III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Nowoczesność i tradycja

Fot. Wojciech Oksztol
III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. For. Antoni Chomicz
Laureaci olimpiad, stypendyści, możliwość indywidualnego programu nauki. Do tego wysokie miejsca w rankingach szkół oraz dwujęzyczna klasa - polsko-hiszpańska. W III LO warto się uczyć.

[galeria_glowna]

Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. K. K. Baczyńskiego

Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. K. K. Baczyńskiego

W styczniu 1949 roku powołano w Białymstoku pierwszą, całkowicie świecką placówkę edukacyjną, łączącą szkołę podstawową z klasami licealnymi.

Szkoła działała pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a patronat sprawowała Wojewódzka Komenda Milicji Obywatelskiej (od 1950 roku).

Mieściła się przy ulicy Marchlewskiego (dziś Pałacowa), użyczając miejsca jeszcze kilku innym instytucjom edukacyjnym, m.in. Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli, kilku klasom Szkoły Podstawowej nr 5 i Liceum Wieczorowemu dla Pracujących.

W roku szkolnym 1952/1953 w przyszłym III LO miała miejsce pierwsza matura i opuściło jego mury pierwszych jedenaścioro absolwentów ze świadectwami dojrzałości.

Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to nowoczesna szkoła z bogatą i wieloletnią tradycją.

Początki sięgają 1949 roku, kiedy w Białymstoku powołano pierwszą w mieście świecką placówkę oświatową pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, od 1954 roku przez wiele lat patronowała jej Małgorzata Fornalska.

Czas wielkich zmian politycznych w 1990 roku przyniósł zmianę patrona. W ogólnoszkolnym referendum zwyciężył Krzysztof Kamil Baczyński i od tego momentu każdego roku na pamiątkę tego wydarzenia obchodzone jest w liceum Święto Szkoły.

Od zawsze istniało głębokie przekonanie, że III LO to liceum, które warto wybierać, że jest to szkoła sprzyjająca zdobywaniu wiedzy i rozwojowi osobowości uczniów.

Zmieniali się dyrektorzy, przybywało nowych, zawsze świadomych wyzwań, jakie niesie praca ze zdolnym uczniem nauczycieli, i wszyscy wiedzieli, że Trójka to szkoła przede wszystkim dla tych, którzy chcą się uczyć.

Wśród uczniów III LO są rokrocznie stypendyści: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Edukacji Hiszpanii, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK, Stypendium Motywacyjnego Dyrektora Szkoły.

W roku szkolnym 2009/2010 stypendia otrzymuje 40 uczniów.

Uczniom wyróżniającym się działalnością charytatywną oraz wzorową postawą co roku przyznawana jest Nagroda Dobrego Polaka.

W roku szkolnym 2009/2010 28 uczniów szczególnie uzdolnionych realizuje indywidualny program nauki z następujących przedmiotów: matematyka, chemia, fizyka, biologia, historia, język polski, język niemiecki, język angielski.

W roku szkolnym 2009/2010 w rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" III LO zajęło drugie miejsce w województwie podlaskim (siedmiu laureatów i 15 finalistów szczebla centralnego w 12 olimpiadach przedmiotowych i tematycznych).

Jako jedna z 16 szkół w Polsce oferuje naukę w klasie dwujęzycznej z hiszpańskim językiem nauczania. Klasa utworzona została na podstawie porozumienia między Ministrem Edukacji Narodowej RP a Ministrem Edukacji i Kultury Hiszpanii.

Młodzież uczestniczy w prowadzonych przez Hiszpanów lekcjach literatury, historii, kultury i geografii Hiszpanii i ma możliwość przystąpienia do matury dwujęzycznej.

Cykl kształcenia w sekcji dwujęzycznej trwa cztery lata. Najlepsi uczniowie otrzymują wysokie stypendia naukowe, uczestniczą w obozach językowych w Hiszpanii.

Zajęcia rekreacyjno-sportowe

piłka siatkowa chłopców i dziewcząt, piłka koszykowa chłopców, aerobik sportowy dziewcząt, szachy, tenis stołowy, łyżwiarstwo, pływanie, narciarstwo biegowe

letnie i zimowe obozy turystyczno-wypoczynkowe organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół III Liceum Ogólnokształcącego "Trójka" w Białymstoku

Kwestionariusz

Małgorzata Górniak, dyrektor III LO
(fot. Fot. Wojciech Oksztol)

Dyrektorem jestem już dziewięć lat.

Najbardziej dumna jestem z tego, że szkoła ciągle skupia młodzież utalentowaną, kreatywną, otwartą na nowe wyzwania.

Co bym zmieniła w mojej szkole? Liczbę sal dydaktycznych zwiększyłabym o dobudowaną kondygnację nad dużą salą gimnastyczną na potrzeby sekcji dwujęzycznej.

Moi uczniowie to młodzi bardzo ambitni ludzie, pragnący zdobywać wiedzę, posiadający własne zdanie, otwarci na świat, podejmujący ciągle nowe wyzwania, mający własne plany i sukcesywnie dążący do ich realizacji - świadczą o tym losy absolwentów.

Moi uczniowie mówią o mnie... To zależy od sytuacji, ale wiedzą, że jestem osobą otwartą, chętną do współpracy. Wiedzą też, że liczę się z ich zdaniem i mogą polegać na mnie w trudnych sytuacjach i staram się ich nie zawieść.

Gdy byłam maturzystą, chciałam rozwijać swoje pasje. Pragnęłam studiować geografię i zawsze chciałam być nauczycielką.

Kiedyś myślałam, że życie jest dużo prostsze i nic mnie nie zaskoczy.
Moje marzenie dotyczy głównie spraw zawodowych, moje życie wypełnia głównie moja praca i czuję się z tym dobrze.

Odpoczynek to dla mnie ciekawa książka, egzotyczna podróż, zwiedzanie urokliwych miejsc, obcowanie z naturą, a na co dzień spacer z moimi pupilkami: Maltą i Dafi - urocze lejklandy teriery - czempionki wielu krajów europejskich.

Nie noszę w pracy kapci, bo ubieram się stosownie do miejsca. Klasyczny kostium i kapcie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie