Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Nie tylko matura

Fot. Wojciech Oksztol
II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku Fot. Wojciech Oksztol
Konkursy, olimpiady, sukcesy sportowe oraz wolontariat. Jednak to nie wszystko. II LO tworzą ludzie ambitni: planują, że od 2012 roku powstanie tu klasa, która będzie się przygotowywać do międzynarodowej matury

[galeria_glowna]

Liceum Ogólnokształcące nr 2

Liceum Ogólnokształcące nr 2

II LO jest jedną z najstarszych szkół w Białymstoku. Korzenie szkoły wywodzą się z założonego w 1919 r. Gimnazjum Żeńskiego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, która od 1999 r. jest patronką szkoły.

W ubiegłym roku szkoła obchodziła jubileusz 90-lecia. Wtedy zorganizowany został zjazd absolwentów, w którym wzięło udział ponad 400 byłych uczniów.

Od lutego ubiegłego roku działa Stowarzyszenie Przyjaciół II LO, które skupia wielu wybitnych absolwentów i przyjaciół szkoły. Od początku działalności jego członkowie czynnie włączyli się w organizację wielu przedsięwzięć, np. Charytatywnego Koncertu Walentynkowego oraz Pikniku Szkolnego.

- Bardzo dobrze przygotowujemy do egzaminu maturalnego - nie ma wątpliwości Mariusz Andrzej Łupiński, dyrektor II LO. I dodaje: - Od kilku lat osiągamy najlepsze wyniki egzaminu maturalnego w Białymstoku, np. w roku ubiegłym mieliśmy pierwsze miejsce z fizyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, matematyki podstawowej i drugie miejsce na rozszerzonym języku polskim, rozszerzonej geografii oraz biologii.

Jednak nie tylko maturą żyją uczniowie II LO. Osiągają też sukcesy w konkursach i olimpiadach. Liczna grupa finalistów etapu centralnego zapewniła szkole w rankingu "Perspektyw" trzecie miejsce wśród publicznych białostockich liceów (86. miejsce w Polsce).

Szkoła ma nowoczesne zaplecze naukowe, m.in. klimatyzowaną salę konferencyjną, trzy pracownie informatyczne, bibliotekę zaopatrzoną w bogaty księgozbiór i czytelnię, która pełni rolę multimedialnego centrum szkoły, w pełni skomputeryzowaną, o niepowtarzalnej architekturze salę klasy lotniczej. Szkoła posiada studio telewizyjne, pokój redakcyjny gazetki szkolnej, pomieszczenie samorządu szkolnego oraz klub muzyczny wyposażony w instrumenty zakupione ze środków zebranych na koncertach charytatywnych.

Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje w 20 formach zajęć pozalekcyjnych, np. kole musicalowym, psychologicznym, dziennikarskim, grafiki komputerowej, dyskusyjnym, chórze szkolnym. Jako jedyne liceum, dwójka poszczycić się może szkolną telewizją 2 LO TV. Od roku szkolnego 2008/09 realizowany jest w tu innowacyjny "Szkolny program wspierania uzdolnień i rozwijania zainteresowań uczniów". Szkoła realizuje dwa grantowe programy zajęć pozalekcyjnych; "Fizyka na 5+" oraz "Dusza artysty".

Są tu też doskonałe warunki do uprawiania sportu: m.in. sala baletowa, siłownia oraz boisko do piłki plażowej. W szkole działa 13 sekcji sportowych. W roku szkolnym 2008/09 szkoła otrzymała po raz drugi tytuł najbardziej usportowionej szkoły województwa podlaskiego.

W program wychowawczy szkoły wpisane jest niesienie pomocy potrzebującym.

- Zobowiązuje nas do tego credo życiowe naszej patronki: "Nikt prawdziwie szczęśliwym być nie może, kto nim samym tylko być chce" oraz jej zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną - tłumaczy dyrektor. W II LO prężnie działa Szkolne Koło Caritas, PCK, wolontariat oraz grupa opiekująca się najstarszymi absolwentkami przedwojennego Gimnazjum im. Anny Jabłonowskiej.

Jednym z priorytetów "Programu rozwoju edukacji miasta Białystok" na lata 2008-2013 jest przygotowanie szkół do realizacji programu Matury Międzynarodowej. Pierwszą szkołą ponadgimnazjalną w całym regionie północno-wschodnim, która wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom, jest II LO. Obecnie szkoła intensywnie przygotowuje się do realizacji tego programu. Pierwszy oddział międzynarodowy ma rozpocząć naukę w roku 2012.

Innowacyjne profile klas:

Lotniczy.

Architektoniczny.

Psychologiczny.

Prawniczy.

Politechniczny.

Kwestionariusz

Mariusz Andrzej Łupiński, dyrektor II LO
(fot. Fot. Wojciech Oksztol)

Dyrektorem jestem już od ponad 11 lat.

Najbardziej dumny jestem ze swoich uczniów, ich dokonań w trakcie trwania nauki i na maturze oraz podejścia do obowiązków.

Co bym zmienił w mojej szkole? Szkoła podlega nieustającym zmianom. Najważniejsze, żeby nie zaprzepaścić żadnej okazji do dokonania zmian pozytywnych, tak żeby były one widoczne przez uczniów, rodziców, nauczycieli oraz społeczność zarówno lokalną, jak i spoza regionu.

Moi uczniowie to ludzie, którzy potrafią zarazem tworzyć zespół i być indywidualnościami, wiedzą czego chcą, angażują się w życie szkoły i środowiska, rozumieją cele, jakie przed nimi są stawiane.

Moi uczniowie mówią o mnie... Nieważne, co mówią, tylko co myślą.

Gdy byłem maturzystą, chciałem osiągnąć jak najlepsze wyniki i dostać się na Uniwersytet Warszawski.

Kiedyś myślałem, że będę kimś, kto będzie służył społeczeństwu. Nie myślałem, że będę dyrektorem.

Moje marzenie to dążenie do doskonałości w tym co się robi.

Weekend to dla mnie czas na relaks lub pracę, bo nie da się tych dwóch czynności rozdzielić.

Nie noszę w pracy kapci, bo wydaje się to mało poważne, aby chodzić w garniturze i w kapciach jednocześnie. Nie przystoi do urzędu dyrektora żadnej instytucji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny