Opinia
Opinia
Hubert Kaczyński, prezes Ekomat Doradztwo Strategiczne:
Po Białymstoku chodziły słuchy, że IKEA wykupi czy nawet wykupiła Centrum Handlowe Auchan. Otóż nie wykupiła i nie wykupi. Żeby IKEA zdecydowała się na zbudowanie swojego centrum, to powinien to być obszar około 50 hektarów jak w Jankach czy na Targówku. I według informacji, do których udzielenia jestem upoważniony, centrum IKEA w Białymstoku ma powstać w 2012 roku. Jest to jeszcze niewyszacowana inwestycja - nie potrafię więc podać, ile będzie kosztować.
Przedsiębiorcy nie zasypują gruszek w popiele - szukają możliwości współpracy we wszystkich kierunkach geograficznych. Wczoraj przyszedł czas na Skandynawię. Wczoraj w Podlaskim Klubie Biznesu gościł m.in. Jan Store, ambasador Finlandii w Polsce, Stefan Widomski, były pierwszy wiceprezes Nokii, przedstawiciele Polsko-Skandynawskiej Izby Handlowej i Fińskiej Izby Handlowej. Mówili m.in. jak bardzo innowacyjność przyspiesza rozwój firmy (przykładem błyskotliwa kariera Nokii) i jakie są różnice kulturowe między nami a Skandynawami.
Co możemy zaproponować biznesowi z północy?
- Nie będę ukrywać, że zgodnie z prawem europejskim nie mamy innych możliwości wsparcia finansowego dla zewnętrznych inwestycji niż tych, jakie dają specjalne strefy ekonomiczne - nie owijała w bawełnę Hanna Piotrowska, pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. parku technologicznego. - Nie ma mowy o żadnych dotacjach. I dlatego zapraszamy do białostockiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Magnetyzm strefy
- Strefa, dzięki możliwości zwolnienia inwestorów z minimum połowy podatku dochodowego CIT, daje im bardzo dobre warunki - zapewniał Skandynawów Grzegorz Mackiewicz, prezes SSSE, obecny na spotkaniu. - A ponadto samorządy stosują dodatkowe ulgi, np. zwolnienie z części podatku od nieruchomości.
Prezes zapewnił, że białostocka podstrefa powinna powstać już jesienią tego roku. I - dzięki najnowszym polskim rozstrzygnięciom prawnym - będzie istnieć do minimum 2020 czy 2022 roku.
- Albo nawet dłużej, bo starają się o to wszystkie strefy Polski wschodniej: starachowicka, podkarpacka, mielecka, warmińsko-mazurska i nasza - dodał prezes Mackiewicz.
Obecność skandynawskiego kapitału w Polsce północno-wschodniej jest już dosyć znaczna. Ale co ważniejsze, biznesmeni z północy Europy nadal chcą tu inwestować.
IKEA w Bielsku i Białymstoku
- Za trzy lata nakładem 200 mln euro ruszy fabryka mebli IKEA Skanwood w Bielsku Podlaskim - zapewnił w imieniu inwestora Hubert Kaczyński z warszawskiej firmy Ekomat Doradztwo Strategiczne, współorganizator spotkania.
To dla nas dobra wiadomość, bo do tej pory skandynawski kapitał szedł w inne regiony Polski północno-wschodniej. Na przykład Stora Enso Poland inwestuje 1 mld 200 mln zł w papiernię znajdującą się pod Ostrołęką, zatrudniającą 600 osób. IKEA Swedwood ma również fabrykę mebli w Wielbarku koło Szczytna i będzie ją rozwijać - inwestycja ma pochłonąć 100 mln euro, a zatrudnienie przewyższy 1000 osób.
Do Skandynawów należy także Rockwool z Małkinii (pracuje na części Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) i producent wyrobów mięsnych Sokołów - Saturn Nordic Holiday.
Na naszym terenie mamy tylko Invido AB - jest właścicielem fabryki Sokółka Okna i Drzwi.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?