Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Kongres Liderów Zmian. Ta deklaracja ma pomóc firmom stojącym przed globalnymi wyzwaniami

Maryla Pawlak-Żalikowska
II Kongres Liderów Zmian odbył się 21 i 22 kwietnia w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Był okazją do wymiany doświadczeń między liderami podlaskiego biznesu i czołowymi trenerami biznesu w Polsce.
II Kongres Liderów Zmian odbył się 21 i 22 kwietnia w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Był okazją do wymiany doświadczeń między liderami podlaskiego biznesu i czołowymi trenerami biznesu w Polsce. Mateusz Wrześniewski, Crew4You
Podlaskie przedsiębiorstwa są obecne w ponad 100 krajach świata. Ale globalne wyzwania nie znają granic, dotykają firm także na lokalnym rynku - mówią Anatoliusz Kopczuk, prorektor WSFiZ w Białymstoku i Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej w rozmowie o celach Deklaracji podpisanej podczas II Kongresu Liderów Zmian.

Jednym z rezultatów dwudniowego Kongresu Liderów Zmian, który odbył się w ubiegłym tygodniu w WSFiZ, jest deklaracja podpisana przez Marszałka Województwa Podlaskiego i sześć organizacji biznesowych*. Dlaczego zdecydowaliście się na podjęcie takiego kroku?

Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej: - Ideą kongresu jest dialog praktyków dzielących się swoim doświadczeniem dotyczącym wartości i standardów zarządzania. Moim zdaniem konieczne jest animowanie i upublicznianie takich spotkań. Im ich więcej, tym lepiej. Druga edycja KLZ dowiodła, że przedsięwzięcie zyskuje moc mając wsparcie różnych organizacji. A ich wspólna deklaracja jest formą projekcji przyszłych działań: seminariów, szkoleń, analiz, ale przede wszystkim formą konsolidacji organizacji przedsiębiorców.
Działając zgodnie z jej zapisami wszyscy zyskają, a impreza ma szansę zmienić status na międzynarodową. Obecność marszałka w gronie sygnatariuszy jest wyrazem akceptacji tych działań ze strony samorządu. To dobry sygnał dla podlaskiego biznesu.

Anatoliusz Kopczuk, prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania: - Województwo podlaskie może poszczycić się wieloma świetnymi firmami i zarządzającymi nimi menedżerami. Ale nawet najlepsi muszą zwracać uwagę na potrzebę nadążania za zmieniającymi się warunkami działania. Osiągane sukcesy po pierwsze mogą być trudne do powtarzania, a po drugie łatwo wpaść w rutynę i samozadowolenie, co osłabia wrażliwość na nowe wyzwania. A to już prosta droga do spadku sprawności działania. Były burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani wskazał, że system może być sprawny tylko wtedy, gdy stale sam siebie kwestionuje.

Zauważmy ponadto, że na różnych polach aktywności społecznej mamy nie tylko liderów i zwycięzców. W tych samych warunkach są też outsiderzy i przegrani. Pojawia się pytanie, dlaczego nie jesteśmy jednakowo skuteczni?
Podejmując się organizacji kongresu założyliśmy, że będzie on miejscem upowszechnienia nowej wiedzy, ale także okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń I w ten sposób damy impuls do autorefleksji nad dotychczasowym funkcjonowaniem róznych organizacji.

Mamy jednak świadomość, że zasięg oddziaływania naszej inicjatywy na rozwój kapitału społecznego regionu może być wzmocniony poprzez podjęcie współpracy z innymi zainteresowanymi podmiotami. Do tego zachęcamy w deklaracji, która w tej chwili ma siedmiu sygnatariuszy, ale jesteśmy otwarci na innych partnerów.

Czytaj też: TRWA II KONGRES LIDERÓW ZMIAN W WSFIZ W BIAŁYMSTOKU

Wśród postulatów Deklaracji są m.in. takie * należy dążyć do uruchomienia w województwie podlaskim kompleksowego programu promocji najlepszych wzorców i standardów zarządzania; * konieczny jest program badań i diagnoz ukierunkowanych na identyfikację najlepszych praktyk zarządzania oraz kreowania metod wsparcia kompetencyjnego menedżerów; * zasadne jest tworzenie interdyscyplinarnych i międzyuczelnianych zespołów badawczych, które będą realizować działania diagnostyczne oraz kształtować innowacyjne metody wsparcia kompetencyjnego; * konieczne jest rozwijanie współpracy przedsiębiorstw, klastrów, instytucji biznesowych i organizacji pozarządowych w zakresie wzmacniania kompetencji menedżerskich.
Uwagi skądinąd słuszne, ale co dalej? Jak zamierzacie wpływać na realizację tych postulatów i kto ma to robić?

A.K.: - Po doświadczeniach z obu kongresów, zaproponowaliśmy obszary współpracy, które uznaliśmy za szczególnie ważne perspektywiczne. Konkretne rodzaje i formy działania będą przedmiotem uzgodnień z sygnatariuszami deklaracji. Na pewno konieczny będzie wybór między potrzebami i możliwościami. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku w niedługim czasie wystąpi do sygnatariuszy z inicjatywą podjęcia rozmów na ten temat.

AW: - Niestety, nie mamy jeszcze w woj. podlaskim systemu promocji wzorców i standardów zarządzania. Ich powstanie wymaga refleksji różnych specjalistów. Dlatego w deklaracji podkreśliliśmy potrzebę współpracy między organizacjami przedsiębiorców i jednostkami naukowymi. Zachęcają do tego najlepsze światowe praktyki. One też pokazują, że nowoczesne modele zarządzania skutkują lepszymi efektami pracy w firmie i większym zaangażowaniem zatrudnionej kadry.

Zapisy deklaracji to ramy merytoryczne przyszłych projektów. Ich status zostanie wypracowany do końca 2017 roku. Zostaną one przedstawione jesienią na specjalnie zorganizowanym seminarium z udziałem wszystkich sygnatariuszy.

Podkreślacie w deklaracji i na samym kongresie konieczność podnoszenia kompetencji menedżerów naszych firm, tak aby mogli sprostać wyzwaniom globalnym. Czy to oznacza, że podlaskie przedsiębiorstwa są już tak aktywnymi uczestnikami zagranicznych rynków?

AW: - Podlaskie firmy są obecne w ponad 100 krajach świata. A konkurowanie na rynku globalnym, bez kompetencji np. interkulturowych czy w obszarze prawa międzynarodowego, jest po prostu niemożliwe. Nowe kompetencje są też potrzebne do skutecznego tworzenia relacji z zagranicznymi partnerami czy inwestorami. Deklaracja jest formą obietnicy, co możemy wspólnie osiągnąć. I jest dla nas poważnym zobowiązaniem.

A.K.: - Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że globalne wyzwania nie znają granic - dotyczą nie tylko rynków zewnętrznych. Rozwój technologii, zmiany na rynkach finansowych, rozwój internetu i mediów społecznościowych, zalew towarów z Chin, migracje pracowników, zmiany klimatyczne itp. zauważamy także u nas. Skuteczne reagowanie na te wyzwania wymaga profesjonalizmu, niezależnie od miejsca działania przedsiębiorstwa. Łatwiej jest o to w dużych firmach, które mają większą zdolność przyciągania dobrych pracowników i częściej korzystają ze szkoleń. Ale nasz region to przede wszystkim mniejsze przedsiębiorstwa, dla których te zadania są trudniejsze. Szczególnie one mogą więc potrzebować wsparcia na poziomie regionu, o którym traktuje nasza deklaracja.

II Kongres Liderów Zmian w Białymstoku

  • dwa dni obrad
  • ponad 350 uczestników,
  • dziewięć referatów
  • 16 panelistów w trzech debatach
  • siedem warsztatów
  • ponad 30 ekspertów

* Pełna treśc Deklaracji przyjętej
na II Kongresie Liderów Zmian w Białymstoku

1. Deklaracja Kongresowa powstała jako efekt debat i rekomendacji zaprezentowanych podczas II Kongresu Liderów Zmian, który w dniach 21 - 22 kwietnia 2017 roku obradował w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
2. Deklaracja Kongresowa jest wspólnym stanowiskiem organizatorów kongresu oraz innych partnerów, którzy aktywnie wspierali i uczestniczyli w sesjach plenarnych, sesjach specjalnych i warsztatach.

I. LIDER WOBEC WYZWAŃ GLOBALNYCH
3. Sygnatariusze Deklaracji uznają, że menedżerowie muszą być przygotowani do sprostania istniejącym i nowym wyzwaniom globalnym.
4. Wyzwania globalne stanowić będą w coraz większym stopniu punkt odniesienie do poszukiwań rozwiązań istniejących problemów i tworzenia nowych kompetencji.
5. Na podstawie debat i wygłoszonych referatów Sygnatariusze Deklaracji uznają, że współczesne menedżer powinien identyfikować:
a) znaczenie misji, tożsamości i wartości w kreowaniu nowoczesnego przedsiębiorstwa;
b) rolę nowych technologii i efektywnych rozwiązań marketingowych jako elementów zmiany;
c) znaczenie lidera w procesach tworzenia, rozwoju i przekształceń przedsiębiorstwa;
d) zmiany w kompetencjach i oczekiwaniach pracowników wobec lidera (jak też pracodawcy);
e) zmiany w postawach i zachowaniach pracowników, zwłaszcza pracowników kreatywnych;
f) potrzebę planowania sukcesji i kontrolowania zmiany pokoleniowej w kadrze menedżerskiej;
g) mechanizmy internacjonalizacji i unifikacji wzorów menedżerskich;
h) problemy związane z work-life balance i atomizacją jednostki w świecie;
i) znaczenie komunikacji internetowej w kreowaniu wzorców menedżerskich.
6. Należy przyjąć, że ilość nowych wyzwań globalnych i ich znaczenie w gospodarce będą stale wzrastać. Menadżerowie powinni zmieniać perspektywę spojrzenia na otaczający świat i aktywnie reagować na jego problemy.

II. KONGRES I JEGO PRZYSZŁOŚĆ
7. Deklaracja jest wyrazem intencji współpracy Sygnatariuszy w zakresie inicjowania i realizacji wspólnych przedsięwzięć promocyjnych, naukowych i edukacyjnych, służących doskonaleniu kompetencji menedżerskich, a przez ich wzmacnianie, także podnoszeniu konkurencyjności gospodarki województwa podlaskiego i regionu Polski północno-wschodniej.
8. W założeniu organizatorów, Kongres Liderów Zmian jest miejscem łączenia potencjałów środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych, które uznają potrzebę dyskusji i kreowania nowych rozwiązań w zakresie zarządzania, a w szczególności kształtowania i promowania najwyższych standardów menedżerskich.
9. Ze względu na wagę problematyki wzmacniania kompetencji menedżerskich Sygnatariusze niniejszej Deklaracji uznają, że Kongres Liderów Zmian powinien być:
a) corocznym wydarzeniem rangi ponadregionalnej, gromadzącym wybitnych ekspertów z zakresu zarządzania i HR oraz czołowych przedstawicieli praktyki gospodarczej;
b) miejscem ważnej dla gospodarki debaty o przywództwie i najnowszych metodach kierowania zespołami;
c) istotnym elementem promocji gospodarczej Białegostoku, województwa podlaskiego i Polski północno-wschodniej oraz polem współpracy transgranicznej.
10. Sygnatariusze Deklaracji są przekonani, że wyniki wspólnych debat eksperckich: naukowców, samorządowców, przedsiębiorców powinny być uwzględniane przy określaniu kierunków polityki gospodarczej regionu, a zwłaszcza w sferze programów wsparcia prorozwojowego małych i średnich przedsiębiorstw, klastrów, inicjatyw gospodarczych, samorządów oraz organizacji pozarządowych.
11. Z tego tez względu Sygnatariusze Deklaracji uznają, że:
a) należy dążyć do uruchomienia w województwie podlaskim kompleksowego programu promocji najlepszych wzorców i standardów zarządzania;
b) konieczny jest program badań i diagnoz ukierunkowanych na identyfikację najlepszych praktyk zarządzania oraz kreowania metod wsparcia kompetencyjnego menedżerów;
c) zasadne jest tworzenie interdyscyplinarnych i międzyuczelnianych zespołów badawczych, które będą realizować działania diagnostyczne oraz kształtować innowacyjne metody wsparcia kompetencyjnego;
d) konieczne jest rozwijanie współpracy przedsiębiorstw, klastrów, instytucji biznesowych i organizacji pozarządowych w zakresie wzmacniania kompetencji menedżerskich.
12. Celem wszystkich inicjowanych prac powinno być zwiększanie potencjału kadry menedżerskiej i kształtowanie metodyki implementacji nowych rozwiązań do praktyki zarządzania w małych, średnich i dużych przedsię- biorstwach oraz samorządach.
13. Sygnatariusze Deklaracji uznają potrzebę podjęcia prac ukierunkowanych na powstanie w Białymstoku ośrodka dialogu o standardach i wzorcach menedżerskich.

III. KONKLUZJA
14. Sygnatariusze Deklaracji uznają zasadność wspólnego działania na rzecz podnoszenia kompetencji menedżerskich, które w rezultacie mają wzmacniać przedsiębiorstwa województwa podlaskiego i podnosić gospodarczą konkurencyjność regionu.
15. Sygnatariusze niniejszej Deklaracji uznają potrzebę współpracy przy identyfikowaniu i rozwiązywaniu istniejących problemów zarządzania oraz deklarują wolę uczestnictwa w dialogu nad opracowaniem i uruchomieniem programu wsparcia menedżerskiego, którego cele i rezultaty będą omawiane na dorocznych Kongresach Liderów Zmian.
16. Niniejsza Deklaracja jest propozycją otwartą dla wszystkich podmiotów akceptujących jej ideę i wyrażających gotowość współpracy przy jej realizacji.
17. Deklarację przyjmują reprezentanci następujących instytucji:

  • Marszałek Województwa Podlaskiego
  • Krajowa Izba Gospodarcza
  • Podlaskie Forum Gospodarcze
  • Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku – organizator Kongresu
  • Izba Przemysłowo – Handlowa w Białymstoku – współorganizator Kongresu
  • Fundacja Resursa Podlaska – współorganizator Kongresu
  • Klaster Obróbki Metali – współorganizator Kongresu
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny