Żubry Białystok po serii dobrych meczów przegrali w Warszawie
Żubry Białystok po serii dobrych meczów przegrali w Warszawie Wojciech Wojtkielewicz
Koszykarze Żubr.ow Białystok przegrali drugoligowy mecz w Warszawie z AZS UW 78:81. O porażce zadecydował rzut rywali oddany w ostatniej sekundzie meczu.

Mecz dobrze układał się dla koszykarzy Żubrów Białystok w pierwszej połowie, którą białostoczanie wygrali 50:42. Pierwsze dwie kwarty podopieczni trenera Krzysztofa Kalinowskiego zwycieżyli 21:16 i 29:26, a to za sprawą dobrej skuteczności trzech zawodników: Michała Bombrycha, Macieja Bębeńca oraz najbardziej doświadczonego z tej trójki Arkadiusza Zabielskiego. Dwie trójki Bombrycha spowodowały, punkty Misiewicza spowodowały, że białostoczanie w 18 minucie pokonywali rywali 50:40.

Gorszy moment nastąpił w trzeciej kwarcie. Przez pięć minut koszykarze Żubrów nie potrafili zdobyć punktów, gdy gospodarze systematycznie odrabiali straty, a później powiększali swoją przewagę. Trzecia kwarta zakończyła się porażką Żubrów aż 5:18.

Ostatnia część meczu była bardzo dramatyczna. Gospodarze prowadzili na trzy minuty przed końcem spotkania 74:71, a na minutę i 51 sekund 78:73. Wówczas to ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Mariusz Rapucha. Trafił za trzy oczka (78:76), a później wykorzystał dwa rzuty osobiste doprowadzając do remisu 78:78. Zespół z Warszawy nie skończył akcji w ciągu 24 sekund i piłkę odzyskali koszykarze Żubrów. Pozostawało 9 sekund do końca. Niestety, błąd podwójnego kozłowania popełnił Rapucha, gdy pozostawały dwie sekundy. Zespół akademików zdążył oddać celny rzut za trzy punkty w wykonaniu Patryka Jasińskiego i AZS UW wygrał 81:78.

Zwróćmy uwagę, że w zespole białostockim punktowało zaledwie pięciu koszykarzy. "Ławka" Żubrów przyniosła 17 punktów i tyle zdobył jeden gracz Bębeniec, gdy rezerwowi AZS Warszawa uzyskali 32 punkty. Skuteczność z gry także była po stronie gospodarzy 54 do 42 procent celnych rzutów.

Mecz Tura Basket Bielsk Podlaski z Akademią Koszykówka Legii Warszawa zaplanowany na niedzielę, 15 listopada nie odbędzie się z powodu zachorowań w zespole ze stolicy.

KK AZS UW Warszawa - Żubry Białystok 81:78 (16:21, 26:29, 18:5, 21:23)
AZS UW Warszawa: Nagodziński 3, Munyama 4, Stopierzyński 21, Sarnacki 11, Zapert 10 oraz Mościcki 7, Jasiński 15, Zozuń 10, Buczyński.
Żubry: Andruk, Rapucha 14, Bombrych 14, Zabielski 16, Misiewicz 17 oraz Sulima-Dolina, Kamiński, Kosobudzki, Bębeniec 17.