II liga koszykówki. Tylko Tur podołał. Żubry pokonane

15 punktów Bartłomieja Wróblewskiego nie pomogło Żubrom
15 punktów Bartłomieja Wróblewskiego nie pomogło Żubrom Wojciech Wojtkielewicz
Zmienne szczęście podlaskich zespołów drugoligowych

Ciężkie, wyjazdowe mecze toczyły wczoraj nasze drużyny w II lidze mężczyzn. Sukces był połowiczny. Tur Basket Bielsk Podlaski ograł w Radomiu Rosę-Sport 87:82, a Żubry Białystok przegrały w Łodzi ze AZS UŁ Szkołą Gortata 82:85.

– To cenne zwycięstwo, bo rywale dostali wsparcie w postaci czterech koszykarzy z wyższych lig i stanowili niezwykle groźny zespół. Tym bardziej trzeba pochwalić nasz zespół – ocenia trener Tura Kamil Zakrzewski.

Godne pochwały jest też to, że niespełna siedem minut przed końcową syreną bielszczanie przegrywali różnicą aż 15 punktów (57:72).

– To pokazuje, że nie wolno załamywać się i trzeba do końca wierzyć w zwycięstwo – zaznacza Zakrzewski. – Mamy wartościowych rezerwowych, którzy spędzają na parkiecie sporo czasu i stąd zachowaliśmy więcej od rywali sił w końcówce – dodaje.

Sygnał do ataku dał dwiema trójkami Mateusz Bębeniec i przewaga gospodarzy zaczęła topnieć w oczach. W 38. minucie, po trafieniu za trzy Łukasza Kuczyńskiego, był remis 77:77. Po chwili najlepszy snajper Tura powtórzył swój wyczyn, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie, którego goście już nie oddali.

Żubry natomiast bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie w hali lidera. Łodzianie przez prawie cztery minuty nie trafili do kosza białostoczan, którzy prowadzili 6:0. Goście kontrolowali wydarzenia do początku trzeciej kwarty, kiedy po rzucie Pawła Karasiewicza prowadzili różnicą 11 oczek (45:34). Niestety, w tym momencie przeciwnicy wzięli się ostro do odrabiania strat, a w ofensywie ekipy Tomasza Kujawy coś się popsuło. Wkrótce łodzianie prowadzili już 52:51, ale końcówka tej odsłony należała jeszcze do Żubrów, które przed decydującą kwartą wygrywały 63:59.

Gospodarze lepiej wytrzymali trudy potyczki i szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na ich stronę. Co prawda 21 sekund przed końcem i trójce Krzysztofa Kalinowskiego było tylko 82:84, ale więcej punktów białostoczanie już nie zdobyli.

Wyniki

Rosa-Sport Radom - Tur Basket Bielsk Podlaski 82:87 (13:21, 21:17, 29:15, 19:34).

Punkty dla Tura: Kuczyński - 22, Marczuk - 18, Zielinko - 12, Mateusz Bębeniec - 11, Bajtus - 8, Sienkiewicz - 6, Pisarczyk - 5, Kus - 4, Maciej Bębeniec - 3, Milewski - 0.

AZS ŁKS UŁ Szkoła Gortata Łódź - Żubry Białystok 85:82 (9:12, 23:27, 27:24, 26:19).

Punkty dla Żubrów: Kalinowski - 19, Szczerbatiuk - 15, Wróblewski - 15, Karasiewicz - 13, Zabielski - 10, Misiewicz - 6, Monach - 2, Niewiński - 2.

AZS UJK Kielce - Start II Lublin 95:74, Hutnik Warszawa - Stal Stalowa Wola 83:87, Sokół Ostrów Mazowiecka - AZS UMCS Lublin 60:78.