II liga koszykówki. Wygrana Tura Basket i porażka Żubrów Chorten Białystok

Wojciech Wojtkielewicz
Trzecia, słabsza kwarta w wykonaniu Żubrów Chorten Białystok zaważyła na porażce w meczu na szczycie II ligi z Polonią Warszawa 62:71. Tur Basket Bielsk Podlaski pokonał Energę Hutnik Koszykówka 94:81.

W Białymstoku doszło do konfrontacji na szczycie drugoligowej tabeli. Zagrały dwa niepokonane do tej pory drużyny. Lider Żubry Chorten Białystok podejmował Polonię Warszawa. Białostoczanie dobrze rozpoczęli spotkanie. Przede wszystkim byli skuteczni, w obronie także powstrzymywali rzuty gości. Po pierwszej kwarcie podopieczni trenera Krzysztofa Kalinowskiego wygrywali 24:19.

W połowie drugiej kwarty, po trafieniu Sulimy-Doliny, Żubry uzyskały nawet 12-punktowe prowadzenie 35:23, a w 17 minucie było 40:29. I wtedy do roboty wzięli się goście, którzy po rzucie za trzy punkty Dutkiewicza schodzili na przerwę przegrywając tylko 42:47.

Po dwóch minutach trzeciej kwarty Żubry ponownie uzyskały 10-punktowe prowadzenie 47:37 po akcji 2 plus 1 w wykonaniu Arkadiusza Zabielskiego. Niestety, wtedy białostoczanom zacięły się "strzeleckie strzelby", a skuteczność odzyskali goście, którzy momentalnie po dwóch "trójkach" w wykonaniu Pełki i Wojtyńskiego w 24 minucie wyszli na prowadzenie 48:47. Zespół ze stolicy nabrał tempa i do ostatniej kwarty przystępował już wygrywając 58:51.

W czwartej kwarcie białostoczanie pierwsze punkty zdobyli dopiero po pięciu minutach. Gdy trafił Andruk Żubry traciły do Polonii siedem oczek 55:62. Goście nie pozwolili jednak na zbliżenie się do siebie i ostatecznie pokonali białostocką drużynę 71:62.

Natomiast bielski Tur wygrał na wyjeździe z Energą Hutnik Koszykówka 94:81. W drużynie trenera Piotra Bakuna wyjątkowo równo zagrała pierwsza piątka. Oto zdobycze punktowe wyjściowego składu: Weres 17, Tradecki 16, Szwedo 15, Wróblewski 14, Giżyński 14.

Żubry Chorten Białystok - Polonia Warszawa 62:71 (24:19, 18:18, 9:21, 11:13)
Żubry Chorten: Andruk 11, Nieroda 3, Bombrych 2, Misiewicz 14, Zabielski 22 oraz Bębeniec 6, Sulima-Dolina 2, Rapucha 2.
Polonia: Pełka 9, Dutkiewicz 17, Gospodarek 22, Wojtyński 6, Linowski 15 oraz Stopierzyński, Koźluk, Miłak 2

Energa Hutnik Koszykówka - Tur Basket Bielsk Podlaski 81:94 (23:28, 18:18, 14:28, 26:20).
Tur Basket: Weres 17, Wróblewski 14, Tradecki 16, Giżyński 14, Szwedo 15 oraz Zygmunciak 6, Bębeniec 11, Lewandowski 1, Marczuk.