Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Marszu Równości w Białymstoku. "Nie boimy się" twierdzą organizatorzy i przedstawiają swoje postulaty (zdjęcia)

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
- Nie boimy się, bo gdyby nas ten strach paraliżował, to nie zdecydowalibyśmy się na organizacje tego marszu - mówi Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku.
- Nie boimy się, bo gdyby nas ten strach paraliżował, to nie zdecydowalibyśmy się na organizacje tego marszu - mówi Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku. Wojciech Wojtkielewicz
W sobotę o 13.30 z Rynku Kościuszki ruszy II Marsz Równości organizowany przez Tęczowy Białystok. Przedstawiciele stowarzyszenia przestawili swoje postulaty oraz zasady obowiązujące podczas marszu. Nieznana jest natomiast jego dokładna trasa. - Będzie przebiegała przez centrum Białegostoku. Cały czas pracujemy, aby ją jak najbardziej dopracować ze względu na różne czynniki, które mogą się zdarzyć. Na pewno marsz rozpocznie się na Rynku Kościuszki i na nim zakończy - powiedziała Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku.

Organizatorzy spodziewają się obecności kilkuset osób.

- Mamy informację, że do Białegostoku przyjadą ludzie z całego kraju. Odwiedzą nas również przedstawiciele ambasad Danii i Holandii. Przyjedzie do nas również posłanka partii Razem, Paulina Matysiak - powiedziała Katarzyna Rosińska. - Nie boimy się, bo gdyby nas ten strach paraliżował, to nie zdecydowalibyśmy się na organizacje tego marszu. Oczywiście docierają do nas sygnały o tym, że niektóre osoby mogą niezbyt chętnie przychodzić ze względu na wydarzenia sprzed 2 lat. Nie będziemy nikogo przekonywać, że powinniście przyjść. Mam nadzieję, że z roku na rok uczestników będzie coraz więcej, a Białystok będzie coraz bezpieczniejszym miastem do robienia takich imprez.

Uczestnicy II Marszy Równości będą postulowali o

 • zapewnienie ochrony przed dyskryminacją i przemocą osobom o orientacji homoseksualnej, biseksualnej, osobom transpłciowym
 • poszerzenie przesłanek o mowie nienawiści o przemoc motywowaną orientacją seksualną
 • równość małżeńską i możliwość rejestracji związków partnerskich niezależnie od płci
 • dostęp do rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej
 • zaprzestanie przyzwolenia na poglądy i wypowiedzi seksistowskie, homofobiczne transfobiczne i bifobiczne w przestrzeni publicznej
 • miasto bez barier dla osób z niepełnosprawnościami
 • prawo do opieki medycznej dla osób uchodźczych
 • poszanowanie wielokulturowości naszego regionu
 • równość płci w każdej ze sfer życia
 • zakończenie wyzysku w pracy
 • zaprzestanie produkcji, które negatywnie wpływa na nasz klimat

- Marsz równości to nie tylko osoby LGBT+. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi nam o równość i prawa człowieka, które powinny przysługiwać wszystkim bez względu na kolor skóry, wyznanie itd. (...) Chcemy także, aby osoby uchodźcze miały prawo do opieki medycznej, żeby mogli tutaj godnie żyć. To dotyczy przede wszystkim sytuacji, która niestety dalej ma miejsce na granicy. Kompletnie się z tym nie godzimy. (...) Chcemy również zakończenia wyzysku w pracy oraz zaprzestanie produkcji, które negatywnie wpływa na nasz klimat. Niestety, na martwej planecie tęczy nie będzie - opowiadała Katarzyna Rosińska.

Podczas marszu równości będzie obowiązywał regulamin. Zabronione będzie posiadanie przedmiotów niebezpiecznych oraz środków pirotechnicznych. Na marszu nie będzie można spożywać alkoholu lub przebywać pod wpływem substancji odurzających. Na marszu trzeba będzie również przestrzegać wszelkich obostrzeń sanitarnych. Organizatorzy zalecają również posiadanie ze sobą zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19. Porządku podczas marszu ma pilnować straż marszu. Jej przedstawiciele będą ubrani w żółte odblaskowe kamizelki.

W sobotę o 22 odbędzie się after party po marszu równości w klubie Fomo. Bilety na to wydarzenie kosztują 10 i 20 złotych.
Podczas imprezy dominowała będzie muzyka elektroniczna. Wystąpią również queerowe osoby performerkskie. Będzie to takie pierwsze takie wydarzenie w Białymstoku.

Jak poinformowali organizatorzy marszu na swoim facebooku, dziś odbyło się również spotkanie z zastępcą prezydenta Białegostoku Przemysławem Tuchlińskim, z przedstawicielem Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz funkcjonariuszami policji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny