II liga koszykówki. Żubry przegrywają z Rosiem, a Tur pokonał Akademię

Wojciech Wojtkielewicz
Niespodzianka in minus w Piszu. Faworyzowane Żubry Chorten Białystok przegrały z TSK Roś Pisz. W Warszawie Tur, po dość wyrównanym meczu, pokonał Akademię Koszykówki Legii Warszawa.

Bielski Tur nie miał łatwego zadania w Warszawie mimo że był faworytem. Do zespołu Akademii Koszykówki Legii Warszawa dołączyło dwóch koszykarzy, młody 19-letni rozgrywający Dogukan Isik z Turcji oraz bardzo doświadczony 28-letni skrzydłowy Łukasz Bonarek, który za sobą ma występy w ekstraklasie. Tur miał jednak w swoim składzie Łukasza Kuczyńskiego, który po kontuzji z meczu na mecz gra coraz lepiej dochodząc do swojej wysokiej formy. W spotkaniu w stolicy zaliczył już double-double i na swoim koncie zgromadził 24 punktów oraz 12 zbiórek.

Przez trzy kwarty spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg. Gospodarze co prawda próbowali nadawać ton gry, ale bielszczanie nie pozwalali odskoczyć od siebie rywalom na większą przewagę punktową. W trzeciej kwarcie podopieczni trenera Piotra Bakuna zaliczyli znakomitą serię 13 zdobytych punktów przy zerowych stratach i od stanu 45:37 dla rywala doprowadzili do prowadzenia 50:45. I to był przełomowy moment meczu. Tur nie oddał już prowadzenia do końca spotkania wygrywając 77:68.

W Piszu grali koszykarze Żubrów Chorten Białystok, którzy niestety zawiedli przegrywając z drużyną z dolnych rejonów tabeli Rosiem Pisz 72:76. Podopieczni trenera Krzysztofa Kalinowskiego zagrali w ośmioosobowym składzie. Na osiem minut przed końcem był remis 59:59, na trzy minuty przed ostatnią syreną gospodarze prowadzili tylko 67:65, ale zdołali utrzymać swoją przewagę kończąc mecz dość zaskakującym zwycięstwem nad Żubrami 76:72.

A już w środę, w Bielsku Podlaskim dojdzie do zaległych rogatych derbów. O godz. 19 Tur Basket podejmie Żubry Chorten.

Akademia Koszykówki Legii Warszawa - Tur Basket Bielsk Podlaski 68:77 (20:13, 17:24, 17:20, 14:20)
AK Legii: Sadowski 15, Didier-Urbaniak 15, Bonarek 10, Bryniarski 7, Szpyrka 6, Gąsiński 5, Sarna 4, Isik 3, Proczek 3, Śliwiński, Kołakowski, Czemerys.
Tur Basket: Kuczyński 24, Zygmunciak 16, Bębeniec 12, Lewandowski 12, Wróblewski 7, Tradecki 3, Weres 2, Giżyński 1, Szwedo, Milewski.

TSK Roś Pisz - Żubry Chorten Białystok 76:72 (22:19, 12:18, 19:20, 23:15)
Roś: Bessman 29, Stanisławajtys 6, Lackowski 4, Niewczas 4, Świtaj 2, Zalewski 2, Miałki, Kazimierczuk 10, Pelkowski 5, Urbański 14.
Żubry Chorten: Rapucha 14, Bombrych 4, Andruk 12, Misiewicz 7, Zabielski 19, Bębeniec 12, Kosobudzki, Monach 4.