II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku - mają powody do dumy

Janusz Bakunowicz jbakunowicz@poranny.pl tel. 085 730 34 90
Delegacje tylko 15 szkół uczestniczyło w ogłoszeniu wyników ogólnopolskiego rankingu szkół ponadpodstawowych. Wśród nich byli uczniowie z II LO w Bielsku Podlaskim
Delegacje tylko 15 szkół uczestniczyło w ogłoszeniu wyników ogólnopolskiego rankingu szkół ponadpodstawowych. Wśród nich byli uczniowie z II LO w Bielsku Podlaskim Fot. Janusz Bakunowicz
II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim ma kolejny powód do dumy. W rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej po raz kolejny zajęło czołowe miejsce. W kraju uplasowało się na 12 , a wśród szkół województwa na 2 pozycji.

Laureaci i finaliści

Laureaci i finaliści

Olimpiada języka rosyjskiego
- laureat: Jarosław Kiryluk
- finaliści: Marta Fiedoruk, Julita Suszcz, Aneta Gornow

Olimpiada "Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku"
- finalista: Mariusz Tokajuk

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
- finalistki: Katarzyna Zdanowicz, Julita Sacharczuk

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
- laureat: Tomasz Zinkiewicz

Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej
- finalista: Tomasz Zinkiewicz

Olimpiada biologiczna
- finalistka: Aleksandra Dorosz

Olimpiada geograficzna
- finalista: Łukasz Treszczotko

Olimpiada nautologiczna
- laureat: Łukasz Treszczotko

Olimpiada historyczna
- finalista: Tomasz Zinkiewicz,

Olimpiada języka białoruskiego
- laureaci: Anna Chilkiewicz, Aleksandra Ławreniuk, Karolina Ignatiuk
- finaliści: Julianna Dorosz, Julita Sacharczuk, Piotr Stepaniuk, Hanna Mordań, Ewelina Łapińska, Iwona Markiewicz, Natalia Żurawl, Magdalena Dąbrowska, Natalia Dmitruk

Lepszym w województwie było jedynie I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku. Radość z sukcesu bielskiego ogólniaka jest tym większa, że w porównaniu z rokiem ubiegłym awansował o 33 miejsca. To nie pierwszy taki sukces bielskich "białorusów", gdyż wcześniej szkoła plasowała się w czołówce, ale nigdy nie zdobyła tak prestiżowej lokaty.

Powtórzony sukces Bielska

- Tegoroczny sukces można porównać do tego z 2001 roku - mówi Andrzej Stepaniuk, dyrektor szkoły. - Jeśli dobrze pamiętam wtedy zajęliśmy ósme miejsce w rankingu i bodaj pierwsze w województwie.

Ranking szkół ponadpodstawowych prowadzony jest co roku. W ocenie kapituła uwzględnia głównie udział uczniów w różnych olimpiadach.

W 35 olimpiadach dofinansowanych przez MEN w roku szkolnym 2007/2008 w zawodach centralnych wyłoniono 833 laureatów i 1941 finalistów. Uczniowie z II LO startowali w 10 z nich (20 uzyskało tytuł finalisty, 6 zostało laureatami). Niektórzy brali udział w kilku olimpiadach, zostając w nich i laureatami, i finalistami.

Olimpijczycy maja juz w ręku indeks na kierunek, w którym przejawili swoje zdolności na olimpiadzie lub kierunki pokrewne. Jednak nie dla indeksu walczyli uczniowie.

- Mam indeks na kierunki humanistyczne, ale wybieram się na ekonomię - mówi Jarek Kiryluk. - Mieliśmy indeksy już w pierwszej klasie - potwierdzają Karolina i Julianna. - Ale trzeba mimo to trzeba się uczyć, by dobrze zdać maturę.

Rudka też ma sukcesy

Sukcesem może pochwalić się także Zespół Szkół Rolniczych im. Ks. Kluka w Rudce, który uzyskał specjalna nagrodę MEN dla placówki z miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Szkoła jest na wsi, ale to nie znaczy, że nie może odnosić sukcesów edukacyjnych. W minionym roku szkolnym Rudka miała aż siedmiu olimpijczyków. Jednym z nich jest Grzegorz Przeździecki z ostatniej klasy technikum rolniczego. Z wiedzy i umiejętności z zakresu produkcji zwierzęcej był siódmy w kraju. Tym samym, ma już indeks na wybraną uczelnie rolniczą.

- W przyszłości chcę jak najlepiej prowadzić gospodarstwo, a do tego potrzebna jest wiedza i sumienna praca - powiedział dla Perspektyw Grzegorz Przeździecki.
Szkoła a rankingu zajęła 121 miejsce w kraju i 10 w województwie.

- Cieszę się z osiągnięć naszych uczniów - mówi Henryk Barwiński, dyrektor szkoły. - Nagroda, zestaw multimedialny, jest atrakcyjna. Niejedna szkoła chciałaby ją mieć.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

....

co to za propaganda realizacji polityki mniejszościowej????? Z tego co wiem to szkoła z białoruskim językiem nauczania - (JĘZYKIEM NAUCZANIA) czyli językiem w którym wykłada się wszystkie przedmioty tj. matematykę, fizykę, technikę i wf, i pozostałe - jest taką tylko z nazwy- bo wszystkie zajęcia prowadzi się tam po polsku - A język białoruski jest tylko dodatkowym , obowiązkowym przedmiotem, tak jak inne języki obce. Tak więc NIE JEST TO ŻADNA SZKOŁA Z BIAŁORUSKIM JĘZYKIEM NAUCZANIA, ani szkoła białoruska - w przeciwieństwie do polskich szkół W Litwie i Białorusi, gdzie te szkoły są polskie i z polskim językiem.

Y
YouTalkingToMe?

autor*

Y
YouTalkingToMe?

Z tego co wiedziałam to ponadgimnazjalna, ale jedyne co wiem, to to, że nic nie wiem ;P
A tak półserio to może auto jeszcze żyje starymi czasami? Wtedy nie było gimnazjum i pewnie liceum czy technikum liczyło się jako szkoła ponadpodstawowa =)

h
hellou

heh...To II Lo z BJN to szkoła "ponadpodstawowa"?? Takie coś istnieje??xD

Dodaj ogłoszenie