Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Podlaskie Forum E-Biznesu - Jak zarobić na e-przyszłości

maryla
II Podlaskie Forum E-Biznesu - Jak zarobić na e-przyszłościW samym tylko 2011 roku IMB zarejestrował 6 tysięcy  patentów – mówil Mariusz Ochla z IBM Polska. – to więcej niż Apple, Amazon,  Google, EMC, HP, Microsoft oraz Oracle/Sun łącznie.
II Podlaskie Forum E-Biznesu - Jak zarobić na e-przyszłościW samym tylko 2011 roku IMB zarejestrował 6 tysięcy patentów – mówil Mariusz Ochla z IBM Polska. – to więcej niż Apple, Amazon, Google, EMC, HP, Microsoft oraz Oracle/Sun łącznie. Anatol Chomicz
Już w ciągu najbliższych pięciu lat świat na tyle zbliży się do wizji z Matriksa, że nasze najprostsze potrzeby będą mogły być zaspakajane przy wykorzystywaniu e-technologii, które dziś wydają się zaczerpnięte z powieści science fiction. Warto więc kreatywnie napiąć szare komórki i pomyśleć o własnej firmie pod tym kątem. O tym mówiono wczoraj.

Jedzie człowiek na rowerze, a urządzenie zainstalowane w bucie pobiera energię, którą potem można doładować komórkę. Chce taki cyklista na drugim końcu świata mieć dostęp do swoich pieniędzy? Czemu nie – robi to za pośrednictwem smartfona, na podstawie linii papilarnych lub głosu. A gdyby np. w wyniku urazu wymagał rehabilitacji, to może się okazać, że myśl wystarczy, żeby sterować odpowiednim urządzeniem, które mu w tym pomoże.

Może się i tak wydarzyć, że rolnik-analfabeta na drugim końcu świata właśnie tylko posługując się głosem, będzie uzgadniał ceny swoich produktów z kontrahentem. Może być i tak, że po przypisaniu naszego budżetu do telefonu, aplikacja samodzielnie dokona zakupów według określonych przez nas preferencji? I reklamy będą  spersonalizowane pod kątem naszych potrzeb.
– Może przez to będą mniej szkodliwe, ale czy mniej irytujące? – zastanawiał się podczas wczorajszego wystąpienia na II Forum E–Biznesu Mariusz Ochla z IBM Polska. To właśnie on przedstawiał uczestnikom spotkania, jakie zmiany w świecie przewiduje za najbliższe pięć lat jego firma. I jak się do nich przygotowuje przez realizację różnych e-projektów.  Te pięć najważniejszych zmian po owym czasie, to:

- nie trzeba już będzie pamiętać różnych haseł i pinów, którymi teraz jest zaśmiecona nasza pamięć, bo zastąpi to identyfikacja biologiczna; 

- energia (wytwarzana np. podczas jazdy na rowerze, biegu czy w czasie pracy komputera) nie będzie tak marnowana jak obecnie;

- będziemy sterować myślą – przydadzą się hełmofony łączące mózg z komuterem i komórką, 

- skończy się cyfrowe wykluczenie wynikające z analfabetyzmu;

- a po piąte właśnie – nie będziemy już spamowani reklamami.  

Po co to wszystko mówił gość forum odbywającego się na wydziale zarządzania politechniki Białostockiej? Żeby pokazać młodym obecnym tam ludziom, że każda z tych zmian może ich zainspirować do pomysłu na e-biznes, na którym mogą zarobić.

Do e-myślenia o swoim życiu zachęcał także Piotr Wąsikowski, red. naczelny „Kuriera Porannego”, współorganizatora Forum: – Osoby, które dziś nie bazują na nowych technologiach w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym są zagrożone wykluczeniem społecznym.

Kluczem do tego, aby przedsiębiorczość się rozwijała, jest współpraca przy projektach praktycznych – kilkakrotnie podkreślała dr Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Paku Naukowo-Technologicznego. I zapraszała do białostockiej Współpracowni.

Forum niosło także ze sobą szereg podpowiedzi, gdzie można szukać pomocy chcąc zrealizować swoje e-pomysły na biznes.
– Od września tego roku przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku działa już nasza współpracownia – przypomniała dr Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. I jak zawsze bardzo mocno podkreślała wartość jak płynie nie tylko z dostępu młodych, kreatywnych ludzi do biurek czy sprzętu, ale przede wszystkim z możliwości wymiany  myśli i doświadczeń.
– Działania Współpracowni zaczęliśmy do „współsprzątania” – opowiadała  pani dyrektor i zapowiadała, że dzięki właśnie przyznanym dotacjom Współpracownia za kilka miesięcy będzie miejscem jeszcze bardziej przyjaznym ludziom realizującym e-biznes.

Podczas wczorajszego spotkania sala wypełniła się studentami wydziału zarządzania Politechniki Białostockiej. Przyszli także uczniowie II i XI Liceum Ogólnokształcących w Białymstoku. Wojciech Jarmołowicz, dziennikarz i wydawca „Kuriera Porannego” przypomniał m.in., że podczas realizacji jednego z naszych projektów „Mój pomysł. Mój biznes” powstało już w regionie ponad 200 pomysłów na firmy, w tym w sferze e-biznesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny