Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ikona" i "Tkanina dwuosnowowa" - nowe wydawnictwa Muzeum Podlaskiego

Jerzy Szerszunowicz [email protected] tel. 085 748 95 53
Dyrektor Andrzej Lechowski prezentuje najświeższe wydawnictwa Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Dyrektor Andrzej Lechowski prezentuje najświeższe wydawnictwa Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Fot. Bogusław F. Skok
Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprezentowało dwa nowe albumy : "Tkaninę dwuosnowową" i "Ikonę.

Dwie najnowsze książki to kontynuacja pomysłu na promocję sztuki i zbiorów muzealnych. "Tkanina dwuosnowowa" wydana została za pieniądze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Ikona" jest kolejnym świadectwem tego, że promocja sztuki, również w Białymstoku, może opierać się o mecenat. Wystarczy dobry pomysł.

Dywan - dzieło sztuki

Opracowana przez Wojciecha Kowalczyka "Tkanina dwuosnowowa" to prawdziwe kompendium wiedzy na temat niezwykłej techniki tkackiej, występującej tylko na obszarze północno-wschodniej Polski.

W zbiorach polskich placówek muzealnych znajduje się obecnie ponad tysiąc tkanin dwuosnowowych. Blisko połowę z nich posiada w swoich zbiorach Muzeum Podlaskie. Wydany właśnie album to prezentacja tej przebogatej kolekcji. Ale nie tylko. Książka zawiera rys historyczny tkactwa dwuosnowowego, prezentację wzorów z poszczególnych regionów oraz pełny katalog (małe fotografie i opisy techniczne) wszystkich tkanin ze zbiorów Muzeum Podlaskiego.

- Mam nadzieję, że to będzie cenny materiał dla wielbicieli tych tkanych dzieł sztuki, kolekcjonerów, ale także dla samych tkaczy, którzy próbują obecnie powrócić do tradycyjnego wzornictwa - mówi Wojciech Kowalczyk.

"Tkaniny dwuosnowowej", jako wydawnictwa dotowanego, nie można sprzedawać. Połowa z tysięcznego nakładu trafi do bibliotek i czytelni. Reszta będzie rozdawana wśród osób zainteresowanych tematem.

Sześćdziesiąt z tysiąca

O jakości, a właściwie maestrii szaty graficznej albumu "Ikona", najlepiej świadczy fakt, że jest on jednym z pięciu finalistów zmagań o statuetkę Złotego Gryfa. Wyniki konkursu, organizowanego przez Polską Izbę Druku, poznamy 17 maja. Już teraz można powiedzieć, że dawno, a może i w ogóle, nie wydano w Białymstoku książki tak pięknej, tak przemyślanej i dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach.

Choć "Ikona" pachnie jeszcze farbą drukarską, to ma urodę cennego, bogato zdobionego starodruku. Zastosowano dwa rodzaje ekskluzywnego papieru - jeden do reprodukcji ikon, drugi z przeznaczeniem na druk. Oba są tak charakterystyczne, że można je rozpoznać dotykiem. Okładka została pokryta płótnem, tłoczona.

Tyle książka w wersji standard. W wydaniu vipowskim dodatkowo zaopatrzona jest w gustowną, pięknie zdobioną teczkę.

Tom rozpoczyna się od wstępu napisanego przez biskupa Jakuba. Kończy go zdanie, które może być mottem całego albumu: "Ale nawet w przypadku kiedy nie kontemplujemy ikony, możemy podziwiać jej piękno, a "Piękno - jak mawiał Fiodor Dostojewski - zbawi świat".

Patrząc na dzieło Muzeum Podlaskiego i Nawigatora, trudno nie zgodzić się z tą tezą.
Wewnątrz tomu znajdziemy sześć-dziesiąt reprodukcji ikon wraz z opisami oraz fragmentami stosownych modlitw. Wybrano je z liczących ponad tysiąc eksponatów zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu.

- Wybór zawsze jest trudny - mówił Andrzej Lechowski. - Staraliśmy się, żeby to była prezentacja reprezentatywna dla całej kolekcji.

"Ikonę" w wersji standard (80 zł) już można kupić w księgarniach. Wersja VIP pojawi się za tydzień. Będzie kosztowała ponad 100 zł.

Darczyńcy z żelaza

"Ikona" powstała dzięki mecenatowi prywatnemu. Wydawca, w zamian za wsparcie projektu, oferuje pewną partię wydawnictw.

- Z wielką radością stwierdzam, że nasi mecenasi są "żelaźni" - mówił dyrektor Lechowski. - Nie wykruszają się, po raz trzeci uczestniczą w naszych projektach wydawniczych.

Jednym z donatorów jest "Kurier Poranny".

Noc muzeów

Przy okazji promocji albumów Andrzej Lechowski zaprosił za naszym pośrednictwem wszystkich białostoczan na Noc Muzeów. Tegoroczna impreza odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja. Muzeum Podlaskie zaprasza od godz. 18 na zwiedzanie ekspozycji, pokaz parzenia i degustację herbat, pokaz i naukę sztuki składania papieru origami. O godz. 23 będzie można wyruszyć z Andrzejem Lechowskim na spacer po żydowskim rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny