IHF Super Globe. Awans Łomży Industrii Kielce do półfinału po wygranej nad Handebol Taubate opłacony kontuzją

Paweł Kotwica
Łomża Industria Kielce po wygranej nad Handebol Taubate 39:30 awansowała do półfinału IHF Super Globe 2022, w którym w sobotę zmierzy się z Barcą. Na zdjęciu rzuca Szymon Sićko. Jozo Cabraja/kolektiff/IHF Super Globe 2022
W ostatnim meczu grupy C rozgrywanych w saudyjskim Dammam klubowych mistrzostw świata piłkarzy ręcznych IHF Super Globe, Łomża Industria Kielce wygrała z brazylijskim Handebol Taubate. Kielczanie awansowali do półfinału, w którym w sobotę zmierzą się z Barcą, ale opłacili to wyglądającą na poważną kontuzją kolana Pawła Paczkowskiego.

Łomża Industria Kielce - Handebol Taubate 39:30 (18:16)
Łomża Industria Kielce: Wolff (1-52 min, 17/40 = 43 %), Kornecki (52-60 min, 4/9 = 44 %) – Nahi 6, Sanchez-Migallon, Wiaderny – Sićko 5, D. Dujszebajew 3 – Thrastarson 1, Olejniczak 3, Karacić 1 – A. Dujszebajew 6, Remili 2 – Paczkowski 2, Moryto 5 – Karaliok 2, Tournat 3. Trener: Talant Dujszebajew.

Taubate: Dos Santos (1-60 min, 12/51 = 24 %, 1 gol) – Silva 2 (1), Bertoldo 1, J. F. Rodrigues 3 (2), De Andrade, Teles 4, Monte 2, Lopes, Braz 2, Junior 2, Teixeira 3, J. H. Rodrigues 3, Andrade 4, Filho 3. Trener: Andre Vinicius Mendes.

Karne. Łomża Industria Kielce: 0. Taubate: 2/5 (Wolff obronił dwa rzuty J.F. Rodriguesa i jeden Juniora).

Kary. Łomża Industria Kielce: 8 minut (Karaliok, Nahi po 4). Taubate: 2 minuty (Braz 2).

Sędziowali: Youcef Belkiri, Sid Ali Hamidi (Algieria).

Widzów: 300.

Przebieg: 0:2, 1:2, 1:3 (‘4), 4:3 (‘9), 4:4, 5:4, 5:6, 6:6, 6:7 (‘13), 9:7 (‘15), 9:8, 10:8, 10:9, 11:9, 11:10, 12:10, 12:11, 13:11, 13:12, 14:12, 14:13, 15:13, 15:15, 16:15, 16:16, 18:16 – 20:16, 20:17, 22:17 (‘35), 22:18, 23:18, 23:19, 24:19, 24:22 (‘40), 27:22 (‘43), 27:23, 28:23, 28:24, 32:24 (‘48), 32:25, 34:25, 34:27, 35:27, 35:28, 37:28, 37:29, 38:29, 38:30, 39:30.

W 31 minucie Paweł Paczkowski zdobył gola, ale w trakcie rzutu został lekko podepchnięty przez rywala i lądując podkręcił sobie kolano. „Paczas" opuścił boisko, a fizjoterapeuta obłożył mu kolano lodem. Co się stało - wykażą badania, ale nie wyglądało to optymistycznie. Paczkowski już kilka razy miał zerwane więzadła w obu kolanach, a jego kontuzja mocno przyćmiła zadowolenie z awansu do półfinału klubowych mistrzostw świata Super Globe.

Łomża Industria Kielce i Taubate pokonały wcześniej Al-Kuwait, przy czym kielczanie wygrali zdecydowanie wyżej i do zajęcia pierwszego miejsca w grupie wystarczał im w czwartkowym spotkaniu remis. W porównaniu do pierwszego meczu w składzie zaszła jedna zmiana – Tomasza Gębalę zastąpił Dylan Nahi.

Pierwsza połowa to nie był dobry handball w wykonaniu mistrzów Polski. Momentami było sporo chaosu, niedokładności i nieskuteczności w ataku, sporo do życzenia pozostawiała defensywa. Stosujący urozmaiconą, podwyższoną obronę Brazylijczycy nie dawali kielczanom odskoczyć na większą przewagę niż dwubramkowa, inna rzecz, że kiedy nasi zawodnicy mieli do tego okazje, zwykle popełniali proste błędy. Gdyby nie bardzo dobra dyspozycja Andreasa Wolffa (9 obron w pierwszej połowie) oraz pokaźny dorobek skrajnych rozgrywających – Alex Dujszebajew i Szymon Sićko zdobyli po pięć bramek - Żółto-Biało-Niebiescy wcale nie musieli do przerwy prowadzić.

W drugiej połowie zespół z Polski poprawił grę, choć znów nie ustrzegł się kilku prostych błędów. Pierwsze 10 minut gry było jeszcze w miarę wyrównanych, ale potem nastąpił odjazd kielczan, którzy zmuszali przeciwników do seryjnych błędów w ataku i zdobywali dużo bramek z kontrataków. Ciągle świetnie bronił Wolff, który odbił w całym meczu między innymi trzy rzuty karne. Dobrą zmianę dał Daniel Dujszebajew, Igor Karacić kilka razy obsłużył kolegów podaniami, skuteczni byli skrzydłowi - Dylan Nahi i Arkadiusz Moryto.

W sobotnim półfinale kielczanie spotkają się z Barcą, która pokonała w czwartek tunezyjski Esperance Tunis 37:24 (18:12) i wygrała grupę D. Spotkanie prawdopodobnie rozpocznie się o godzinie 19.30.