Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ICT. Rynek czeka na specjalistów branży. Politechnika Białostocka ma dla nich nowe kierunki.

Redakcja
Województwo Podlaskie jest na czwartym miejscu w Polsce, pod względem procentowego udziału na rynku pracy, specjalistów zatrudnianych w branży ICT. Kolejne firm powstają tu jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Co istotne, Podlasie doczekało się wreszcie rynkowych, nowoczesnych kierunków studiów podyplomowych, takich jak „Marketing Internetowy”, „Front-end development”, czy „Aplikacje Mobilne”. Politechnika Białostocka rusza w tym roku akademickim z kolejnymi.

Wydział Informatyki postawił sobie wysoko poprzeczkę i rozszerzył ofertę studiów podyplomowych o kilka nowych kierunków. Większość z nich skoncentrowanych jest wokół branży internetowej, której dynamika rozwoju jest jedną z najwyższych. Studia kształcą specjalistów, na których jest realne zapotrzebowanie na rynku pracy. Część z nich jest związana z popularnym tak programowaniem, ale co więcej, nie wymaga od kandydatów przygotowania technicznego i uczy sztuki kodowania od podstaw. Przekazują przy tym jak najbardziej aktualną wiedzę, czerpaną wprost z doświadczeń i umiejętności praktyków.

Mamy już za sobą pierwsze edycje wspomnianych kierunków i wiemy, że to był strzał w dziesiątkę. Na kierunek „Front-end development” przyjechali do nas studiować nawet ludzie z Warszawy. Wiem już na dzień dzisiejszy, że kilka osób już w czasie studiów zdobyło pracę, zmieniło stanowiska, etc.

- mówi kierownik studiów dr. inż. Paweł Tadejko

Wszystko to z pewnością dzięki temu, że są to kierunki o specjalnościach poszukiwanych na rynku pracy. Wydział Informatyki stara się tworzyć kierunki, które odpowiadają na potrzeby rynku, a wszystko to przy współpracy z partnerami, lokalnymi firmami z branży, m.in. (Infinity Group, QBurst, Transition Technologies) czy urzędów (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki). Wszystko po to, aby kłaść nacisk na praktycznie podejście do realizowanych tematów. Tylko wtedy studia są wartością dla słuchaczy. Oprócz tego, Wydział Informatyki będzie rekrutować na Programowanie Aplikacji Mobilnych, Elektroniczną Administrację czy Bezpieczeństwo Systemów i Sieci.

W Polsce nadal króluje programista
O listę najlepszych zawodów 2014 w Polsce pokusił się ostatnio m.in. „Forbes”. Na pierwszym miejscu uplasował on programistę, jako że rozwój nowych technologii to priorytet wielu firm, a i zarobki w tym zawodzie są wysokie. Na liście znalazły się jeszcze takie zawody związane z IT, takie jak: web developer, programista aplikacji mobilnych, specjalista ds. cloud computingu, data miningu oraz branży marketing internetowego.

Za pojęciem programista czy web developer kryje się jednak wiele zawodów. Mamy obecnie programistów, grafików, web developerów, moderatorów, administratorów sieci, strategów i wielu specjalistów w naprawdę wąskich dziedzinach związanych z informatyką i nowymi technologiami. Obecnie witryny internetowe wprost uginają się od ofert dla programistów - to potrwa jeszcze na pewno wiele lat. Na razie nie wygląda też, żeby ta tendencja miała się zmienić – ale nawet nowe, oswojone z technologiami pokolenie X, które już powoli wchodzi na rynek pracy, nie jest w stanie wypełnić deficytu zawodów związanych z programowaniem.

- W naszej ofercie znajdują się także kierunki związane z programowaniem, na które bez problemu może udać się osoba bez technicznego wykształcenia, a nawet zacięcia. Przykładem jest Front-End Development, gdzie uczymy programowania JavaScript od podstaw - zaznacza Paweł Tadejko.

Nowe możliwości dla humanistów w branży IT
A co z humanistami na rynku pracy? Czy oni też mają szansę skorzystać z rozwoju nowych technologii? Czy odnajdą się na tym rynku? Zdecydowanie tak! Kiedyś socjolog, dziś junior moderator lub specjalista ds. kryzysów w social media. Oczywiście, do pełni szczęścia użytkownika strony internetowej czy aplikacji mobilnej, potrzeba nie tylko przyjaznego interfejsu, ale też przyjemnego wyglądu, niezwykłego pomysłu i kogoś, kto o narzędziu napisze kilka ciepłych słów w mediach społecznościowych. Tu popis swoich umiejętności dają tak ostatnio krytykowani humaniści. Specyfika branży nie wymaga jednak super poprawnej polszczyzny. Osoba po typowych studiach humanistycznych, siadając pierwszy raz przed swoim komputerem w agencji interaktywnej, musi zapomnieć wszystko, czego się do tej pory nauczyła. Tam panują nowe zasady gry. Inaczej się pisze, inaczej się czyta i zupełnie co innego jest ważne. Ta branża zapewnia humanistom niezłą szkołę życia, ale dzięki ich wykształceniu daje im też nowe możliwości.

Wszystkie kierunki są tak zaprojektowane, aby nie było wymagane techniczne (ani właściwie żadne inne) wykształcenie kandydata. Na Informatyce uczy się programowania obiektowego od podstaw, na Front-End Development uczy się JavaScript / HTML5. Tylko w przypadku aplikacji mobilnych, wymagana jest umiejętność programowania w jednym, obiektowym języku programowania (np. Java, C#), bo w innym przypadku kierunek byłby mało efektywny.
Można śmiało powiedzieć, że studia są przeznaczone dla każdego kto chce swoją przyszłość związać z programowaniem, tworzeniem serwisów internetowych czy marketingiem w Internecie. Kandydaci nie muszą posiadać wykształcenia technicznego, gdyż jedynym, najbardziej technicznym elementem edukacji jest nauka programowania w języku JavaScript.

Dla kogo?
Kierunek „Marketing internetowy” jest kierowany do przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o efektywnym wykorzystaniu nowych mediów w komunikacji marketingowej. To sposób na podniesienie kwalifikacji i zdobycie przydatnej specjalizacji, niezależnie od tego, czy celem słuchacza jest praca w agencji interaktywnej, w dziale marketingu, czy prowadzenie lub promocja własnej działalności w Internecie. To nauczysz się jak wykorzystywać nowe media w prowadzeniu biznesu, pracy czy realizowaniu swojej pasji! Dowiesz się jak zaplanować kreatywną kampanię w Internecie, jakie wybrać narzędzia, jak zwrócić uwagę klientów na Twoją markę czy jak prowadzić działania w mediach społecznościowych.
W tym roku Wydział Informatyki da też, już w dziewiątej edycji, możliwość nauki programowania obiektowego od podstaw, na kierunku „Informatyka”. To studia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z informatyką i programowaniem. Dwa semestry nauki programowania od podstaw to z jednej strony na tyle krótko, żeby zainwestować w siebie bez nadmiernych kosztów, a z drugiej wystarczająco dużo żeby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Po roku nauki będziesz wiedzieć czy branża IT jest dla Ciebie!
O wizualną stronę Internetu dbają także programiści wdrażający interfejsy użytkownika, czyli, w uproszczeniu to, co widzimy i obsługujemy w przeglądarce. Kierunek „Front-end development” to studia, które można traktować jako punkt wyjścia dla osób, które z programowaniem i projektowaniem nie miały dotąd styczności. Dają absolwentom szansę pracy w agencjach interaktywnych na takich stanowiskach jak Web Developer, Web Designer, czy Front-End Developer. Oczywiście nie ma problemu, żeby doświadczony programista skorzystał z tych studiów w celu podniesienia kwalifikacji w nowej dziedzinie.

Na rynku pracy nie przestaje wzrastać zapotrzebowanie na Programowanie Aplikacji Mobilnych. Politechnika już po raz drugi rekrutuje na studia podyplomowe mające na celu ułatwienie dołączenia do grona twórców oprogramowania na urządzenia przenośne. Specjalizacja jest skierowana do informatyków oraz absolwentów innych kierunków pokrewnych (matematyka, fizyka, elektronika itp.). Ponieważ, od kandydatów wymagana jest styczność z przynajmniej jednym, dowolnym językiem programowania obiektowego oraz ogólna wiedza na temat podstaw systemów operacyjnych oraz sieci komputerowych.

W tym roku pierwszy raz będziemy rekrutować na kierunek "Bezpieczeństwo systemów i sieci". Nie bez powodu! Bezpieczeństwo w sieci oraz przechowywania danych, jest coraz bardziej palącym problemem w dzisiejszych czasach. Głównym celem kształcenia jest przekazanie wiedzy z zakresu projektowania, wdrażania i utrzymania systemów i sieci komputerowych ze szczególnym naciskiem na aspekty związane z bezpieczeństwem przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych. Studia skierowane będą do osób posiadających niewielkie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych, stawiających pierwsze kroki w zarządzaniu i utrzymaniu infrastruktury sieciowej.

Uczelnia zmienia także oblicze kierunków związanych z administracją. W przeciwieństwie do innych tego typu studiów w regionie, nie koncentruje się wyłącznie na aspektach prawnych. „Elektroniczna Administracja” to studia podyplomowe przekazujące także wiedzę dotyczącą technologii ICT (ang. Information and Communications Technology) wykorzystywanych do realizacji zadań administracyjnych.

Rekrutacja na wszystkie kierunki studiów potrwa do 20. września 2015 r.
Szczegółowe informacje o programie studiów, kosztach i rekrutacji dostępne są na stronie www.wi.pb.edu.pl/podyplomowe
Dodatkowych informacji udziela:
dr inż. Paweł Tadejko
Kierownik studiów podyplomowych
tel. 504 142 530 e-mail: 

Źródło: PB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny