Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikony i obrazy z Bałkanów, Haiti, Dominikany, czy Japonii można obejrzeć na wystawie „Sacrum i profanum” w Kiermusach (zdjęcia)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
W Muzeum Oręża pod patronatem Jerzego Hoffmana w Kiermusach, zwiedzający mogą obejrzeć nową stałą ekspozycję pt. „Sacrum i profanum”. Na kolekcję składa się przeszło 200 ikon i obrazów, zarówno tworzonych w kanonie jak i nim inspirowanym z Rosji, Bałkanów, Haiti, Dominikany, Kuby, Japonii i z całego świata.Zamek poza nową wystawą oferuje również unikatową kolekcję uzbrojenia i kostiumów z epoki opisywanej w trylogii Henryka Sienkiewicza, a sfilmowanej przez Jerzego Hoffmana.
W Muzeum Oręża pod patronatem Jerzego Hoffmana w Kiermusach, zwiedzający mogą obejrzeć nową stałą ekspozycję pt. „Sacrum i profanum”. Na kolekcję składa się przeszło 200 ikon i obrazów, zarówno tworzonych w kanonie jak i nim inspirowanym z Rosji, Bałkanów, Haiti, Dominikany, Kuby, Japonii i z całego świata.Zamek poza nową wystawą oferuje również unikatową kolekcję uzbrojenia i kostiumów z epoki opisywanej w trylogii Henryka Sienkiewicza, a sfilmowanej przez Jerzego Hoffmana. Wojciech Wojtkielewicz
W Muzeum Oręża pod patronatem Jerzego Hoffmana w Kiermusach, zwiedzający mogą obejrzeć nową stałą ekspozycję pt. „Sacrum i profanum”. Na kolekcję składa się przeszło 200 ikon i obrazów, zarówno tworzonych w kanonie jak i nim inspirowanym z Rosji, Bałkanów, Haiti, Dominikany, Kuby, czy Japonii.

Wystawa pt. „Sacrum i profanum” dostępna w Muzeum Oręża pod patronatem Jerzego Hoffmana, składa się z prac z różnych czasów i o różnorodnej stylistyce. Znajdą się tam również obrazy inspirowane tradycją, które nawiązują do wydarzeń we współczesnym świecie.

Każda ikona ma swoją historię

- Od blisko 24 lat zajmuję się jarmarkiem i postanowiłem coś jeszcze zrobić. Przez dwa lata trwały przygotowania wystawy. Część ikon bardzo starych, bo mają około 300 lat, znajdowała się już w muzeum, inne skupywałem na jarmarkach. Dużo dzieł jest od znajomych np. z Haiti. Ludzie, gdy usłyszeli, że ma powstać ta wystawa, sami się zgłaszali np. ze wschodniej granicy. Bizantyjski wystrój i nagromadzenie tylu ikon w jednym miejscu powoduje specyficzny nastrój, wibracje oraz emocje. Poza tym mamy młodsze ikony od twórców, którzy piszą je od 20-30 lat - mówił właściciel muzeum i organizator wystawy, Andrzej Żamojda.

Ocenił, że zainteresowanych nie brakuje.

- Dodatkowo podczas zwiedzania można usłyszeć śpiew mnichów w języku aramejskim – podkreślił Żamojda.

Wśród twórców jest białostoczanka, Katarzyna Krauze-Romejko. Z zawodu lekarka, która dwadzieścia lat temu zaczęła malować obrazy. Jednym z motywów są anioły i Madonny.

- Pan Andrzej, gdzieś zaobserwował moją twórczość i zaproponował, bym wzięła udział w wystawie. Jego intencją było m.in. by pokazać świętość Matki Boskiej widzianą oczami świeckich twórców. Bardzo mnie to ucieszyło, choć maluję amatorsko, farbami akrylowymi na płótnie - mówi Katarzyna Krauze-Romejko. I dodaje: - Dla amatora, takiego jak ja jest to metoda bardzo wygodna, gdyż nie mam swojej pracowni. Maluję na stole w jadalni, w domu, w którym są dzieci i zwierzęta.

Ekspozycję można obejrzeć w każdą niedzielę od godz. 12-17.

Zamek poza nową wystawą oferuje również unikatową kolekcję uzbrojenia i kostiumów z epoki opisywanej w trylogii Henryka Sienkiewicza, a sfilmowanej przez Jerzego Hoffmana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny