Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I LO im. Kościuszki. Ks. Franciszek Bronisław Zaleski to pierwszy dyrektor

Krzysztof Jankowski
Rocznicę śmierci pierwszego dyrektora LO im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim uczczono nabożeństwami w bielskiej bazylice oraz w kościele parafialnym w Wyszonkach Kościelnych, gdzie wmurowano pamiątkową tablicę.
Rocznicę śmierci pierwszego dyrektora LO im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim uczczono nabożeństwami w bielskiej bazylice oraz w kościele parafialnym w Wyszonkach Kościelnych, gdzie wmurowano pamiątkową tablicę. Tadeusz Szereszewski
Uczniowie, pracownicy i przyjaciele najstarszego bielskiego liceum im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali uroczystości poświęcone pamięci współzałożyciela szkoły i jej pierwszego dyrektora, księdza Franciszka Bronisława Zaleskiego. Uroczysta msza odbyła się w bielskiej bazylice, a uczniowie szkoły dali koncert w Wyszonkach Kościelnych - rodzinnej parafii księdza dyrektora.

Chcąc zachować i utrwalić pamięć o tym wspaniałym człowieku, kapłanie i nauczycielu, podjąłem inicjatywę wykonania tablicy pamiątkowej i wmurowania jej w kościele parafialnym w Wyszonkach Kościelnych - mówi bratanek księdza Janusz Bonifacy Zaleski, który wziął udział w uroczystościach.

- Młodzież i dyrekcja liceum uczciła swego założyciela wieloma koncertami oraz tablicą pamiątkową i wizerunkiem ks. Bronisława w holu szkoły.

To właśnie bratanek pierwszego dyrektora szkoły odsłonił poświęconą księdzu pamiątkową tablicę podczas zjazdu absolwentów I LO w 2008 roku - w 90. rocznicę powstania szkoły.

- 7 listopada 1918 r. komitet organizacyjny szkoły spotkał się na plebani w Osmoli, gdzie powołał do istnienia społeczne gimnazjum w Bielsku Podlaskim - opowiada pedagog I LO Tadeusz Szereszewski, autor opracowań historycznych poświęconych szkole.

- Przewodniczącą komitetu została hrabina Wanda Jezierska, a dyrektorem, mieszczącej się u zbiegu ulic Mickiewicza i ks. J. Poniatowskiego szkoły, ks. dr Franciszek Bronisław Zaleski, kapłan diecezji łomżyńskiej.
Pierwszy dyrektor bielskiego liceum Bronisław Franciszek Zaleski, urodził się 19 stycznia 1881 r. w Zalesiu Starym w parafii Wyszonki Kościelne, należącej do diecezji łomżyńskiej. W 1903 r. ukończył seminarium w Płocku.

- Ze względu na młody wiek musiał czekać na przyjęcie święceń kapłańskich. W 1909 r. po zwolnieniu z wikariatu w Obrytem wyjechał do szwajcarskiego Fryburga na studia specjalistyczne, które ukończył ze stopniem doktora filozofii specjalizując się w filologii polskiej - opowiada Szereszewski. - Po powrocie do Polski, losy rzuciły go na Podlasie, do Bielska, gdzie podjął patriotyczną pracę w "Polskiej Macierzy Szkolnej". Widząc potrzebę niesienia pomocy uczniom mniej zamożnym, zorganizował w mieście bursę szkolną dla młodzieży, funkcjonującą przy niewielkich opłatach wnoszonych przez uczniów. Niezamożnej młodzieży zapewnił posiłki, odzież i obuwie. Uczniom mniej zdolnym organizował nieodpłatną pomoc w nauce. Środki materialne niezbędne do prowadzenia tych przedsięwzięć zdobywał organizując przedstawienia, loterie i zabawy.

- Po upaństwowieniu w 1922 r. szkoły i nadaniu jej imienia Tadeusza Kościuszki, ksiądz Zaleski powrócił do diecezji płockiej, gdzie zorganizował w Przasnyszu Gimnazjum Koedukacyjne - dodaje bratanek Janusz Zaleski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny