II liga koszykówki. Hutnik nie leży Żubrom. Tur poległ w Lublinie

Koszykarze Hutnika (ciemne stroje) mają patent na Żubry
Koszykarze Hutnika (ciemne stroje) mają patent na Żubry Wojciech Wojtkielewicz
Koszykówka. Nieudana sejsa wyjazdowa dla podlaskich drugoligowców.

Hutnik nam wybitnie nie leży. To groźny zespół, potrafiący grać z drużynami z czołówki – mówi po porażce w Warszawie trener drugoligowych Żubrów Białystok Tomasz Kujawa. Jego podopieczni przegrali po dogrywce 95:97. Nie powiodło się też Turowi Basket Bielsk Podlaski, który w Lublinie uległ rezerwom Startu 87:97.

Stołeczny Hutnik w pierwszej rundzie dokonał dużej sztuki, wygrywając w białostockiej twierdzy Żubrów 93:85. Rewanż potwierdził, że wygrana w stolicy Podlasia nie była dziełem przypadku.

– To zespół, grający prostą, ale szybka koszykówkę, opartą o jedno, dwa podania i rzut – tłumaczy Kujawa. – Inna sprawa, że i tak powinniśmy wygrać, ale nasza gra defensywna, szczególnie w czwartej kwarcie, pozostawiała dużo do życzenia – dorzuca.

Rzut rozpaczy dał rywalom dogrywkę

Zaczęło się całkiem dobrze. W połowie pierwszej kwarty, przegrywający 9:10 białostoczanie wzmocnili obronę i wyszli na prowadzenie 20:14. Pierwszy kryzys gości nastąpił na początku drugiej odsłony. Przez prawie pięć minut drużyna Kujawy nie oddała żadnego celnego rzutu i zrobiło się 23:20 dla Hutnika. Na szczęście niemoc przełamał trójką Andrzej Misiewicz i Żubry znów złapały właściwy rytm. Na początku trzecie kwarty, po rzucie za trzy Aleksandra Szczerbatiuka przyjezdni wygrywali już 41:31. I wtedy znów stanęli.

– Zbyt łatwo roztrwoniliśmy tę przewagę. Nie powinni się to nam przytrafić – przyznaje Kujawa.

Stołeczni koszykarze szybko wyrównali na 43:43, a przed czwartą kwartą prowadzili 54:53. Wyrównana walka trwała do ostatnich sekund regulaminowego czasu gry, ale wydawało się, że goście minimalnie zwyciężą. W ostatniej minucie Bartłomiej Wróblewski trafił za dwa, potem poprawił dwoma rzutami wolnymi i Podlasianie prowadzili 82:79, a rywalom na rozegranie akcji pozostało nieco ponad sześć sekund.

– Andrzej Misiewicz przykleił się do Patryka Andresa i wydawało się, że po rzucie rozpaczy przez ręce naszego zawodnika piłka nie ma prawa trafić do kosza. Tymczasem odbiła się ona od tablicy i wpadła – relacjonuje szkoleniowiec Żubrów. – Przyznam szczerze, że ta sytuacja podłamała nas i dogrywka nie wyglądała tak, jakbyśmy sobie tego życzyli – dodaje.

Gospodarze szybko objęli prowadzenie 90:83, a pościg Żubrów nie był udany. Przy stanie 95:97 ostatni rzut w meczu oddał Szczerbatiuk, ale pomylił się i porażka białostockiego zespołu stała się faktem.

– Trudno, to już za nami. Trzeba wyciągnąć wnioski i skupić się na kolejnych meczach – kończy Kujawa.

Fatalna druga kwarta zadecydowała o porażce

Bielszczanie przed meczem w Lublinie obawiali się, że gospodarze będą wzmocnieni zawodnikami z kadry zespołu ekstraklasowego. Przewidywania sprawdziły się i wzmocniony Start II wygrał z wyżej notowanymi koszykarzami z Bielska Podlaskiego. Goście tylko w pierwszej kwarcie mieli przewagę i wygrali ją wyraźnie 28:18. Potem jednak nastąpił dramat Tura. W drugiej kwarcie defensywa bielszczan praktycznie nie istniała i prowadzeni przez najskuteczniejszego koszykarza meczu – Jakuba Zalewskiego (36 punktów) lublinianie nie tylko odrobili straty, ale i wyszli na prowadzenie 53:46. Drużyna Kamila Zakrzewskiego próbowała odrobić straty, ale nie udało się to jej.

Wyniki 19. kolejki

Hutnik Warszawa - Żubry Białystok 97:95 (14:20, 17:15, 23:18, 28:29, dogrywka 15:13).

Punkty dla Żubrów: Karasiewicz - 24, Misiewicz - 23, Szczerbatiuk - 15, Wróblewski - 14, Kalinowski - 10, Wielechowski - 5, Zabielski - 4, Niewiński - 0, Monach - 0.

Start II Lublin - Tur Basket Bielsk Podlaski 97:87 (18:28, 35:18, 25:23, 19:18).

Punkty dla Tura: Bajtus - 23, Marczuk - 17, Pisarczyk - 10, Mateusz Bębeniec - 10, Kus - 8, Piesio - 8, Jóźwiuk - 5, Maciej Bębeniec - 3, Kiluk - 3,

AZS UJK Kielce - Syntex Księżak Łowicz 82:89, ŁKS AZS UŁ SG Łódź - AZS UMCS Lublin 79:74, Stal Stalowa Wola - Rosa-Sport Radom 69:56, Sokół Ostrów Mazowiecka - Legia II Warszawa 86:52.