Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Forum Seniora. Zjadłeś swoje zęby? Boli Cię głowa czy kręgosłup? Dentysta i terapia pomogą

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Wideo
od 16 lat
O pięknym i zdrowym uśmiechu seniorów mówią nasi goście - Iwona Iwanowicz, lekarz dentysta i Karol Gorzechowski, fizjoterapeuta stomatologiczny z Dentico&Rehabilis Clinic Centrum stomatologiczno-fizjoterapeutycznego.

Wiele osób wzięło udział w III edycji Forum Seniora, które odbyło się w internecie. Podczas wyjątkowego wydarzenia gościliśmy wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, którzy online podzielili się swoją wiedzą. Był też gość specjalny – prof. Jerzy Bralczyk, który radził, jak dogadać się z młodymi.

Podczas internetowego spotkania rozmawiamy z ekspertami o sprawach ważnych dla osób powyżej 60. roku życia.
Jeśli ktoś jeszcze nie obejrzał tego spotkania, to wideorelację z III Forum Seniora można zobaczyć na stronach internetowych: www.poranny.pl/forumseniora_transmisja oraz www.wspolczesna.pl/forumseniora_transmisja

Dzisiaj prezentujemy spotkanie z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat „Co zrobić, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech i jak poradzić sobie np. z bólem głowy i kręgosłupa”.

Temat zębów dla wielu osób - zarówno tych młodszych, jak i starszych - jest drażliwy, od którego chętnie uciekają. Jednak dbanie o zęby jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.

Seniorzy mają dużo więcej problemów stomatologicznych niż ludzie młodzi, co jest związane ze zmianami anatomicznymi samych zębów.

Osoby w wieku senioralnym ze względu na swój wiek i procesy starzenia się organizmu wymagają specjalnego traktowania w zakresie zdrowia jamy ustnej. Osoby starsze dość często miewają kłopoty z chorobami przyzębia. Często w zdewastowanym uzębieniu, szczególnie przy współistnieniu choroby przyzębia, szybciej dochodzi do rozchwiania zębów, a potem nawet ich utraty.
Stomatolodzy często patrzą kompleksowo na stan zdrowia pacjenta poprzez pryzmat jamy ustnej. Wiele różnych schorzeń można zdiagnozować własnie dzięki objawom w jamie ustnej.

Można zjeść swoje zęby

Seniorzy to często ludzie o dużym doświadczeniu życiowym, którzy z niejednego pieca chleb jedli, i jak się mówi, zjedli zęby na wielu różnych sprawach. Czy można zjeść zęby?

- Można zjeść zęby, chodzi o to, że z wiekiem zęby nam naturalnie się ścierają i następuje ubytek twardych tkanek zęba – mówi stomatolog Iwona Iwanowicz. - Bywa tak, że pacjenci mają nadmierne starcie zębów, czyli nadmierną utratę otwartych tkanek zębów, co powoduje nieestetyczny wygląd tych zębów i ich przemieszczenie. Powstają szczeliny między zębami. To też może prowadzić do utraty zębów, ale bardzo często również powoduje problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Co ciekawe, to braki zębowe, które mogą prowadzić do dysharmonii w ruchach żuchwy i bardzo poważnych bólów głowy. Nie każdy wie, że stawy skroniowo-żuchwowe pracują synchronicznie i każdy z nich posiada krążek stawowy, który może „wypaść”. Te bóle są trudne do diagnozy, a osoby z brakami zębowymi są na nie bardziej podatne. Około 30 proc. bólów głowy może być spowodowane zaburzeniami w tym stawie.

Tak więc, co zrobić, aby przywrócić pełny uśmiech, ale też prawidłowe funkcjonowanie aparatu żującego i tym samym polepszyć stan naszego zdrowia?

Warto pamiętać, aby po utracie zębów zębodoły były zawsze bardzo szybko uzupełniane - szczególnie w odcinku bocznym. To nie jest tylko defekt estetyczny, to jest defekt przede wszystkim zdrowotny. Zęby w odcinku bocznym służą do podparcia właśnie tych stawów skroniowo żuchwowych, które mają wpływ na różne powstające schorzenia chorobowe.

Ból kręgosłupa a braki w uzębieniu

- Brak zęba pobocznego może bardzo wpłynąć na ustawienie kręgosłupa szyjnego – wyjaśnia Karol Gorzechowski, fizjoterapeuta stomatologiczny. - To może spowodować, że zmieni się postawa danej osoby. Na przykład mieliśmy pacjentkę, która trafiła do mnie jako do fizjoterapeuty z silnymi bólami odcinka szyjnego karku. Pani ta miała mocno wysuniętą głowę. Było to spowodowane tym, że nie miała zębów bocznych. Ból kręgosłupa może być z powodu ubytków zębów albo z innego ustawienia szczęki. Bo szczęka warunkuje to, jak ustawiamy głowę. Warto się przyjrzeć w lustrze, czy głowa nie jest pochylona w prawą lub w lewą stronę, czy też nie jest za mocno wysunięta do przodu. Jej ustawienie przekłada się na odcinek szyjny kręgosłupa i cała nasza postawa zmienia swój wygląd. Właśnie z powodu tego defektu możemy odczuwać uciążliwy ból kręgosłupa.

W takim przypadku dopiero uzupełnienie bocznych zębów i wyrównanie zgryzu, powoduje, że inaczej się ustawia nasza postawa. Wówczas pacjent prostuje głowę i przy pomocy odpowiednio prowadzonej przez fizjoterapeutę terapii pozbywa się uciążliwego bólu kręgosłupa.
Stopy a zęby
Warto też wiedzieć, że stopy mają coś wspólnego z zębami. Stopy wpływają na nasz zgryz i odwrotnie, bo jest tak, że człowiek to system naczyń połączonych i żaden element w ludzkim organizmie nie działa oddzielnie od pozostałych i uszkodzenie jednego elementu wywołuje różne skutki w innych. Uraz stopy może po paru miesiącach albo po kilku latach przełożyć się na problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym albo ścieranie zębów czy łamanie się zębów.

Implant albo proteza

Starsi pacjenci długo się bronią przed zrobieniem protezy. Myślą, że nie jest im potrzebna, skoro z przodu zostało jeszcze kilka zębów i tego nie widać. Jednak jest zauważalna różnica w wydolności żucia pokarmu. To z kolei zubaża naszą dietę i może być przyczyną chorób.

- Wiadomo, że najlepiej mieć własne zęby jak najdłużej – mówi Iwona Iwanowicz. ­- Jednak bardzo często trzeba stosować uzupełnienia zębów. Dzielimy je na uzupełnienia ruchome i stałe. Tendencja jest taka, żeby jak najwięcej robić uzupełnień stałych, tzn. takich, których pacjent nie musi wyjmować na czas higieny, na noc. Mogą to być mosty protetyczne, albo implanty, które nie są zdejmowane. Jest też jest grupa uzupełnień protetycznych, które się wyjmuje na czas higieny, wyjmuje na czas snu. To są albo protezy szkieletowe albo akrylowe. Przy wyborze uzupełnień zwracam uwagę na to, jakie pacjent ma warunki w jamie ustnej - bo nie każdy się kwalifikuje do implantacji, do uzupełnień stałych. Niektórzy, którzy mają duże ubytki kości i duże ubytki zębów, kwalifikują się do uzupełnień ruchomych.

Partnerzy III Forum Seniora




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny