Ikea odmieniła życie gminy Orla

Bogumiła Maleszewska
U Mikołaja Ruczaja w Topczykałach mieszka czterech robotników, pracujących przy budowie fabryki w Koszkach
U Mikołaja Ruczaja w Topczykałach mieszka czterech robotników, pracujących przy budowie fabryki w Koszkach Bogumiła Maleszewska
Udostępnij:
Niech robią, to nasza gmina bogata będzie - mówi Anna Mojsik z Koszek, w których ruszyła fabryka Swedspan. Inni trochę narzekają na duży ruch na drogach. Ale cała okolica robi biznes na wynajmowaniu mieszkań, sprzedaży nieruchomości i liczy na pracę w nowym zakładzie.
Cudowną świetlicę nam ta Ikea zrobiła – pokazuje Anna Mojsik
Cudowną świetlicę nam ta Ikea zrobiła – pokazuje Anna Mojsik Bogumiła Maleszewska

U Mikołaja Ruczaja w Topczykałach mieszka czterech robotników, pracujących przy budowie fabryki w Koszkach
(fot. Bogumiła Maleszewska)

W Koszkach nigdy tak nie było - zadowolona mówi Anna Mojsik. - Inne życie się zrobiło, lepsze. Radość jakaś wstąpiła.

Radość przyszła razem z powstałą świeżo fabryką Swedspan, która należy do grupy Ikea.
Świetlica perfekt na zapusty i chrzciny

- Mam nadzieję, że to pociągnie cywilizacyjnie gminę - nie ukrywa sekretarz gminy Orla Irena Odzijewicz.

Cywilizacyjny skok widać najlepiej w świetlicy w Koszkach. Już z drogi rzuca się w oczy świeży tynk i drzwi wejściowe. W środku wszystko nowe i nowoczesne.

- O, proszę jaka łazienka, a jakie urządzenia w kuchni: mikrofalówka, szafeczki piękne, białe, jakie naczynia i lodówa! - dumnie pokazuje Anna Mojsik. - A jakie krzesła Ikea dała! I telewizor! Wszystko na perfekt zrobione. Wioska sama na pewno nie mogłaby sobie na to pozwolić.

Świetlica w niczym nie przypomina zniszczonego budynku, w którym kiedyś był sklep. Teraz miejscowi, jak tylko mają czas, na herbatkę czy kawę tu przychodzą. A nawet urządzają większe imprezy.
- Bardzo jesteśmy zadowoleni - nie ukrywa sołtys Dorota Burak. - Teraz jest gdzie cateringi robić, stypy, jak ktoś chce to i chrzciny, i poprawiny po weselach. Jest fajnie. Zapusty nawet zrobiliśmy.

Remont kosztował w sumie 25 tysięcy euro. Wyłożyła je Ikea. Wcześniej firma zafundowała za 50 tysięcy złotych sprzęt komputerowy Zespołowi Szkół w Orli. A na modernizację budynku w Szczytach Dzięciołowie, w którym powstało Centrum Kultury Białoruskiej, wyłożyła kolejne 35 tysięcy złotych. Od wczesnej wiosny już odbywają się tu różnorodne warsztaty i spotkania.

Na tym nie koniec. Co prawda władze Orli nie chcą jeszcze zdradzać szczegółów, ale przyznają, że takich form wsparcia ze strony Ikea będzie więcej. - Właśnie prowadzone są rozmowy na temat dalszego wsparcia przedsięwzięć lokalnych, służących społeczeństwu - mówi Irena Odzijewicz. - Chodzi głównie o miejscowości przyległe do Koszek.

Miejmy nadzieję, że gdy produkcja w fabryce ruszy już pełną parą, to będzie w niej więcej pracy dla nas – liczy Dorota Burak. – Ja bym sama tam posz
Miejmy nadzieję, że gdy produkcja w fabryce ruszy już pełną parą, to będzie w niej więcej pracy dla nas – liczy Dorota Burak. – Ja bym sama tam poszła. Bogumiła Maleszewska

Cudowną świetlicę nam ta Ikea zrobiła - pokazuje Anna Mojsik
(fot. Bogumiła Maleszewska)

Za dom dziesięć razy więcej

Poza tym co dla ducha, mieszkańcy odczuwają obecność potężnej inwestycji konkretnie w swoich portfelach.

U Mikołaja Ruczaja w Topczykałach od stycznia mieszka trzech albo i czterech robotników, pracujących przy powstającej fabryce. Dlatego na podwórku stoi kilka samochodów z rejestracjami z innych miast. Dobrze mają u niego - oprócz dachu nad głową w obejściu jest nawet staw, w którym po robocie mogą łowić ryby.

Tak normalnie Ruczaj może by i nie wynajmował tych kwater, ale sam mieszka w Bielsku, a tu dom stał pusty, więc skorzystał z okazji dodatkowego zarobku.

- Wiadomo, grosza wpadło, choć ogrzewanie, światło, woda kosztuje - opowiada Mikołaj Ruczaj. - Ale troszkę zostanie, a pieniądze zawsze potrzebne. Szkoda, że niedługo skończą robotę i stąd wyjadą.
W Topczykałach jeszcze jeden ma takich na kwaterze. Niektórzy nie chcą przyjmować, bo to wiadomo - wypiją zniszczą.

- Ale u mnie to takie spokojne się trafili. Na dźwigach tam robią - opowiada o lokatorach Ruczaj.
A jak lokatorzy mieszkają, to i kupują.

- Niewielki, ale mamy może dziesięcioprocentowy wzrost obrotów - mówi Aleksander Szymański, prezes GS Orla, prowadzący sklepy na terenie gminy.

Niektórzy zarobili jeszcze więcej. Zwłaszcza ci, którzy sprzedawali koncernowi ziemię bezpośrednio pod budowę. Tak jak rodzina sołtysowej z Koszek - Ikea kupiła od nich pięć hektarów, płacąc za każdy po 25 tysięcy złotych. Nową oborę za to postawili, w gospodarstwie przybył też nowy ciągnik marki Renault. Cała rodzina ma robotę w oborze. - A ziemia u nas zrobiła się cenna, pola teraz w Koszkach już nie kupisz - mówi Dorota Burak. - Bo drogo jest, ceny wygórowane. Zostały tylko agencyjne działki.
- Działki podwójnie, a nawet potrójnie podskoczyły przez Ikea - dodaje Anna Mojsik.

- O, tamten dom pokryty dachówką, to pięć lat temu taki jeden za siedem tysięcy kupił z placem - pokazuje Mikołaj Ruczaj w Topczykałach. - A teraz może dziesięć razy tyle by kosztował, albo i więcej. Wcześniej nic tu nie było, nikt tu nie zaglądał - dziwi się.

- I jeszcze chcą kupić dodatkowo sto hektarów, to ludzie znów zarobią - przekonany jest Jan Buryło ze wsi Gredele.

Urzędnicy w gminie też widzą boom na nieruchomości w okolicy. Orla zaczyna bowiem przyciągać także mniejsze inwestycje, związane z tą największą. Po wielu podejściach udało się wreszcie sprzedać budynek po dawnej szkole w Mlenikach. Położony nieco z boku, ale przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego w Połowcach.

Wcześniej przetarg był z pięć razy ogłaszany i nie było zainteresowania. Za budynek gmina chciała dostać około 290 tysięcy. Ostatecznie poszedł za 350 tysięcy.

- Przebicie było dość duże - zadowolona jest Irena Odzijewicz. - Kupili to lokalni przedsiębiorcy, którzy zamierzają stworzyć tam hotel z jadłodajnią. Inwestor jest na etapie załatwiania formalności.
Źródełko dodatkowych dochodów

Duża inwestycja to jednak nie tylko same plusy. Niektórzy, choć niewielu, ma poczucie pewnej krzywdy.
- Ikejka to ikejka, dla kogo biznes to biznes, a dla nas raczej pogorszenie sytuacji - uważa Anatol Słokotowicz z Koszek. - Ulice połamali, jak kopali pod wodę obok mego pola.

Paru mieszkańców krzywi się, że Koszki to kiedyś była taka cicha wioska, a teraz spokój się skończył. - Jak im rura pękła, to ciągnikiem wkopałem się do połowy, aż w końcu na boku leżał - opowiada Włodzimierz Kopiec. - A ile kotów teraz u nas ginie na wiosce pod kołami. Bo tyle samochodów jedzie i rano, i o północy, a nawet w niedziele i święta. A jak jeżyki u nas przechodzą przez drogę, to ciągle je rozjeżdżają.

Przez to wszystko wnuczka Włodzimierza Kopca woli do drugiego dziadka jeździć, bo tam tyle samochodów nie ma.

- Też się teraz trochę boję o wnuka, jak do mnie przyjeżdża, bo trzeba uważać jak rowerem po asfalcie jeździ - martwi się troszkę Anna Mojsik.

- Huk idzie - przyznaje sołtys Burak. - Od samego rana piski koparek słychać, i pokrzyki robotników. Jak zbieram truskawki, to na polu wszystko słyszę. Z początku to tiry błądziły, bo mylili Koszki Małe z fabryką. Przez to droga się niszczyła, bo asfalt cieniutki, ludzie narzekali, bo to przecież ciężary do tej fabryki wozili. Ale teraz już znają drogę.

Generalnie jednak okolica do nowego, dużego, przemysłowego sąsiada nastawiona jest przychylnie. Zwłaszcza że produkcja tu będzie ekologiczna. - Może było ze dwóch oponentów, którzy pisali, że będzie zatrucie środowiska czy zanieczyszczenie wody - mówi Irena Odzijewicz. - Ale generalnie ludzie przyjęli to wszystko z wielką nadzieją na zmianę.

- Niech robią, niech ruch będzie, to i nasza gmina bogata będzie - cieszy się Anna Mojsik. - W telewizorze mówili, że trzy miliony będzie miała rocznie dochodu z tej Ikei.

W telewizorze mówili prawdę. Ikea dla Orli będzie prawdziwą kurą znoszącą złote jajka. - Teraz mamy od nich około 300 tysięcy wpływów z podatków od gruntu. A jak będą budynki, to może być nawet dziesięć razy więcej - szacuje Irena Odzijewicz. - Wiadomo, że taki zakład to źródełko dodatkowych dochodów.
Obecne dochody gminy Orla to osiem milionów. Dodatkowe trzy to będzie niemal jedna trzecia więcej. Ile za to dróg czy wodociągów można wybudować - cieszą się urzędnicy. Liczą też na nieco mniej wymierne, ale równie ważne efekty działania inwestycji Ikea. - Mamy nadzieję, że przestaniemy być tym zapomnianym miejscem - mówi Irena Odzijewicz. - Jak się ma u siebie największą zagraniczną inwestycję w Polsce, to ma się darmową promocję przy okazji. Bo teraz jak się mówi Ikea, to myśli się Orla.

Praca jest, ale nie dla każdego

Podstawowa korzyść z powstania takiego zakładu to miejsca pracy. Zwłaszcza na bardzo spragnionym ich Podlasiu. Tymczasem niezbyt wielu mieszkańców gminy Orla pracuje w Ikea. Irena Odzijewicz to rozumie: - Nie ukrywajmy: większość naszych mieszkańców to ludzie starsi, niekoniecznie z kwalifikacjami. Dopiero prowadzony jest projekt z urzędem pracy z Bielska na temat podniesienia ich kwalifikacji.

A ludzie mają swoje nadzieje. - Myślę, że ten zakład mógłby pracy trochę nam dać - uważa Dorota Burak. - Syn na razie pracuje, ale to tylko u pośredników. Miejmy nadzieję, że jak produkcja w fabryce ruszy już pełną parą pod koniec sierpnia, to wtedy coś tam znajdzie. Ja bym sama poszła. To zawsze lżejsza praca niż zbieranie truskawek czy dojenie krów.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysztof
ciebie to nawet JANEK NA TAKO RENÓWKE NIE STAĆ HEHE
Q
Q
Oj bogata ta gmina, bogata. Wpuścili IKEJE i NORDEX i zaszpecili wszysko, drogi zniszczyli. We wsiach syf, drogi porozbijane, zimą pozawiewane, bo szanowni z gminy nawet tyłka nie ruszą żeby wysłać równarkę i wykaszarkę. Dalej będzie jaki i wczesniej był, ale ponad tym będą wystawać kominy z Ikei i wiatraki z Nordexu!
c
czobut lewy
Sołtysko o jakże znaczącym nazwisku Burakowa! Nie chcecie już pić w chałupie, o nikt nie widzi jak sięupier...d..al.acie?

A ta sołtysowa nawet jak to wszystko sprzeda to jeszcze z głodu nie umrze
M
Mirek
Wynajmuje? Toć mieli mieć zatrudnienie miejscowi.

to była kiełbasa przed wyborcza inaczej mówiąc kłamstwo ze strony Starosty aby wszystkich wyjajać i załatwić pozwolenie na budowę. Skorzystają na tym nieliczni i ci co potrafią załatwiać.
J
Janek
czy znacie temat do końca z wykupem ziemi pewnie kilku zgodziło się sprzedać po 20 parę tysięcy za ha a resztę zmusili tak jak tych ze słupami nie pytając się o nic.A ta renówka to stary ciągnik za kilkadziesiąt tysięcy więc nie ma co zazdrościć.
B
Bobas
Wynajmuje? Toć mieli mieć zatrudnienie miejscowi.

Wynajmować będzie może z rok dwa i po zawodach . Robotnikom i szefostwu firma wybuduje apartamenty . Radość będzie krótka .
P
PROROK z ORLI
Prawdziwego bogactwa to sie juz pozbyliscie, nie cieszcie sie tak. Sprzedaje sie tylko raz! jUZ W POLSCE PANSTWOWE WSZYSTKO ZSTALO SPRZEDANE, jeszcze tylko lasy zostały. Rolnictwo na wykonczeniu,ziemie za bezcen sprzedadza drobni wlasciciele, pomysleliscie o waszych wnukach?

Sprzedać można tylko raz, tym bardziej za bezcen. Wyprzedadzą wszystko i będą służyli w polowaniach, oby jako nagonka. Po zachodniej stronie Białegostoku ludzie bardziej myślący.
G
Gość
W 1 części artykułu optymiści przedstawiają swoje racje, w drugiej części pokazuje się infantylizm dekadentów (parę jeżyków rozjechanych, wnusia). Oczywista manipulacja na zlecenie tych co sprzedają hektary.
A świetlica? To miejsce upajania się alkoholem. Wniosek taki: jak ktoś chleje pod chmurką jest degeneratem, a jak ktoś w świetlicy to on niesłychanie kulturny.

Ty ciamciakiewicz nie musisz nic chlać żeby być degeneratem. "Nie będzie niczego. Amen."
G
Gość
Uważajcie bo się zadławicie tym jadem, zawistna ciemnoto
P
Podlasie21wieku
Horiełka zawsze dobra jest,
bo ją piją gospodarze
i sprzedają za nią pole
horiełka zawsze dobra jest
W
Wańka
Ta ikea taka dobra. Nawet od rodziny sołtysa ziemie wykupiła

Jest taka stara prawda, jeśli bogaty daje Ci 1 zł to pomyśl ile złotych zamierza dzięki temu na tobie zarobić

Ikea wykupiła od pani sołtys ziemię ,teraz bezrolnej pięknej pani da stanowisko w firmie Kierownika działu parzenia kawy i mleka dla pracowników .Może jeszcze zostanie bufetowa
c
czobut lewy
wszystko co dobre przemija tak jak obietnice o zatrudnieniu 2500 osób, kpiny ponieważ z tego co słyszałem to ma ich pracować maksymalnie do 150 kto te bajki opowiadał że ma ich pracować 2-3 tysiące z tego co pamiętam to nasz starosta który załatwi wszystko. więc ceny wcześniej czy później też polecą w dół.

Te 2000 etatów w fabryce to wymysł starosty . Starosta nie wie ze teraz jest epoka robotów i maszyn sterowanych numerycznie .Tych etatów nie potwierdził też koncern. Ikei Teraz dzięki tej fabryce trzeba będzie zapisywać sie u leśniczego na pozyskanie sobie drewna opałowego, a ceny beda dochodziły do 300zł za m sześcienny i kto tu wygra
P
Podlasie21wieku
Sołtysko o jakże znaczącym nazwisku Burakowa! Nie chcecie już pić w chałupie, o nikt nie widzi jak sięupier...d..al.acie?
P
Podlasie21wieku
W 1 części artykułu optymiści przedstawiają swoje racje, w drugiej części pokazuje się infantylizm dekadentów (parę jeżyków rozjechanych, wnusia). Oczywista manipulacja na zlecenie tych co sprzedają hektary.
A świetlica? To miejsce upajania się alkoholem. Wniosek taki: jak ktoś chleje pod chmurką jest degeneratem, a jak ktoś w świetlicy to on niesłychanie kulturny.
H
Humho
Ta ikea taka dobra. Nawet od rodziny sołtysa ziemie wykupiła

Jest taka stara prawda, jeśli bogaty daje Ci 1 zł to pomyśl ile złotych zamierza dzięki temu na tobie zarobić
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie