3 miliarda złotych. Poseł Maciej Wydrzyński z Ruchu Palikota uważa, że te pieniądze można spożytkować w inny sposób.

Lekcje religii kosztują toruński samorząd 3,6 mln zł rocznie. We Włocławku na ten cel wydaje się 3,5 mln zł, a w Grudziądzu 2,4 .

W skali kraju, jak policzył Maciej Wydrzyński, z pieniędzy podatnika wydaje się na ten cel ok. 1,3 miliarda złotych. - Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, na co wydawane są publiczne pieniądze - uważa poseł. - Tylko niektóre miasta i gminy podały sumę, jaką wydają na lekcje religii w szkołach. Myślę, że mamy wiele innych potrzeb, które można by było sfinansować za te pieniądze. Ciągle brakuje miejsc pracy. Nie ma pieniędzy na rozwój dzieci i młodzieży.

Z tą opinią zgadza się Karolina Hańczyk. - Można byłoby dotować zajęcia dodatkowe dla uczniów - uważa torunianka. - Dziś szkoła drenuje kieszenie rodzica. Nie starcza więc pieniędzy na rozwijanie pasji u dziecka.

Czytaj też: Czy polski Kościół doczeka się silnego przywództwa?

Są jednak i tacy, którzy uważają, że religia ma swoje miejsce w polskiej kulturze. - Dzięki lekcjom religii mój syn poznaje wartości chrześcijańskie, ale także zdobywa wiedzę, która pomoże mu rozumieć pewne zjawiska kulturalne - mówi Andrzej Kiliński z Bydgoszczy. - Powinniśmy więc zadbać o to, by lekcje te wnosiły jak najwięcej wiedzy o chrześcijaństwie. Jednak zdaniem posła lekcje religii powinny wrócić do salek katechetycznych przy parafiach.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

- Religia musi wrócić do sfery sakrum - przekonuje. - To odpowiednie miejsce na prowadzenie takiej edukacji. Chyba że kondycja polskiego kościoła jest w tak zła, że musi on wyciągać ręce po pieniądze z kieszeni podatnika.
Wydrzyński wypomina duchownym także to, że były inne ustalenia, gdy decydowano o pozostawieniu religii w szkołach. Miały odbywać się one na początku bądź na końcu dnia szkolnego. Miały być też bezpłatne.

Czytaj też: "Nie wierzę w Boga". Coraz więcej osób chce wystąpić z Kościoła

Tymczasem rzeczywistość jest inna. Często zdarza się, że spotkanie z katechetą odbywa się w środku innych szkolnych zajęć. Rodzice są też zobowiązani do zakupu podręczników do religii. Zajęcia z tego przedmiotu są też obecne na świadectwie szkolnym.

Nauka religii powinna odbywać się w szkołach? Czy ma wrócić do salek katechetycznych? Zapraszamy do dyskusji na forum. Aby wziąć udział w dyskusji, kliknij TUTAJ

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska