Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3

(ak)
Logo Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3
Logo Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 mat. organizatora
1 października poznamy zwycięzcę III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, który organizuje białostocki Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.

Pięć lat temu, wraz z pierwszą edycją Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, Teatr Dramatyczny stworzył szansę zaistnienia na scenie młodym dramaturgom z całego kraju.

Na gali finałowej trzeciego konkursu będą miały swój debiut wstępne inscenizacje trzech sztuk, wybranych przez jury spośród 82 nadesłanych tekstów. Laureata w drodze plebiscytu wybiorą widzowie, a zwycięska sztuka zostanie zrealizowana w teatrze w przyszłym sezonie artystycznym.

Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 organizowany jest od 2007 roku, w cyklu dwuletnim. W 2011 roku odbędzie się więc trzecia edycja. Dokładamy starań, by kolejne odsłony konkursu były coraz bardziej atrakcyjne, prestiżowe, tak, by zyskiwali na tym zarówno startujący w imprezie autorzy, jak i sam Teatr - jako gospodarz i beneficjent przedsięwzięcia.
Dlatego w nadchodzącej edycji rozbudowaliśmy przede wszystkim grono jurorów, zapraszając jak najwięcej osób spoza Białegostoku, z mediów branżowych, a także czynnych dramaturgów.

W pracach jury udział wezmą:

Piotr Dąbrowski - Dyrektor Artystyczny Konkursu
Jacek Sieradzki - redaktor naczelny miesięcznika Dialog
Ryszard Klimczak - redaktor naczelny Dziennika Teatralnego
Wojciech Śmigielski - kierownik literacki Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
Przemysław Grzesiński - dramaturg
Marta Guśniowska - dramaturg
Anna Danilewicz - sekretarz konkursu

Ponadto do wyreżyserowania wstępnych inscenizacji zapraszamy znakomitych reżyserów:

Robert Czechowski - reżyser Teatralny, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
Julia Wernio - reżyser teatralny
Piotr Ziniewicz - reżyser teatralny

Konkurs został objęty patronatem przez Dialog (regulamin został wydrukowany w styczniowym wydaniu miesięcznika), Dziennik Teatralny oraz Kurier Poranny, który jest fundatorem głównej nagrody w konkursie.

Sam konkurs przebiega w dwóch etapach. Prace będziemy przyjmować od lutego do końca maja. W konkursie będą mogły wziąć udział tylko teksty nigdzie wcześniej nie publikowane, nie wystawiane i nie nagradzane. Jeden autor będzie mógł przysłać maksymalnie trzy utwory.

Jurorzy rozpoczną prace na początku czerwca 2011., na zapoznanie się z tekstami będą mieli prawie trzy miesiące. Obrady jury i ogłoszenie wyników odbędą się we wrześniu. Zgodnie z regulaminem, jurorzy wybiorą trzy najlepsze, najciekawsze, najwartościowsze teksty, które tym samym zostają zakwalifikowane do drugiego etapu. Autorzy finałowych tekstów otrzymają trzy równorzędne nagrody za I etap w wysokości 1500 zł każda.

W przygotowaniu inscenizacji wezmą udział studenci białostockiej Akademii Teatralnej. Próby będą trwać od 7 do 10 dni. Reżyserzy i aktorzy będą też mieli do dyspozycji konsultanta scenograficznego i muzycznego, którzy pomogą im w przygotowaniu zrębów realizacji. Ich zadaniem jest przygotowanie wstępnych inscenizacji tekstu (zaawansowana próba czytana, tzn. z możliwością włączenia drobnych elementów scenografii, rekwizytów, kostiumów, projekcji multimedialnych, muzyki, itp.)

Do półfinału zakwalifikowały się następujące teksty:
"Z życia mrówek" - Olafa Olszewskiego;
"Walizka" - Krzysztofa Kowalskiego;
"Nasz mąż nie żyje" - Jacka Getnera.

Fundatorem głównej nagrody w konkursie - 10 tys. zł - są Media Regionalne, wydawca "Kuriera Porannego".

Gala finałowa konkursu odbędzie się 1 października 2011 o godzinie 16 na dużej scenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny